Nedavno smo objavili članak o jeftinim aviokartama za Maltu u studenom, te smo ih i sami kupili. Uživali smo u ljetnim temperaturama, okupali se u toplom moru, jeli savršenu hranu i istražili što sve nudi predivna zemlja u središtu Mediterana, a vama u nastavku donosimo 7 razloga zašto nemojte posjetiti Maltu:
1. Mogli bi se previše opustiti tokom boravka na Malti, jer ona je prva zemlja u Europskoj uniji koja je legalizirala rekreacijsku upotrebu kanabisa 2018. Odrasle osobe smiju nositi do sedam grama kanabisa, a kod kuće mogu uzgajati najviše četiri biljke. Na otoku možete probati i Mar Casar Sacrum Merlot, crno vino s uljem marihuane.
2. Velika je šansa da izgorite na suncu ako ne koristite kremu za sunčanje jer Malta je jedno od najsunčanijih mjesta u Europi. Sa svojim povoljnim položajem u središtu Mediterana, Malta u prosjeku ima gotovo 3000 sunčanih sati godišnje.
3. Na Malti nema šuma, planina ni rijeka, tako da ste osuđeni na more. Malta ima površnu samo 316km2 i po veličini je najsličnija otoku Hvaru koji ima 297 km2. Sastoji se od 5 otoka: Malta, Gozo i Comino koji su naseljeni i nenaseljenih Cominotto i Filfla.
4. Na Malti se nalazi previše crkava (359 crkava, katedrala i kapela) pa se i lokalci znaju šaliti: “Dođite na Maltu i godinu dana se možete moliti svaki dan u drugoj kapelici, te ćete se vratiti kući kao svetac“.
5. Malena zemlja prepopularna je lokacija za snimanje filmova. Game of Thrones (prizori u tvrđavi St. Angelo, palači Verdala i vratima Mdina), Gladijator, Kapetan Philips, Troja i Da Vincijev kod snimani su na Malti. Čak smo se i mi za posjeta Malti našli na setu filma Grof Monte Cristo.
6. Zabranjene su razne stvari, pa je tako i razvod na Malti postao legalan tek 2011.
7. Kako Malta nema površinskih voda poput jezera, rijeka ili akumulacija, moraju koristiti ocean kao izvor vode, te ju filtriraju izravno iz oceana i nije baš nekog okusa. Zato je rješenje Kinnie – neslužbeno nacionalno piće Malte; omiljeno bezalkoholno piće koje se sastoji se od kuhane gorke naranče i ekstrakta pelina. Prvi put je predstavljen 1952. godine i poznat je po svom izrazito gorko-slatkom okusu.
Uz tradicionalni malteški pozdrav “Sahha” – do ponovnog susreta budi zdravo i dobro.