Sportsko učilište PESG u Varšavskoj ulici u Zagrebu jedinstvena je obrazovna ustanova za srednjoškolce koju obožavaju sportaši i roditelji. Omogućava srednjoškolsko obrazovanje uz neometano provođenje treninga, priprema i odlaska na natjecanja.
Zemlja smo koja ima nevjerojatno puno uspješnih sportaša, među najboljima u svijetu, a s druge strane imamo sustav obrazovanja koji ih ne prati.
Veliki broj djece upisom u srednje škole malo pomalo odustaje od sporta upravo zbog nemogućnosti pronalaska adekvatnog načina zadovoljavanja svih obaveza, a ruku na srce dobar dio srednjih škola nema nimalo sluha za potrebe djece sportaša. Često kroz svoje školovanje slušaju popularnu rečenicu: “Odaberi što ćeš, škola ili sport!” Čast izuzecima, ima ih, no nedovoljno da bi djeca sportaši ostala gurati jedno i drugo te na kraju dobila sve. Pritom ne mislim da moraju znati i raditi manje samo zato što su sportaši i puno treniraju, ali pokazati im da se cijeni njihov rad, trud i zalaganje u vidu primjerice unaprijed utvrđenog rasporeda provjere znanja i individualnog pristupa, možda ipak i nije neko veliko ”popuštanje”. No, dok se o tome polemizira na sve strane, nude se rješenja, pišu strategije i preporuke, vrijeme ne stoji. To znači da djeca sportaši moraju pronaći rješenje koje će im istovremeno omogućiti školovanje i sport.
Sanda Gale: Omogućavamo našim srednjoškolcima razvoj dual karijere
Sportsko učilište PESG u Varšavskoj ulici u Zagrebu na čelu s ravnateljicom Sandom Gale nudi upravo savršeno rješenje. Daje mogućnost mladim sportašima istovremeno srednjoškolsko obrazovanje i treniranje.
– Naš sustav nažalost, ne prati dovoljno potrebe djece sportaša. Imamo Ministarstvo turizma i sporta koje zagovara promjene, nacionalne strateške dokumente, Ministarstvo znanosti i obrazovanja koje mora biti podrška tim mladim sportašima, ali mislim da je premalo sinergijskog pristupa između naših nacionalnih tijela i da se svi zajedno moramo potruditi i uskladiti prema onome što je našim sportašima važno. Imamo Zakon o sportu i pravilnike koji prate taj Zakon kroz određene podrške i individualne pristupe, ali to se nažalost, ne provodi u dovoljnoj mjeri u praksi.
– Mi danas imamo 230 sportaša u PESG-u i od toga nam sigurno 30 polaznika osvaja medalje na najvećim natjecanjima. Imamo jako puno prostora unaprijediti sve što radimo, jer želimo zadržati sportaše u sportu. Želimo im biti podrška u onome što rade, a to nije mala stvar. Ove školske godine upisat ćemo petu generaciju srednjoškolaca sportaša i svake godine broj polaznika naše ustanove raste. To nam puno govori.
– Radimo prema hibridnom modelu, odnosno uz klasično predavanje osiguravamo i online nastavu u realnom vremenu. Naš plan i program istovjetan je kao i u redovnom sustavu obrazovanja, a razlikujemo se u tome što provodimo 75% satnice, dok preostalih 25% naši polaznici rade individualno. Nastavu provodimo u međusmjeni kako bismo olakšali srednjoškolcima da neometano treniranju ujutro i poslijepodne, ističe ravnateljica Sanda Gale.
Kako je nastala ideja o PESG-u i pokretanju programa za srednjoškolce sportaše?
– Ideja je nastala na prepoznatim potrebama sportaša u ovoj dobnoj skupini. Razmišljali smo i o osnivanju nove srednje škole, no kako smo od 2007. godine u obrazovnom sektoru i u ustanovi za obrazovanje odraslih, promatrali smo što je to potrebno učenicima srednjoškolske razine da se školuju i pritom ostanu u sportu, shvatili smo da je ovaj način rada zapravo svojevrsno rješenje u razvoju njihove dvojne karijere, naravno, uz prilagodbu određenih uvjeta srednjoškolcima.
– Hrvatski olimpijski odbor odmah je prepoznao ideju ovakvog načina obrazovanja i danas smo njihov ponosni partner. Podrška su nam u radu jer prepoznaju dobrobit za sport i sportaše. Prepoznali su vrijednost i ono što radimo.
– Naš srednjoškolski program se bazira na načinu rada koji je prilagođena svakom djetetu. Nastava je svaki dan u učionicama, ali ako su pripreme ili natjecanja u drugom gradu ili izvan Hrvatske mogu pristupiti online nastavi u realnom vremenu, kao da su u svom razredu. U slučaju da niti to ne mogu, imaju snimak koji je na serveru 48 sati i mogu ga pogledati i preuzeti radne zadatke u vrijeme kad im najviše odgovara. Svi nastavnici i profesori PESG-a su velika podrška učenicima jer znaju da ta djeca razvijaju dvojne karijere i sve naše metode rada se baziraju na tome kako im pomoći da što lakše i brže savladaju zadano gradivo, a da istovremeno ostanu jaki u sportskom dijelu, objašnjava ravnateljica PESG-a Sanda Gale.
Postoji li u zemljama našeg okruženja ovakav sustav obrazovanja?
– Koliko sam upoznata, ovakav ne. Kako kod nas, tako i u Europi, postoje ustanove koje omogućuju stjecanje srednje stručne i školske spreme, ali su se bazirale na odrasle polaznike. Finska ima izuzetno kvalitetne škole za sportaše, ali kroz redovni sustav obrazovanja. U našoj regiji ne postoji ovakav način obrazovanja te se nadam da će se i izvan granica naše zemlje prepoznati ovo što radimo i da je to svojevrsni doprinos mladim sportašima.
– Mi smo prva i jedina ustanova u Hrvatskoj koja je ostala u sustavu obrazovanja odraslih, a da istovremeno provodi srednjoškolsko obrazovanje usmjereno na sportaše. Zakon o obrazovanju odraslih u Hrvatskoj je ranije definirao da ustanove u sustavu obrazovanja odraslih mogu biti osobe od 15 godina, a na našu inicijativu i uz podršku Hrvatskog olimpijskog odbora te HUP-a, dobna granica u novom zakonu je 14 godina te tako sva djeca nakon završetka osnovne škole imaju mogućnost kod nas upisati program stjecanja srednje stručne ili školske spreme.
PESG danas ima sportsku gimnaziju i program za ekonomiste
– Ideja je zapravo proširenje onoga što godinama radimo. Suprug i ja smo inače iz Vinkovaca, te smo započeli s učilištem u malom gradu u Slavoniji. Iz Vinkovaca smo otišli u Osijek, pa na kraju u Zagreb jer je to jedini grad u Hrvatskoj u kojemu ova ideja ima smisla i tu možemo školovati najviše djece. Osluškivali smo cijelo vrijeme što to našim učenicima sportašima treba omogućiti kako bi se mogli nesmetano razvijati u sportskom i obrazovnom smislu. Tako sada provodimo program opće gimnazije s pojačanim sportskim programom i program za ekonomiste.
Naši gimnazijalci na kraju polažu državnu maturu za koju ih pripremamo kroz sve četiri godine, a naši maturanti jako rijetko idu na pripreme za državnu maturu mimo naše ustanove, jer imamo profesore koji ih jako dobro pripreme za ono što ih čeka. Tu su i individualne konzultacije i mogućnost priprema bez dodatnog plaćanja izvan naše ustanove, ističe Sanda Gale.
Polaznici PESG-a zahvaljujući ovakvom načinu rada mogu nesmetano provoditi treninge, pa s velikim zadovoljstvom ističemo i njihove uspjehe na domaćim i međunarodnim natjecanjima. Samo u zadnjih godinu dana to su Lovro Maričić, Lea Lebo, Zara Stipčević, Bartol Kardum, Niko Fridl, Tin Miljak, Karlo Ostružnjak, Mateo Ostružnjak, Borna Prlić, Matej Kukrika, Niko Jurinčić, Vito Salaj, Patrik Kartuman, Leo Ivančić, Vedran Jurković, Dora Mišković, Dan Koncilija, Andrej Šušak, Lana Novak, Fran Mikulić i drugi.
Uz druge aktivnosti usmjerene na naše sportaše, u PESG-u pripremamo i provodimo projekte financirane ili sufinancirane od strane EU koji ne samo da doprinose razvoju naše ustanove i uvođenju inovacija u obrazovni proces, već i omogućavaju doprinos ostvarenju potreba naših srednjoškolskih sportaša, zaključuje Gale.
Predupisi u PESG su već u tijeku, cijena za godinu obrazovanja iznosi 3.150,00 eura za jednokratno plaćanje pri upisu, dok je cijena za plaćanje na 12 rata 3.465,00 eura. Detalje pogledajte OVDJE.