Magnolija je jedna od biljaka čije krošnje ovih dana krase ulice, parkove, livade i trgove najavljujući proljeće. No, ono što ju čini posebnom i drugačijom su njezini cvjetovi i duga povijest.
Jedno od najljepših cvatućih stabala i ovoga proljeća milijunima rascvalih cvjetova podsjeća na činjenicu da ćemo u narednim tjednima uživati u cijelom spektru boja proljeća. I konačno, iz svakodnevne upotrebe maknuti zimske kapute.
Magnolija se najčešće uzgaja kao ukras, a njezina je simbolika kroz ljudsku povijest vrlo zanimljiva i posebna.
Prvi put se pojavila prije otprilike 95 milijuna godina. U to vrijeme postojali su dinosauri, no pčele još uvijek nisu, pa su magnolije evoluirale tako da su ih oprašivali drevni kukci – kornjaši.
Magnolija je nazvana po francuskom botaničaru Pierreu Magnolu (1638.-1715.). Danas je u svijetu poznato više od 200 vrsta magnolija, iako je gotovo pola od njih pred izumiranjem.
Soulangeova magnolija
Najpopularnija i najraširenija vrsta je upravo Soulangeova magnolija, čije rascvjetale krošnje ne ostavljaju ravnodušnima baš nikoga. Cvjetovi su joj ružičasto-bijele boje, a posljednjih je godina upravo u ovo doba postala prava zvijezda društvenih mreža. Teško ćete ovih dana propustiti vidjeti barem jednu objavu rascvalih cvjetova ove gradske ljepotice. Vrlo su popularne one na zagrebačkom Tomislavcu.
Magnolija grandis
Jedna od vrlo rijetkih vrsta magnolije je magnolia grandis čiji karakteristični tamnocrveni cvjetovi imaju slatkasti miris. Njezino golemo lišće može narasti i više od 30 centimetara. Ovom drveću, koje raste u zimzelenim šumama unutar vapnenačkih planinskih dolina, odgovara kombinacija vrućih, kišovitih ljeta i hladnih, maglovitih zima. Sve donedavno, Magnolia grandis je viđena samo na nekoliko mjesta u Kini, no istraživanja kompanije Global Trees otkrila su prethodno nepoznate populacije u tri zaštićena područja u sjevernom Vijetnamu.
Magnolija u medicini
Kora magnolije stoljećima se koristi u tradicionalnoj medicini, a nedavne studije pokazuju potencijal njezine upotrebe u modernim tretmanima. Listovi biljke bogati su eteričnim uljima, glikozidima i mineralima.
Tinktura cvijeta magnolije u narodnoj medicini koristi se za snižavanje visokog krvnog tlaka, te u borbi protiv astme.
Sretan prvi dan proljeća!
Za sve one kojima proljeće nije samo jedno u nizu godišnjih doba i koji istinski uživaju u novim bojama i mirisima prirode, želimo sretan prvi dan proljeća!
Naime, već dvadesetak godina prvi dan proljeća počinje 20. ožujka. Tako večeras u 22 sata i 24 minute po srednjoeuropskom vremenu službeno starta proljetni ekvinocij.
Foto: Domagoj Sever