Otok Ist jedna je od onih lokacija koje osvajaju na prvi pogled. Otok zadarskog arhipelaga u obliku leptira ima zanimljivu vojnu povijest i vrlo ljubazne stanovnike. Nema ih puno. Mjesto Ist jedino je naselje na otoku, a stalnih je stanovnika tek dvjestotinjak. Ljeti je ta brojka jasno višestruko veća. Ovdje ćete pronaći dvije trgovine te nekoliko caffe barova, restorana i pizzerija.
Otok Ist idealna je destinacija za sve one koji žele pobjeći od automobila. Ovdje ih nema. No, zato ima brodova. Duboka mirna uvala i uređeno privezište za brodove omiljena je destinacija za nautičare, ali i ljubitelje ronjenja i ribolova s obzirom na to da su okolni otočići i hridi s pripadajućim podmorjem bogati ribom.
Otok koji zove na istraživanje
Najviši vrh otoka je Straža na 174 m, jedan je od najljepših na Jadranu. Otvoren na sve strane, ovisno o vremenskim prilikama, od Velebita, Paga, Zadra, Ugljana, Sestrunja, Molata, Dugog otoka, Raba, Lošinja, Oliba, Silbe, Premude…
Do vrha vodi planinarska, lijepo uređena i markirana staza. Nije zahtjevna, niti dugačka. Do vrha se stiže za 30-ak minuta, a uz odgovarajuću obuću i šiltericu, obavezno imajte uz sebe bocu vode s obzirom na to da staza uglavnom nema hladovine.
Na vrhu Straža je crkva Gospe od Sniga (ili crkva Gospe od Zdravlja), koja će vam uz spektakularan pogled pružiti i hladovinu. Stoga, svakako ostanite na vrhu neko vrijeme i uživajte u miru, tišini i pogledu.
Crkva je izgrađena u 19. stoljeću, na mjestu prapovijesne gradine čiji se ostaci mogu prepoznati u obliku osipine masivne suhozidne strukture na istočnoj strani platoa. Tamo gdje nije bilo bedema, vapnenačke su stijene i strma padina tvorile prirodnu fortifikaciju pa nije bilo potrebe za gradnjom obrambenih struktura. Smještaj Straže i drugih gradina koje su koncentrirane na istočnom dijelu otoka može se povezati s blizinom izvora vode i plodnih površina, važnih resursa koji su svakako bili jedni od najvažnijih faktora života na otoku.
Preko puta, najviši vrh zapadnog krila “leptira” je Gora. Sasvim pak drugačija priča. Šumovit vrh krije niz podzemnih bunkera koje je sredinom prošlog stoljeća sagradila jugoslavenska vojska kao dio sustava obrane pomorske granice s ciljem sprečavanja moguće invazije s mora.
Vojni položaji su raspoređeni na vršnom platou i zapadnoj padini, a povezani su nizom podzemnih tunela. Zanimljivi su ispisani zidovi. “Ukrasili” su ih vojnici koji su ovdje služili vojni rok, te su brojeći dane do konačnog odlaska s otoka ispisivali zidove.
Do ovog vam dijela otoka iz mjesta Ist treba 40-ak minuta pješke, a možete i biciklom. Staza uređena, široka i bez većih uspona, no imajte prikladnu obuću. Lagane tenisice će biti sasvim dovoljne za istraživanje skrivenih tajni podzemlja koje će vas odvesti u vojnu prošlost otoka Ista.
Arheološki tragovi na otoku Istu
Najbrojniji arheološki tragovi na otoku Istu potječu iz razdoblja prapovijesti. Smatra se da je većina gradina na ovom prostoru nastala u brončano i željezno doba, tj. u razdoblju od 2.-1. tisućljeća prije Krista. Na Istu je registrirano nekoliko prapovijesnih gradina: uz spomenutu Stražu, tu su još Gracina i Smokvenjak.
Arheološkim iskopavanjima provedenim 2021. godine otkriveni su brojni materijalni tragovi o aktivnostima na Straži tijekom 17.-16. st. pr. Kr. Prikupljeni su brojni ostaci materijalne kulture, poput ulomaka prapovijesnih keramičkih posuda ili životinjskih kostiju. Sve to svjedoči o životu nekadašnjih stanovnika otoka koji se osim na pomorstvu i ribarstvu, temeljio na stočarstvu i poljoprivredi.
Kako do Ista?
Do otoka Ista, uz vlastiti aranžman brodom, svakodnevno možete stići trajektnom linijom iz Zadra (Gaženica). Put traje oko dva i pol sata, a vozni red i cijene pogledajte OVDJE.
Nešto brža varijanta je katamaran koji će vas iz Zadra (Gradska luka) dovesti na Ist za nešto manje od dva sata. Vozni red i cijene OVDJE.
Svakako ga posjetite. Ako ste u prilici neka to bude van glavne sezone, kad nema toliko turista. Lipanj i rujan po nama su idealni za istraživanje ovog mističnog otoka.