Svaki početak nove školske godine je stresan i izazovan. Kako za dijete, tako i za roditelje. Bez obzira je li vaše dijete odličan ili slabiji učenik, neke stvari na početku svake školske godine mogu smanjiti stres i stvorili uvjete za uspješan početak.
Ovih pet stvari može uvelike pomoći i olakšati put uspjehu i zadovoljstvu svih ukućana:
1. CILJ
Neka vaše dijete postavi ciljeve koje želi postići u ovoj školskoj godini. Raspravite ih zajedno , a potom neka ih zapiše na papir koji će uvijek biti na vidljivome mjestu. Tako ciljeve koje si je dijete postavilo, bit će svojevrstan podsjetnik na ono što želi postići u školskoj godini.
2. PLANIRANJE
Uz papir s ciljevima, savjetujte djetetu neka okvirno napravi tjedni i mjesečni plan. U tablicu neka zapisuje sve testove koji prethode, kao i vrijeme za učenje za provjere (pisane ili usmene). S obzirom na to da su usmene provjere najčešće nenajavljene, kontinuirano učenje i dobra organizacija vremena bit će od velike pomoći u postizanju zadanih ciljeva i na kraju zadovoljstva vašega djeteta.
Svakako neka u tablici zadacima upisuje plus ili minus, ovisno je li zadatak odrađen ili ne. Tako dijete prati svoje zadatke, samo sebi stvara osjećaj odgovornosti, ali i zadovoljstva odrađenim svakim pojedinim zadatkom.
3. ODMOR I ZABAVA
U tablici s radnim zadatcima obavezno mora biti vrijeme za odmor i zabavu. Bilo da je to spavanje, odlazak na trening, rođendan, kino ili nešto drugo. Ovaj dio izuzetno je važan jer pridonosi boljoj produktivnosti, uspjehu i zadovoljstvu.
4. POMOĆ
Iako od svoje djece uvijek očekujemo ozbiljnost prilikom školskih obaveza, ponekad zaboravljamo da su djeca i da im je pomoć itekako potrebna. Iako ju često možda neće tražiti od nas. Dajte im do znanja da ste tu bez obzira trebaju li zagrljaj, razgovor, pomoć u učenju, rješavanju neugodne situacije izvan doma ili bilo što drugo. Jednostavno moraju znati da ste u svakom trenutku tu i da vam se mogu obratit
Požele li ponekad učiti s kolegama iz razreda ili im zatrebaju profesionalne instrukcije, nemojte odbiti. Ponekad je tek sitnica prepreka u razumijevanju, a često je puno lakše učiti uz nekoga i komentirajući naučeno. Tada su i rezultati daleko bolji, a dijete sigurnije u svoje znanje.
5. ORGANIZACIJA I UREDNOST RADNE OKOLINE
Ciljeve koje je vaše dijete postavilo moraju biti jasno napisani i stalno vidljivi. To podrazumijeva i uredan radni stol. Mjesto na kojem dijete uči i piše domaće zadaće ne smije biti istovremeno zatrpano s igračkama ili nekim drugim stvarima koje odvraćaju pozornost. Radni stol je mjesto na kojem vaše dijete radi i ono mora biti i izgledati radno. Stvari za zabavu i igru neka drži podalje od radnog stola, koliko god bilo primamljivo iskrcati gomilu igračaka na uredan stol, jer možda u tom trenutku na drugim mjestima nema centimetra slobodnog prostora. Vjerujemo da se većina barem jednom našla u takvom trenutku
I ono najvažnije. Budite potpora svojoj djeci, budite dosljedni i tražite od njih da ispoštuju ciljeve koji su sami zadali. Na kraju će biti sretni.