Oni izazivaju strahopoštovanje i uz njih se od pamtivijeka vežu razni mitovi, a u nastavku donosimo 9 zanimljivosti o vukovima koje možda niste znali.
Kroz godine vukovi su stekli reputaciju divlje, nepredviđene, neobuzdane, samožive životinje. No, kao i uvijek istina je negdje na sredini pa tako postoje brojne zanimljivosti o vukovima poput činjenice da imaju izuzetno veliku ulogu u ravnoteži našeg ekosustava. Na kraju, nisu toliko loši koliko mnogi misle.
1. Vukovi su izuzetno društvene životinje i uvijek love u čoporu
Vukovi žive u čoporu u kojem razvijaju čvrste veze sa svojim članovima skupine. Poput obitelji. Veličine čopora kreću se od tri do dvadeset vukova. U divljini vukovi mogu živjeti do 16, a u zatočeništvu do 20 godina.
2. Vukovi su monogamni
Rijetko koja životinja ima partnera za cijeli život, no vuk je jedna od njih. Za razliku od mnogih ljudi i životinja vukovi su vjerni svome partneru cijeli život. Mijenjaju ga jedino u slučaju smrti jednog od partnera.
3. Cijeli čopor sudjeluje u odgoju mladunaca
Gestacijski period traje 60-63 dana, mladunci se kote na proljeće i žive sa svojom majkom u jazbini dok ne napune 3 tjedna. O mladuncima brinu i pomažu u odgoju svi vukovi u čoporu.
4. Vukovi su ključna vrsta za naš ekosustav
Oni često love ozlijeđene, bolesne i stare životinje, omogućujući zdravim jedinkama razmnožavanje i nastavak vrste. Stoga je jasno da je njihova uloga ključna u ekosustavu.
Vukovi pomažu hraniti druge životinje u ekosustavu, jer strvine koje ostave iza sebe pojedu životinje koje se hrane strvinama. Uz to, pomažu i u očuvanju područja uz rijeke i potoke time što love životinje koje se hrane vegetacijom uz obalu. Tako se oporavlja vegetacija, ali i stanište dabrova od kojih koristi imaju i ostale riječne životinje i biljke.
5. Vukovi imaju točno definiranu hijerarhiju u čoporu
Čopor vukova ima točno postavljenu društvenu strukturu i pravila kojih se svi moraju držati. Vođe čopora su alfa mužjak i ženka. Njih dvoje su dominantni nad ostalim vukovima u čoporu. Oni se jedini razmnožavaju i rađaju mladunce u čoporu, a također prvi jedu.
Ipak, hijerarhija se može promijeniti, ali samo ako niže rangirani vuk izazove alfa mužjaka u borbi za vodstvo čopora. Ako alfa vuk izgubi ovaj izazov, često mora napustiti čopor i pronaći novi ili pak osnovati svoj.
6. Vukovi ne zavijaju na mjesec
Najčešća vizualna asocijacija na vuka jest kako u mraku zavija na mjesec. No, on zapravo ne komunicira s mjesecom, već s članovima svojeg čopora ili kako bi upozorio druge divlje životinje da napuste njihov teritorij. Zavijanje vuka moguće će čuti i na udaljenosti od petnaestak kilometara. Uz zavijanje, komuniciraju i cviljenjem, režanjem i lajanjem. Baš kao i psi.
7. Odrasli vukovi dnevno mogu pojesti i do 9 kilograma mesa
Na meniju više vole imati velike životinje poput jelena, losova i dr. Vukovi zajedno traže hranu. Gubitak jednog vuka iz čopora može oštetiti koheziju skupine i uzrokovati raspad čopora.
8. Slina vuka može zacijeliti rane
Slina sivog vuka može poboljšati i ubrzati oporavak oštećenog tkiva, a isto tako njezin sadržaj sprečava infekcije.
9. U Japanu je vuk “veliki bog”
Ookami je japanska riječ za vuka, što u prijevodu znači “veliki bog”.
Naslovna fotografija: Thomas Bonometti