Ako ste od onih koji mjesta pamte po emociji koju su izazvala u vama, onda je Kopenhagen grad koji jednostavno ne smijete propustiti.
Piše: Darinka Mudri
Moje putovanje bilo je kratko, dovoljno da osjetim„ vibru „ grada i odlučim da li mu se želim vratiti na duže druženje. Odgovor je definitivno da. Ako putujete avionom što se tiče tehničkih priprema za odlazak u Dansku je vrlo jednostavan. Treba vam samo osobna iskaznica jer su formalnosti nakon ulaske Hrvatske u prostor Schengena minimalne pošto su obje države članice Europske unije.
Iako je dio Europske unije Danska nije dio eurozone tj. u opticaju je nacionalna valuta danska kruna.
S danskom krunom se odmah „sprijateljite“ jer je približne vrijednosti našoj staroj kuni pa ni s cijenama nije bio problema. Koliko kruna toliko (približno) kuna. Eurom se može platiti, naročito u suvenirnicama gdje svugdje uz dansku krunu bude cijena u eurima, a u restoranima smo plaćali karticama pa iskustva s plaćanjem papirnatim eurima nemamo.
Iako vam je ako plaćate karticom svejedno. Ono što me iznenadilo je da se praktički sve plaća karticama. Kad malo bolje razmislim čitavo vrijeme niti u kafićima, niti restoranima, niti dućanima nisam primijetila da netko plaća gotovinom. Kruna ne može, samo kartica. Tako da ako ste od onih koji sa sobom nose papirnati novac , pripremite se da ga na nekim mjestima nećete moći koristiti. Pa čak ni ako vam je hitno ući u wc na javnim lokacijama, npr. glavnom željezničkom kolodvoru . Znači kartica za plaćanje obavezna pa ju obavezno morate uzeti sa sobom.
Danska je skupa?
Kad smo već kod kartica i gotovine jedinu „zamjerku“ koju sam ponijela sa sobom iz Kopenhagena jesu cijene. Za hrvatske prilike. Za danske ne. Ako ne prihvatite tu realnost prije puta moglo bi vam putovanje pokvariti stalno uspoređivanje koliko što gdje košta. Danska je iz hrvatske perspektive skupa.
Skupo , ne skupo, obično mjerimo po cijeni kave (s mlijekom ) tako usporedbe radi u Kopenhagenu kavu s mlijekom ovisno o lokaciju gdje će te je popiti, platit ćete između 5 i 9 eura. Da, i nemojte tražiti „ našu“ kavu s mlijekom. Najbliže „ našoj „ dobijete kad naručite kapučino. Tako da ako se uopće poželite vratiti u Hrvatsku vjerojatno bi to bilo radi kave s mlijekom. Dok pijete kavu bez problema možete prenositi dojmove uživo jer je na većini lokacija dostupan WiFi, a i cijena telefoniranja je ista pa možete telefonirati bez ikakvih dodatnih troškova.
Krenete li na putovanje u ljetnim mjesecima Kopenhagen je savršen izbor jer nema vrućina kao u Hrvatskoj u to vrijeme. Ugodno toplo, kratki rukavi, lagana vesta. Zapravo kao i na svako putovanje na sjever Europe slojevitost u kuferu je najbolja opcija. Mi smo imali sreće s vremenom, pa o tome kakao izgleda kišni i prohladni Kopenhagen ne mogu pisati. Moj Kopenhagen bio je ugodan i sunčan i osvojio me u svakom pogledu.
Vjerujem dijelom i zato što nema one tipične turističke gungule kao kad dođete u Rim ili Pariz koji vrve turistima i onima koji prepoznaju turiste i pokušavaju im na svakom koraku nešto prodati. U Kopenhagenu toga jednostavno nema. Jedino što bi stavila u kategoriju „turista u vašem gradu „ je vožnja brodom. Koja se nikako ne smije propustiti jer pruža pogled na grad koji naravno ne možete doživjeti šetajući ali i na mentalitet , stil i povijest grada.
Povijest koja je pretvorena u pulsirajuću sadašnjost. Stari dokovi , skladišta ne zjape prazna zapuštena (kao u lijepoj Našoj) već su pretvorena u okupljališta i mjesta za druženje, restorane, kafiće . Sve vrvi životom i pozitivnom energijom pa drugo što nikako ne smijete propustiti je da odete na koji dok, sjednete s pićem u ruci (cijene ne gledate jer unaprijed znate da je skupo ) i jednostavno uživate s ljudima u nepodnošljivoj lakoći postojanja.
Smorrebrod
I ako usput uz piće naručite smorrebrod osjećat ćete se skoro kao pravi Danci. Smorrebrod je tipični danski nazovi sendvič. Ali obavezan za probati. I ovisi o kombinaciji koju probate ili će vas oduševiti ili će biti “to si i doma mogu složiti”.
Preporuka za restorane nema jer smo mi uživali u onome u čemu je Kopenhagen idealan, a to je Street food, a The Paper Island mjesto na koje morate obavezno otići. Nekadašnja skladišta papira i ugljena pretvorena u veliku internacionalnu kuhinju na otvorenom. S pogledom na more. I ljudi koji uživaju u hrani, druženju i glazbi. Neobavezno, ležerno. Vani za „običnim“ stolovima i na „običnim“ klupama. Kao i svugdje uz hranu idealno paše piće, pa ovisno o tome što volite na izbor imate svega.
Zašto su Danci najsretniji stanovnici Europe?
No, kad ste već u Danskoj nezaobilazno je probati Carlsberg i Tuborg. Tipičnu dansku pivnicu nismo pronašli pa smo je zamijenili škotskim i irskim pubom. I tamo probali i Carlsberg i Tuborg . Ležernost je ono čime još Kopenhagen osvaja. I kvaliteta života nauštrb dojma. Barem je takav moj dojam. Pokušali smo naći „gradsku špicu“ da vidimo kako se nosi bogati sjever , ali „špice“ nigdje. Decentno, ležerno bez potrebe dokazivanja bogatstva i statusa, očito.
Valjda je to i dijelom razlog zašto su Danci najsretniji stanovnici Europe. Ili možda što mogu na svakodnevnu dozu sreće svratiti u veliki zabavni park Tivoli. Pa ako volite taj vid opuštanja Kopenhagen vam i to nudi.
Moderna arhitektura savršeno se uklapa u prošlost
Decentnost grada odražava se i u suvremenoj arhitekturi koja se u Kopenhagenu jednostavno stapa s arhitekturom iz prijašnjih razdoblja. Grad bez nebodera , moderne suvremene zgrade savršeno uklopljene u/uz stare. Najbolje vidljivo kad gledate grad s mora. Isto će te doživjeti i šetajući gradom koji obiluje arhitektonskim nasljeđem tipičnim za sjever Europe. I ono što ne možete ne zamijetiti , a to je da ne možete nigdje primijetiti zapuštenu, oronulu zgradu.
Nedostatak nebodera grad nadmašuje brojnošću bicikla. Bicikli su doslovno svuda oko vas. I ono što je opet s moje hrvatske perspektive fascinantno je kultura bicikliranja. Prvo biciklisti imaju svoje odvojene , ali uklopljene staze kroz cijeli grad i stvarno morate kad prelazite cestu dobro paziti i uzeti ih u obzir. Ali slaloma pojedinaca izvan staza nema. Čak i kod bicikliranja vidite poštivanje pravila. I da ,mi smo se čitavo vrijeme pitali je l’ se kod njih kradu bicikli ??? Ne možete da se ne pitate jer je fascinantan broj bicikla koji su parkirani i na njima ne vidite lokote. Valjda opet taj sjever. I hrvatsko iskustvo.
Javni prijevoz je dostupan i brzi , metro vrlo jednostavan za snalaženje. Željeznicom izvrsno povezan s ostalim gradovima pa možete na izlete u okolicu. Ako volite grad doživjeti pješke dobra je opcija rezervacija hotela ili hostela bliže središtu grada pa onda niste ovisni o javnom prijevozu. I ne vodite računa o voznom redu.
Kod smještaja obavezno vodite računa o veličini sobe tj. pročitajte specifikacije jer je pojam dvokrevetne sobe u Danskoj i Hrvatskoj nešto sasvim drugo. Barem u hotelu u kojem smo mi bili smješteni , lokacija izvrsna ali sobe male prije jednokrevetne nego dvokrevetne.
I za kraj ako ste mislili da smo zaobišli simbol grada Malu Sirenu, nismo. Za mene veliko iznenađenje (neću reći razočarenje) jer iako joj ime kaže Mala stvarno nisam očekivala da je baš toliko mala.
Sitna ali baš sitna figura koja promatra luku. Možete je vidjeti ako krenete vožnjom brodom ali i s kopnene strane. I postane vas jasna ta sretna, bogata Danska i Kopenhagen .
Nije stvar u pokazivanju bogatstva i moći nego uživanja u njemu.
Tekst i fotografije: Darinka Mudri