Prošli tjedan bili smo u posjetu Europskoj komisiji u Bruxellesu i saznali koje novosti donosi Akt o digitalnim uslugama koji regulira internetske posrednike i platforme kao što su internetske platforme za trgovanje, društvene mreže, platforme za dijeljenje sadržaja, trgovine aplikacijama te platforme za putovanja i smještaj. Glavni mu je cilj spriječiti nezakonite i štetne aktivnosti na internetu i širenje dezinformacija. Provedbom akta jamči se sigurnost korisnika i zaštita temeljnih prava te se stvara pravedno i otvoreno okruženje na internetskim platformama.
Koji su glavni ciljevi Akta o digitalnim uslugama?
Aktom o digitalnim uslugama utvrđuju se jasna i proporcionalna pravila za zaštitu potrošača i njihovih temeljnih prava na internetu. Potiču se inovacije, rast i konkurentnost te olakšava širenje manjih platformi, MSP-ova i start-up poduzeća. Uspostavlja se nova ravnoteža među ulogama korisnika, platformi i javnih tijela. Te promjene temelje se na europskim vrijednostima, prema kojima u prvi plan dolaze građani.
Za građane:
- bolja zaštita temeljnih prava
- više kontrole i izbora
- bolja zaštita djece na internetu
- manja izloženost nezakonitom sadržaju
Za pružatelje digitalnih usluga:
- pravna sigurnost
- jedinstven skup pravila u cijelom EU-u
- lakše osnivanje i širenje poduzeća u Europi
Za poslovne korisnike digitalnih usluga:
- pristup tržištima na razini EU-a putem platformi
- bolji uvjeti, tako da mogu konkurirati pružateljima nezakonitog sadržaja
Za društvo u cjelini:
- veća demokratska kontrola i nadzor sistemskih platformi
- suzbijanje sistemskih rizika kao što su manipulacije ili dezinformacije
Koji su pružatelji obuhvaćeni?
Akt o digitalnim uslugama uključuje pravila za usluge internetskih posrednika, kojima se milijuni Europljana služe svaki dan. Obveze različitih internetskih aktera usklađene su s njihovom ulogom, veličinom i utjecajem u internetskom okruženju.
- Vrlo velike internetske platforme i tražilice osobito su rizične u pogledu širenja nezakonitog sadržaja i štetnog djelovanja za društvo. Za platforme koje koristi više od 10 % od 450 milijuna korisnika u Europi predviđena su posebna pravila. Popis tih platformi dostupan je na stranici: DSA: Vrlo velike internetske platforme i tražilice.
- Internetske platforme, kao što su internetske platforme za trgovanje, trgovine aplikacijama, platforme ekonomije suradnje i platforme društvenih mreža, okupljaju prodavače i potrošače.
- Usluge smještaja na poslužitelju kao što su oblak i smještaj internetskih stranica (to uključuje i internetske platforme).
- Posredničke usluge koje nude mrežnu infrastrukturu: pružatelji usluga pristupa internetu i registrari naziva domena (to uključuje i usluge smještaja na poslužitelju).
Svi internetski posrednici koji nude svoje usluge na jedinstvenom tržištu, neovisno o tome imaju li poslovni nastan u EU-u ili izvan njega, morat će poštovati nova pravila. Obveze mikropoduzeća i malih poduzeća bit će razmjerne njihovim kapacitetima i veličini, no morat će osigurati odgovornost. K tomu, čak i ako bi mikropoduzeće ili malo poduzeće znatno raslo, tijekom prijelaznog razdoblja od 12 mjeseci bilo bi oslobođeno od niza obveza.
Stupanje Akta o digitalnim uslugama na snagu
Pravila iz Akta o digitalnim uslugama primjenjivat će se na sve platforme od 17. veljače 2024. Ta se pravila od kraja kolovoza 2023. već primjenjuju na platforme s više od 45 milijuna korisnika u EU-u (10 % stanovništva EU-a), takozvane vrlo velike internetske platforme ili vrlo velike internetske tražilice.
Komisija će provoditi Akt o digitalnim uslugama zajedno s nacionalnim tijelima, koja će nadzirati jesu li platforme s poslovnim nastanom na njihovu državnom području usklađene s Aktom. Komisija je prvenstveno odgovorna za praćenje i provedbu dodatnih obveza koje se primjenjuju na vrlo velike internetske platforme i tražilice, kao što su mjere za ublažavanje sistemskih rizika.
Naslovna fotografija – Austin Poon Unsplash