Jeste li posjetili Baraćeve špilje i Speleon, centar podzemne baštine u blizini Plitvica? Na samo dva sata vožnje od Zagreba ili Zadra te nešto više od Rijeke čeka prirodno bogatstvo i povratak u ledeno doba.
Samo 15 km od Nacionalnog parka Plitvička jezera čeka vas još jedan prirodni fenomen, Baraćeve špilje, a u neposrednoj blizini i Speleon kojega obavezno također posjetite. Velebne sige između kojih prolazite u društvu stručnog vodiča u trajanju od sat vremena zorno će vam dočarati kako su to živjeli naši preci, a vidjet ćete mjesto gdje je pronađena narukvica iz brončanog doba te ostatke špiljskog medvjeda. Nosite topliju odjeću, jer je temperatura u Baraćevim špiljama bez obzira na godišnje doba konstantna i iznosi 9 stupnjeva.
Baraćeve špilje i Speleon
Spomenuta 60 minutna vođena šetnja započinje laganim usponom šumskim putem do Donje Baraćeve špilje koja nije otvorena za obilazak. Razlog je Pavlekin žmurac, mali kornjaš čije predstavljanje slijedi ispred špilje, gdje na info panou možete vidjeti i kako izgleda. Dugačak je svega 1,75 mm, endem je Donje Baraćeve špilje koja je njegovo jedino stanište na svijetu.
Nastavljamo dalje šumskim putem i nakon nekoliko minuta stižemo do Gornje Baraćeve špilje. Ovdje će vam prije ulaza podijeliti zaštitne kacige koje su obavezne, a vrlo brzo po ulasku ćete shvatiti zašto. Doživjeti prirodu kakvu su imali naši preci, zaviriti u podzemni svijet koji se krije ispod nas, zaista je neprocjenjivo iskustvo. Osvijetljenim putem među sigama koje su posvuda vodi nas stručni vodič, a u jednosatnoj šetnji slušamo o njezinom tisućljetnom nastajanju, stalaktitima i stalagmitima od kojih su neki viši od 5 metara, geološkoj građi i vrijednim arheološkim nalazima. Najviše nas se dojmio kostur i stanište špiljskog medvjeda, mjesto pronalaska narukvice iz brončanog doba, šišmiši koje smo vidjeli tek kada nam je vodič skrenuo pozornost na njih, a na kraju smo doživjeli i apsolutni mrak, ono kad baš ništa ne vidite, jer se oko na to nikad ne može adaptirati.
Speleon, centar podzemne baštine
Nakon Baraćevih špilja kružnom stazom vraćamo se na mjesto starta koje će posebno oduševiti klince, jer tu je dječje te badmintonsko i nogometno igralište. Dok se klinci razonode, odrasli u miru mogu popiti kavu ili nešto “jače”, a nakon toga zajedno krenuti do Posjetiteljskog centra Speleon gdje se čuvaju fosilni ostaci životinja iz ledenog doba pronađeni u Gornjoj Baraćevoj špilji. Speleon je istinski centar podzemne baštine i svojevrsni spoj suvremene tehnologije i prapovijesti. Obilazak centra moguć je također uz stručno vodstvo i traje oko 45 minuta, a sve informacije i cijenu ulaznice potražite OVDJE.
Centar podzemne baštine vratit će vas u ledeno doba kroz razne makete, interaktivne LCD zaslone, speleološku i planinarsku opremu i njezinu modernizaciju od onih najprimitivnijih, pa sve do današnjih koje uvelike olakšavaju procese istraživanja otkrivajući dokaze prisutnosti drevnog čovjeka u Gornjoj Baraćevoj špilji.
Vidjet ćete i životinje koje su u pradavna vremena živjela na ovom području poput nosoroga, špiljskog lava, špiljskog medvjeda i mnogih drugih. Tu je i ogromna zbirka knjiga i zapisa o speleologiji i sličnim temama.
Baraćeve špilje i Speleon nisu samo odredišta za avanturiste i ljubitelje povijesne baštine već i za najmlađe te sve one koji će nakon posjeta ovom mjestu tek zakoračiti u ovaj svijet čuda prirode.
Fotografije: Tea Rožman Svedrović