Biokovo je proglašen Parkom prirode 1981. godine, a njegov najviši vrh je Sv. Jure (1762 m). Do njega vodi najviša hrvatska cesta, a gore je i radiotelevizijski odašiljač visok 90 m čiji je vrh najviša čvrsta točka u Hrvatskoj (1850 m).
U blizini njega je i crkva Sv. Jure – crkva na najvećoj nadmorskoj visini u Hrvatskoj. Svi ti silni superlativi već u startu garantiraju doživljaj za pamćenje.
Surova je to planina, čiji putevi do vrha pružaju panoramske poglede, a vizure putem daju snagu i energiju, jer gore je raj. A dobro to znaju i njegovi posjetitelji, bez obzira je li cilj neki od vrhova ili posjet Skywalku. U 2023. godini Park prirode Biokovo posjetilo je 238 100 posjetitelja. Najbrojniji su posjetitelji iz Poljske, kojih je bilo gotovo 70 tisuća. Slijede ih posjetitelji iz Njemačke, Češke, Austrije i naravno, Hrvatske.
Premda na prvi pogled siromašno i golo, Biokovo obiluje biljnim i životinjskim vrstama. Među biljnim vrstama brojni su endemi, poput Biokovskog zvonca. Životinjski svijet Biokova također je osebujan, s brojnim endemima i tercijarnim reliktima, a pravo bogatstvo krije i podzemna fauna, s gotovo stotinu biokovskih endema.
Noćenje smo rezervirali u Planinarskom domu Velobrdski ledari gdje nas po dolasku kuhar Riđi čeka s večerom. Rižoto s junetinom prvi dan za večeru te gulaš drugi dan dogovorili smo unaprijed te sve zajedno (obroke i noćenje) platili 32 eura po osobi. Sve super, ali drugi put bih uzela apartman čisto iz razloga što u sobi s 20-ak ležajeva UVIJEK netko hrče. Dakle, spavalo se nije.
Skywalk, pa uspon na Sv. Juru – najviši vrh Biokova
Ujutro polazak u 6 sati i prva postaja je Skywalk. Nebeska šetnica je nešto nevjerojatno, nalazi se unutar Parka prirode Biokovo na visini od 1228 metara, na 13. km Biokovske ceste. Polukružnog je oblika promjera 8.5 metara, a zajedno s ravnim dijelovima čak 11 metara izlazi izvan ruba litice. Dolje Makarska i Tučepi, kao na dlanu, a u pozadini Brač, Hvar, Korčula…
Nastavljamo put do Vošca odakle kreće kružna tura na vrh Sv. Jure. Staza nas vodi malo šumskim putem, malo travnjacima gore-dolje. Sv. Jure je tu, blizu, no nakon svakog uspona slijedi silazak, pa ponovno gore-dolje, a Jure kao da se udaljava. Ali to je Biokovo.
Na putu smo sreli divlje konje i baš lijepi primjerak poskoka, jedine ljutice na području PP Biokovo. Pogledali, posnimili i svatko svojim putem.
Nakon dva sata hodanja stižemo do Planinarskog doma Pod Sv.Jurom, a završni dio do vrha vodi nas strmom stazom osiguranom užetom.
Sv. Jure (1762 m) je najviši vrh Biokova i treći najviši vrh Hrvatske, iza Sinjala (1831) i Žrvnja (1768). S vrha se pruža panoramski pogled na Zagoru i otoke.
Povratak je većim dijelom bio Biokovskom cestom nakon čega smo još popeli Vošac (1421 m) jedan od najljepših biokovskih vidikovaca. Nemojte ga propustiti, isplati se, a i usput je. Pogled na Makarsku, Tučepe, Bašku Vodu, Brela, Omiš i dalje prema Splitu, Brač, Hvar, Korčula, Lastovo i Pelješac je najveća nagrada za sav trud.
Ravnatelj Parka Prirode Biokovo Slavo Jakša kao prednosti Biokova ističe mnoge, no jedna od najistaknutijih definitivno jest njegov položaj.
– Makarska Rivijera desetljećima je omiljena destinacija turistima, a Biokovo je gotovo cijelu grli, tako da je praktično iskombinirati uživanje u moru i u planini. Vrhovi i vidikovci Biokova su jedinstveni i pružaju spektakularnu panoramu na okolne otoke. Sama planina ima tisuću lica, a svako je drugačije i bogato, bilo da je riječ o geologiji, biologiji, flori, fauni ili sakralnoj baštini, objašnjava Jakša.
Što smatrate svojim najvećim uspjehom od kada ste na mjestu ravnatelja Parka prirode Biokovo?
– Teško je osobno govoriti o svojim uspjesima, no činjenica jest da je u mom mandatu proveden projekt „Novi Adrion – Promicanje održivog korištenja prirodne baštine Parka prirode Biokovo“, kojeg je sufinancirao Europski fond za regionalni razvoj te Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost. Projekt je završen u studenom 2022. godine, a upravo je kroz njega izgrađena naša najveća atrakcija, Skywalk. Također, izgrađen je i moderan Posjetiteljski centar „Akademik Josip Roglić“ u Župi, uređena Rodićeva cesta, dječje igralište i brojni drugi sadržaji za posjetitelje. Ustrojen je novi model posjećivanja putem web prodaje, uređeni odnosi s agencijskim partnerima, uredi ustanove preseljeni su u novu zgradu, a broj zaposlenih u konstantnom je porastu. Rezimirao bih kako je najveći uspjeh iz dana u dan mijenjati stvari na bolje.
Biokovo je među planinarima sinonim za predivan, ali surov teren i oprez. Je li upravo taj spoj tajna njegove ljepote?
– Mističnost je oduvijek bila privlačna. Biokovo svojom impozantnošću, uronjeno u more i protegnuto do oblaka osvaja na prvi pogled. I premda na taj prvi pogled, gledano s mora, izgleda kao nacrtano bajkovito mjesto na kojem nema ugroze već samo uživanja, Biokovo je opasna planina koju valja poštivati i upoznavati na sigurne i primjerene načine. Sigurno da spoj ljepote i surovosti čini bitnu stavku u njegovoj privlačnosti, zaključuje ravnatelj PP Biokovo Slavo Jakša.
Naslovna fotografija: Tea Rožman Svedrović