Božić je jedan od najradosnijih i najomiljenijih blagdana koji se slavi diljem cijeloga svijeta. Kroz povijest puno se toga mijenjalo vezano za ovaj blagdan koji danas krije mnoge zanimljivosti koje možda niste znali.
Jingle Bells bila je prva božićna pjesma u svemiru
Jedna od najomiljenijih i najizvođenijih božićnih pjesama na svijetu upisana je u Guinnessovu knjigu rekorda kao prva pjesma puštena u svemiru. 16. prosinca 1965. godine puštena je tijekom NASA-inog svemirskog leta Gemini 6A. “Jingle Bells” nije oduvijek nosila taj naziv niti je bila napisana za Božić. Njezin autor James Lord Pierpont 1857. godine napisao ju je za američki praznik Dan zahvalnosti pod nazivom “The One Horse Open Sleigh”.
Božićne čestitke šalju se od 1843. godine
Godine 1843. započeo je običaj slanja božićnih čestitki, a započeo ga je Sir Henry Cole. O je u to vrijeme radio kao viši državni službenik i želio je da taj običaj koriste ljudi diljem svijeta. S godinama je običaj slanja čestitki rastao i postajao sve popularniji. Danas on pomalo blijedi posebno među mladima koji svoje “čestitke” masovno šalju putem društvenih mreža i ostalih komunikacijskih kanala. Međutim, oni tradicionalniji ipak se još uvijek drže ovog običaja koji, htjeli mi to priznati ili ne, ima neku posebnu božićnu radost i toplinu.
“Xmas” nije nova riječ
Iako ste možda bili uvjereni da je riječ Xmas moderna izmišljotina kao i mnoge skraćenice današnjice, ona datira još iz 1500-tih. Naime, u grčkom alfabetu, slovo X je grčki znak ‘chi’, što je prvo slovo grčkog imena za Krista Χριστός (Christos). Kao takvo, slovo X je uobičajena kratica za Krista. Nastavak “Mas” je iz crkvene službe, pa kada to dvoje spojite, dobit ćete Xmas, što doslovno znači ‘Božić’! Dakle, slobodno koristite riječ Xmas, starija je od mnogih božićnih običaja!
Božić je bio zabranjen u Novoj Engleskoj od 1659. – 1681.
Božić uz sebe veže mnoge zanimljivosti, a ova je među bizarnijima. Puritanci su prezirali svaki oblik zabave smatrajući ga nemoralnim. Za vrijeme vladavine u Bostonu, u tadašnjoj koloniji Massachusetts odlučili su zakonom zabraniti proslavu Božića 1659. godine, a kazne za prekršitelje bile su rigorozne. Iznosile su 5 šilinga što je u to doba bila poprilična svota. Cilj ovoga zakona bio je stati na kraj slavlju i divljanju u blagdansko vrijeme, a sa zabranama su išli toliko daleko da su čak unajmili glasnike koji su na Badnjak hodali gradom i vikali “Nema Božića!”. Zabrana slavlja Božića bila je na snazi sve do 1681. godine.
“Tiha noć” pjesma s najviše obrada na svijetu stara 205 godina
Postoji više od 3700 interpretacija pjesme “Silent Night”, što je čini pjesmom s najviše obrada svih vremena. Prvi put je izvedena na Badnjak 1818. godine u crkvi sv. Nikole u Obersorfu kraj Salzburga.
Riječi pjesme “Tiha noć” napisao je na njemačkom jeziku mladi svećenik Joseph Mohr 1816. godine pod naslovom “Stille Nacht, Heilige Nacht”. Želio ju je uglazbiti kako bi ju izveo na božićnoj misi, pa je dvije godine poslije otputovao u obližnje selo Arnsdorf kako bi zamolio učitelja i orguljaša Franza Xavera Grubera da ih uglazbi, što je ovaj činio istoga dana.
Iako se pjesma redovito svira na crkvenim orguljama diljem svijeta, izvorno je bila skladana samo za dva glasa i gitaru. Postoji mnogo verzija o tome zašto se to dogodilo, a jedna od najpopularnijih je da je miš toliko oštetio mijeh orgulja da je instrument učinio beskorisnim. Druga teorija je pak da se na orguljama moglo svirati, ali su bile toliko oštećene da ih je bilo teško popraviti.
Pjevali su je na stotinama jezika, uključujući galski, arapski, svahili i japanski.
Fotografije: Domagoj Sever