Ljepota je u oku promatrača. Svatko na svoj način vidi i doživljava ljepotu koja ga okružuje. No, što je s onim “skrivenim” dijelovima koje ne vidimo golim okom? Svijetom ispod površine, kojega možemo vidjeti samo uz pomoć pomagala? Odgovor ima Damir Zurub, najbolji svjetski podvodni fotograf.
Njegove fotografije podmorja godinama osvajaju prva mjesta na svjetskim natjecanjima i najbolje prikazuju svu ljepotu čarobnog svijeta dubina. Višestruki je svjetski prvak i viceprvak u podvodnoj fotografiji, hrvatski reprezentativac, ambasador brenda Mares, freelance fotograf za Cropix, Scubalife, National Geographic, te član CMAS-ove vizualne komisije za podvodnu fotografiju za cijeli svijet.
– Podvodna fotografija je zaista specifična. Nije nimalo jednostavna. Prije svega, ovisimo o puno stvari kao što su vidljivost i uvjeti ispod površine. Uvijek ste u bestežinskom stanju. Sve što se događa oko vas se kreće. Jednostavno morate loviti taj određeni trenutak bez previše namještanja. Ograničeni ste zrakom ispod površine, kao i dubinom. Milijun je tu sitnica i zato je bitno da svi oni koji se bave podvodnom fotografijom budu istrenirani u smislu tehnike ronjenja, kao i poznavanja vlastite opreme. Dakle, sve mora biti u skladu.
– Mi smo se uključili u jedan veliki projekt koji nam je omogućio kupnju 2 podvodna fotoaparata s kućištem. Služe nam za edukaciju budućih naraštaja, tako da svi koji nemaju svoju opremu, mi im omogućavamo sve na licu mjesta. Danas je u našem klubu “Roniti se mora” petnaestak ljudi educiranih za podvodno snimanje i fotografiju, rekao je Damir Zurub.
Postoji li najljepše mjesto na svijetu?
– Prošao sam cijeli svijet, s jednog kraja na drugi. Svaki dio ima nešto specifično i teško mi je reći koji je najljepši. U Meksiku primjerice možete snimiti jako puno morskih pasa, sabljarki, tuljana i kitova. Odete li na Maldive ili u Indoneziju doživjet ćete nešto drugo i drugačije. Svaki kraj svijeta uvijek omogućava snimiti nešto specifično.
– Jedno moje lijepo iskustvo bilo je u Meksiku na jednom otočju gdje živi kolonija od gotovo 400 tuljana. Skočite u more i onda taj stampedo tuljana krene na vas. Naravno, ne u namjeri da me pregazi, već su znatiželjni i razigrani. Oni su kao mali psići. Jedan mi se popne na glavu, drugi me vuče za rukav, treći za peraju. Ta konverzacija s divljim životinjama nešto je što teško mogu riječima opisati.
– Na drugom pak kraju otočja doživio sam nešto nezamislivo. Ekipa od nas petero je ronila i ja sam se malo odvojio od skupine kako bih snimio sardine. Odjednom dolaze dva delfina i jedan nasloni glavu na moju ruku. Počeo sam ga dragati, a za to vrijeme drugi delfin se ispravio i doslovno me zagrlio. Vidio je to i ostatak skupine ronioca i nitko nije mogao vjerovati što se događa! To je trajalo dvadesetak sekundi nakon čega su nas okružili, kao da nas pozdravljaju i otišli. Ostali smo potpuno šokirani. Da vam netko to priča ne biste vjerovali, ali srećom imamo čak i snimke tog događaja, ističe Zurub.
Think green
– Ronjenje je za nas ronioce jedini iskreni svijet. Onog trenutka kad zaronite dolje u taj mir, tišinu i sklad, stvarno je i iskreno. Sve ono što vidite, to je to. Nema lažnih prikazivanja. Kad ste dolje, zaboravite na sve probleme. Zato ronioca nikad nećete vidjeti nervoznoga nakon ronjenja, dodaje Zurub.
Damir Zurub osmislio je i već 12 godina uspješno vodi ekološki projekt “Think green”. Uz pomoć članova Ronilačkog kluba “Roniti se mora” godišnje iz mora u Hrvatskoj, ali i diljem svijeta izvlači tone smeća. I tako iz godine u godinu. Ne samo da izvade otpad iz mora i jezera, već ga i odvezu s lokacije. Tako su u 2022. godini s otoka Visa zbrinuli više od 12 tona otpada, s Raba više od 8 tona. Šibenik su olakšali za 11.8 tona otpada, iz zagrebačkog jezera Jarun izvadili su 1,3 tona smeća, s Plitvica 150 kg. Više od 33 tone smeća ostalo bi u našem moru i jezerima da veliki zaljubljenik u prirodu i podmorje Damir Zurub nije osmislio projekt “Think green”.
– Ronilački klub “Roniti se mora” broji otprilike 150 članova, a na eko-akcijama nas sudjeluje između 40-80, ovisno o kapacitetima. Uvijek je ta brojka maksimalna, jer nas je jako puno i svi se rado odazivamo. Od jutra do mraka se radi i vadi, družimo se, smijemo, atmosfera je nevjerojatno pozitivna.
– Trudimo se s našim partnerima ne samo izvući taj otpad van, već ga odvezemo s otoka ili neke druge lokacije, te se dalje sortira i zbrinjava. Ne završava opet negdje u nekoj drugoj uvali, šumi ili rupi. To nam je najbitnije, ističe Damir Zurub.
Zurubova misija je pomoći prirodi i ljudima
Damir Zurub ima misiju ne samo pomoći prirodi, već i ljudima. Uz to što organizira eko-akcije čišćenja podmorja, pomaže i štićenicima iz SOS Dječjeg sela Hrvatska. Kroz projekt Plavo ronilačko srce koje je njegov klub “Roniti se mora” pokrenuo u suradnji s National Geographic Hrvatskom, godinama dio djece bez roditeljske skrbi educira za instruktore ronjenja.
– Tako djeci pružamo jednu priliku više, jedno zanimanje više u životu. Da upoznaju podvodni svijet i da vide svu njegovu ljepotu. Kad vidiš koliko su ta djeca na kraju svega sretna i zadovoljna, kad vidiš osmijeh na njihovom licu, srce ti je kao kuća.
– Bila je jedna situacija s prvom generacijom djece SOS Dječjeg sela Lekenik. Četiri djevojke bile su u toj grupi. Prvih dana boravka na moru bile su izuzetno tihe i povučene. Tad sam im rekao: “Cure, uvjeren sam da ćete nakon sedam dana htjeti ostati na moru još koji dan.” Odmah sam na njihovim licima vidio nevjericu, ali sam odlučio pričekati do kraja. Zadnjeg, sedmog dana primijetio sam da nešto između sebe pričaju, kao da me žele nešto pitati, ali se boje. Stoga sam i prišao i pitao ima li kakvih problema, kako mogu pomoći? Na to su me pitale ima li šanse da ostanu još koji dan na moru. Naravno da smo na kraju od tih sedam, ostali deset dana. One su bile toliko sretne i oduševljene, da teško to riječima mogu opisati. Nema tih novaca na svijetu koji mogu nadomjestiti njihovu sreću i osmijeh, dodaje Zurub.
Djeca iz Lekenika na Maldivima
Među spomenutim djevojkama bila je tada i Kristina Ivanuš, dobitnica Hermann Gmeiner Award za 2020. godinu, za najuspješniju štićenicu SOS Dječjih sela na svjetskoj razini. S prijateljicom Martinom Jadrijević-Tomas, imala je priliku otići i roniti na Maldivima. Ponovno zahvaljujući velikom srcu najboljeg svjetskog podvodnog fotografa Damira Zuruba.
– Sjećam se da su me danima prije puta zvale i ispitivale je li stvarno istina da idu na Maldive? Jesam li siguran da putovanje nije odgođeno, a čak su pomislile i da je nekakva šala u pitanju. Mi smo naravno otputovali tamo i ponovno ih razveselili. Eto, to je ono što me ispunjava. Pomoći, razveseliti, naučiti mlade ljude bez odgovarajuće roditeljske skrbi čuvati i voljeti prirodu. Omogućiti im nešto što možda nikad ne bi doživjeli, zaključio je Damir Zurub.
Fotografije: Damir Zurub