Harar ili kako ga još zovu „afrička Meka“ drevni je, zidinama utvrđeni grad, koji se smjestio na istoku Etiopije, 525 km od Addis Ababe, uz granicu sa Somalijom, na visini od 1885 m.
Piše: Dunja Hrkać
Grad je to bogate povijesti i očaravajućih mirisa. Tihe uličice nalik labirintu, mirisi tržnica, žene koje nose pletene košare na vrhu glave, mujezini koji pozivaju muslimanske vjernike na molitvu, magarci koji nose drva za ogrjev…
Fascinantan grad koji nije samo mene impresionirao, UNESCO ga je 2006.g. stavio na popis svjetske baštine.
Najuža ulica u Hararu
Grad Harar osnovali su arapski imigranti oko 10. st. Idealno smješten između etiopskih gorja na zapadu i obala Adenskog zaljeva na istoku, ubrzo je postao raskrižje za trgovinu između Afrike i Arapskog poluotoka.
Grad se također razvio i u središte islamske kulture te se danas smatra četvrtim najvažnijim gradom islama nakon Meke, Medine i Jeruzalema. Sa svojih 110 džamija i 102 svetišta ovaj grad još nazivaju i „Sveti grad“.
Najveća i jedna od najstarijih džamija Jami iz 16. st.
U 16. st. emir Nur ibn al-wazir Mujahid postao je vladar Harara i utvrdio grad protiv prijetnji kršćana te migracije naroda Oromo.
Grobnica emira Mujahida
Strancima, posebno nevjernicima, bio je zabranjen pristup gradu. Danas je Harar mjesto jedinstva u različitosti. On je „lonac za taljenje“ u Etiopiji, a etnička raznolikost ovdje je zapanjujuća. Ljudi iz plemena Amhara, Oromo, Harari, Gurage i Somali nazivaju Harar svojim domom.
Svi emiri koji su vladali Hararom
Orijentalni Harar čine Harar Jugol, stari dio grada opasan zidinama, s 368 uličica stisnutih na samo 1 četvorni km, a oko njega se smjestio moderni dio grada koji se počeo razvijati u 19. st. Zidine su sagrađene negdje između 13. i 16. st., visoke su 5 m , a dugačke 3,5 km te imaju 5 „vrata“ tj. ulaza; Hamarreesa, Badrii, Soofi, Erar i Fallaanaa.
Živopisni Harar mjesto je u kojem se život odvija na ulici. Harari žene u šarenim haljinama prodaju banane, luk, rajčice, đumbir, začine…Slatki mirisi dopiru s mjesta gdje žene prodaju posude s tamjanom, te samose ( prženo pecivo punjeno govedinom,sirom…) koje se kuhaju na malim štednjacima.
Dok istražujem ulice Harara primjećujem kako brojni mještani uživaju u žvakanju khata. Khat je afrička inačica koke, izaziva euforiju i gubitak apetita. Uzgaja se i bere tijekom cijele godine. Regija Harari u kojoj je smješten grad Harar najveći je distribucijski centar za izvoz khata u Džibuti i Somaliju, te je za mnoge važan izvor prihoda.
Djeca na ulicama igraju gumi-gumi, nogomet, bao (stara arapska igra), kotrljaju gume…
Dječja igra
Gradski muzej Sherif Harar
U Hararu nikako ne propustite posjetiti gradski muzej Sherif Harar..ovdje je Etiopski car Haile Selassie proveo medeni mjesec sa svojom suprugom Menen Asfaw. Ovaj muzej čuva nakit, kovanice, oružje, tekstil i stare rukopise prikupljene iz cijele regije. Muzej je otvoren 2008.g. , a utemeljio ga je g.
Abdullah Ali Sherif.
Harari žena u tradicionalnoj nošnji
Muzej Arthura Rimbauda
Ovaj grad očarao je i francuskog pjesnika Arthura Rimbaud, pa je dio svog života Rimbaud proveo upravo ovdje. Muzej Arthura Rimbauda nalazi se u srcu Harar Jugola, na istom mjestu gdje je pjesnik nekoć živio.
Tržnica Harar
Tržnica Harar, šarena i užurbana, gozba je za sva osjetila.. simfonija je to prizora, zvukova i mirisa. Ovdje se okupljaju trgovci iz različitih sredina kako bi prodali robu. Od egzotičnih začina do živopisnog tekstila koji prekriva štandove…svaki predmet priča priču o tradiciji i umijeću izrade. Tržnica u Hararu nije samo mjesto trgovine, ona je i društveno središte kulturno bogatog Harara. Obrtnici ovdje prodaju pletene košare, tradicionalnu Harari odjeću i ručno izrađen nakit, a svaki je komad primjer umjetničke baštine grada.
Hodajući tržnicom osjećam toplinu i gostoljubivost Harari naroda. Cjenkanje je ovdje umjetnost i oblik društvene interakcije, često popraćen osmijesima i šalama. Bila je ovo kulinarska avantura za mene, probala sam neke lokalne delicije poput devinog mesa koje je bilo sočno, mekano poput junetine, blago začinjeno, izvrsnu Harar kavu te Harar pivo.
Tradicionalna Harar kuća
Kuće u Hararu odišu jedinstvenim i veoma zanimljivim interijerom. Centralni dio kuće čini dnevni boravak podijeljen na tri dijela: u jednom borave muškarci, u drugom žene, a u trećem djeca. Zidovi dnevnog boravka ukrašeni su tradicionalnim pletenim košarama, te posuđem. Kupaona i kuhinja nalaze se u vanjskom dvorišnom dijelu kuće.
Hranjenje hijena
Hranjenje hijena dugogodišnja je tradicija Harara. Naime stanovništvo Harara uprošlosti je imalo problema sa hijenama koje su često u potrazi za hranom ubijale i jele njihovu stoku, pa su stanovnici Harara odlučili tome „stati na kraj“ tako što su počeli hraniti hijene, na rubnim dijelovima grada, crvenim mesom. Hranjenje hijena zaista je bilo nevjerojatno iskustvo za mene.
Orijentalni Harar grad je koji me oduševio, “oborio s nogu“, šarmantne krivudave uličice, nasmijana lica njegovih stanovnika…jednom kad dođete u ovaj grad poželite zauvijek u njemu ostati.
Tekst i foto: Dunja Hrkać