Katar je domaćin Svjetskog nogometnog prvenstva, događaja zbog kojega se mnogo toga stavlja na čekanje. Barem dok ne prođe nogometna euforija. Je li euforija i na cestama Dohe, jednom od gradova domaćina Mundijala, otkrio nam je Igor Arbutina, odbojkaški trener koji već dugi niz godina živi i radi u katarskome glavnom gradu.
– Atmosfera je “nogometna” i sve je u znaku ovog velikog događaja. Cijela zemlja živi za ovo Svjetsko prvenstvo, pa su gotovo svi stanovnici i posjetitelji u navijačkom i festivalskom raspoloženju. Katar je organizirao i dnevna događanja izvan samih utakmica, pa su tako već najavljeni koncerti velikih glazbenih zvijezda, (neki su već i održani), ali i drugi atraktivni događaji koji su raspoređeni po cijeloj zemlji i održavaju se gotovo svaki dan.
Planirate li gledati uživo na stadionu utakmice hrvatske reprezentacije?
– Svakako planiram bodriti našu reprezentaciju na stadionu, a nakon utakmice s Marokom planiram otići i na utakmicu s Belgijom, dok ću Kanadu, nažalost, morati propustiti zbog obaveza. A svakako, ukoliko se plasiramo u slijedeći krug, planiram uživo gledati sve naše utakmice do kraja natjecanja, barem za one za koje ću uspjeti osigurati ulaznicu.
Što prognozirate Hrvatskoj, može li ponovno do finala?
– Svi se nadamo i sanjamo odlazak u veliko finale, ali za mene je već sam nastup na ovakvom natjecanju veliki uspjeh. Prolazak skupine vidim kao najveću prepreku i nešto što objektivno treba postići kao osnovni cilj. Nakon toga, uz malo sreće i velikog srca možemo pobijediti svakoga i otići daleko, nada se Arbutina.
2007. godine Igor Arbutina Zagreb je odlučio zamijeniti katarskom prijestolnicom gdje se nastavio profesionalno razvijati kao odbojkaški trener. Prvo što ga je zateklo po dolasku u Dohu kaže, bila je visoka temperatura i vlaga.
– Bio je to pravi šok za mene. Kad sam prvi put sletio u Dohu mislio sam da ću se ugušiti, ali s vremenom se čovjek na sve privikne pa tako i na to. Jednostavno morate prihvatiti način života koji se uglavnom odvija u klimatiziranom zatvorenom prostoru, barem tih šest mjeseci dok su temperature debelo iznad 40 stupnjeva. Iako, u srpnju i kolovozu kada je i vlaga puno veća prelaze one i 50. Tada je jako teško boraviti na otvorenom i doslovno se nastojimo s automobilima dovesti do ulaza u neki klimatizirani prostor. Onaj zimski dio godine je puno lakši jer temperature rijetko padnu ispod 25, što je sasvim ugodno za život.
Igor Arbutina cijenjeni je odbojkaški stručnjak, trenutačno je glavni trener u Al Arabi SC, a bio je i izbornik katarske reprezentacije.
– Katarska reprezentacija sada je po kvaliteti među pet najboljih u Aziji i liga je puno bolja zadnjih godina, tako da mogu reći da i s te strane postoji određena doza zadovoljstva radom u Dohi. Promijenio sam klub i od sredine prošle sezone sam trener Al Arabi SC-a koji je jedan od najvećih odbojkaških klubova u Aziji i nadam se da ćemo nakon malog posta uspjeti vratiti trofeje u naše vitrine. No, poslodavac je i dalje ostao isti, a to je Ministarstvo sporta jer su svi treneri zaposlenici ministarstva.
– Država potiče sport za sve građane, ali kultura bavljenja sportom ovdje baš i ne postoji. Velikim dijelom zbog vremenskih uvjeta, ali i tradicije koja se kroz povijest nije oslanjala na sport. Mislim da se danas to polako mijenja, i vidljiv je pomak u smislu da se sve više mladih bavi sportom. Obitelji koje sam upoznao kroz svoj period boravka ovdje sve više se okreću sportu i potiču svoju djecu na kretanje i to je ono najvažnije.
Ženski sport u Katru? Tek prije nekoliko godina je pokrenut ovdje i to mi je drago. No kao i za sve trebat će dosta vremena.
Bez obzira na dio godine i temperature po ulicama Dohe nema puno pješaka, barem danju.
– Stvarno ih je jako malo, što zbog temperatura, što zbog nekih običaja. No večeri su sasvim drugačije, grad jednostavno živne. U nekim dijelovima Dohe sve je prepuno ljudi tako da se jedva krećete ulicama i totalno je drugačija slika grada. Ritam života u Katru je zbog velikih vrućina preusmjeren na noćne sate oduvijek, a vidimo da je i danas tako bez obzira na napredak tehnologije i klimatizaciju.
Ovdje poreza nema, tako da je Katar i dalje porezna oaza za svoje stanovnike. Cijena benzina je oko 4 kune po litri, i to nakon što se utrostručila zadnjih desetak godina. No automobili koje ovdje koristimo troše oko 15 litara goriva na 100 km, pa sama potrošnja vozila ne predstavlja veliki izdatak za mjesečni budžet.
I na kraju, ako planirate posjetiti Katar, ova mjesta prema preporuci Igora Arbutine morate posjetiti:
1. Nacionalni muzej, (National Museum of Qatar),
2. Muzej islamske umjetnosti (Museum of Islamic Art),
3. Souq Waqif i Falcon Souq koji se naslanja na Souq Wakif,
4. dvodnevni izlet u pustinju, a za one koji vole adrenalin svakako vožnja quadovima po dinama na Sealine-u,
5. novoizgrađene atrakcije koje spajaju povijest i moderno doba kao što su Katara, (Katara Cultural Village), Qatar Pearl, Msheireb Downtown Doha, Aspire Zone sa 3-2-1 muzejom sporta, (3-2-1 Qatar Olympic and Sports Museum), koji se nalazi unutar same Aspire Zone Dohe i pored renoviranog Khalifa Stadiona.
Naslovna fotografija – Unsplash/Visit Qatar