Singapur je grad s najviše superlativa. Oni koji žive tamo, najbolje znaju što znači najsigurniji, najskuplji, najčišći, najuređeniji, najnapredniji…. grad na svijetu. Jedan od njih je i Zagrepčanin Bojan Mirković, kojega je prije 9 godina u Singapur odvela odbojka. Danas s obitelji živi tamo, trener je s najvišim licencama Svjetske odbojkaške federacije i ima svoj odbojkaški klub.
Piše: Bojan Mirković
Singapur je zaista unikatan i u mnogo sfera specifičan. Jedna od manjih država svijeta, a ujedno i jedna od najrazvijenijih. Opravdano se o Singapuru govori u superlativima. Ovaj grad-država je visokorazvijena tržišna ekonomija s visokim stupnjem sigurnosti i bez korupcije. Singapurska luka je uz Šangaj najprometnija na svijetu, privlači strane ulagače, nezaposlenost je manja od 2 %, dok je PDV svega 8 %. Država je futuristički orijentirana, tehnološki izuzetno napredna i stalno se gleda 20, 30 pa i stotinu godina unaprijed. Vlada svake godine javno iznese listu novih projekata i točno se zna na što se troši novac od poreza. Spomenute projekte uvijek s guštom pregledam i moram reći da su fascinantni.
U Singapuru je svuda čisto, moderno, luksuzno i organizirano. Sigurni ste u svemu. Oni vas cijene i možete uspjeti. Nema one čudnovate balkanske razbarušenosti i lako ćemo. Oni naprosto nemaju razvijen osjećaj da nešto naprave po sistemu – snađi se. Sve je propisano. Ovdje živi jako puno stranaca, a službeni jezik je engleski i to je izvrsno.
Nema zime
Singapur je tropski otok i 365 dana živimo na sunčanih 30 stupnjeva. Zimogrozan sam i sretan što “preskačemo zimu”, minus, maglu i kratke dane. Mjesece provodimo na otvorenom u kratkim majicama i hlačama kroz cijelu godinu. Malo je neobično dočekati Božic i Novu u japankama ali svejedno uživamo.
Što se tiče mog iskustva nakon 9 godina provedenih ovdje, dodao bih još dva NAJ – javni prijevoz i aerodrom.
Javni prijevoz u Singapuru je savršen. Cijeli je grad prekriven autobusima i metroom koji je brz, čist (zabranjena je konzumacija jela i pića), jeftin, ne kasni i klimatiziran je. Stalno se otvaraju nove linije, nove stanice, više vlakova, više autobusa…
12 000 eura za kvadrat stana
Mnoga istraživanja bacaju Singapur na vrh liste najskupljih, ali hajdemo to malo pojasniti. Iako u posljednjih 10 godina Singapur, New York i Tel Aviv čine top 3 najskuplja grada na svijetu i izmjenjuju se na samome vrhu , to baš i nije tako. Vjerovali ili ne, puno manje novca potrošit će turist koji dođe u Singapur, nego onaj u Zurichu, Oslu ili San Franciscu.
U Singapuru ipak imate izbor, npr. možete pojesti njihov čuveni chicken rice za 3$ na jednom od stotine raznih food courtova a i možete otići na vrh MBS-a i jesti za 500 $ po osobi. Možete s metroom proći pola grada za 2$, taxijem za 25$ ili rentati luksuzni auto za 1000 $. Za mnogo toga Singapur ima jeftiniju, skuplju i luksuznu opciju i svatko bira što mu odgovara.
Ono što Singapur čini izrazito skupim i stavlja ga na vrh te spomenute liste jesu automobili i nekretnine. Naime, kvadrat stana ovdje, kao i svugdje ovisno o lokaciji varira. Prosječna cijena kvadrata stana je cca 12 000 eura, a u samome centru grada i više od 24 000! Ako ste stranac, na tu cijenu plaćate još i 30% poreza (lokalci 5%). Kao što smo spomenuli, porez u Singapuru jest nizak, ali kada se radi o nekretninama on je puno viši za strance s obzirom na to da je Singapur teritorijalno mali. Isto tako, stan kupujete na 99 godina! Nakon toga država je vlasnik tog istog stana.
60 000 eura za dozvolu za kupnju automobila
Broj automobila u Singapuru je limitiran! Ne možete otići u auto kuću i kupili novo vozilo. Prvo vam treba dozvola – COE (Certificate Of Entitlement). To je digitalna dozvola koja vam omogućuje da kupite vozilo i ona traje svega 10 godina. Cijena COE je trenutno više 60 000 EUR. Tek kada ste ponosni vlasnik COE-a možete kupiti auto koji ćete platiti mnogo skuplje nego u Europi ili SAD-u. Onda slijedi registracija, osiguranje, cestarina…. Uglavnom, automobil je pravi luksuz ovdje. Nemamo ga, ali kao što sam rekao, javni prijevoz je ovdje fantastičan i automobil nije potreban. U jugoistočnoj Aziji mnogo gradova, poput Bangkoka ili Jakarte, muku muče s gužvama. Sate i sate tamo možete izgubiti u prometu, čekajući u kolonama. Singapur takvih problema nikada neće imati. Ovdje uvijek znate da u bilo koje doba dana ili noći možete stići od točke A do točke B u gotovo istom vremenskom intervalu. Nema gužvi, a ljudi oprezno voze i nitko nikome ne trubi i ne ‘’skida sve po spisku’’.
Kriminal je sveden na minimum
– Kad guglate malo o Singapuru, odmah vam iskaču ti rigorozni zakoni. Istina, za drogu je smrtna kazna, ima i bičevanja za određene zločine, pljuvanje na cesti se kažnjava, kao i pušenje na neoznačenim mjestima… Dakle, udare te i po džepu i po tijelu, ovisno o čemu je riječ. Ovdje se zakon provodi, isti je za sve, a i stranačka iskaznica neće vas izvući iz problema. Međutim, valja napomenuti, kako ćete rijetko policiju vidjeti na ulicama. Sve što trebate, jest normalno se ponašati. Nikada ovdje nismo dobili apsolutno nikakvu kaznu, a i najiskrenije – ne poznajemo nekoga tko jest. Generalno, život je ovdje ‘’easygoing’’.
Singapurci poštuju zakon, sva pravila i norme ponašanja. Stranci slijede primjer i nitko nema nikakvih problema. Oni koji krše zakon, vrlo brzo se pronađu – kamere su posvuda na cestama, u svakoj metro stanici i centrima… Nema išaranih zidova i fasada, neodvezenog smeća, opušaka po pločniku, itd.
Istina, ne mogu se kupiti žvakaće gume u cijeloj zemlji. Oni žele čiste pločnike i školske klupe, no to ne znači da vi ne možete konzumirati žvakaće gume. U Singapur možete sa sobom unijeti par paketića za vlastitu upotrebu i normalno žvakati. Samo pazite da ih uredno bacite u koš za smeće i nema problema.
TOP 5 mjesta u Singapuru
Gardens By The Bay
Gardens By The Bay je mjesto koje toliko volimo da smo se ovdje i vjenčali, ističe Bojan Mirković. Singapur ima projekt ‘’Garden city’’ pretvoriti u ’’City in the garden’’. I to zaista sjajno rade. Na mnogo mjesta u Singapuru doživjet ćete kao da se nalazite u nekom velikom vrtu. Gardens By The Bay je najlakše opisati kao moderni park prirode, koji se sastoji od raznih sektora, tzv. ‘’velikih vrtova’’. Super tree, Skywalk, Flower Dome, Cloud forest, samo su neki od najspektakularnijih.
Flower Dome i Cloud Forest su najveći staklenici na svijetu. Unutar njih je pregršt posebnih stabala, cvjetova, biljaka s raznim tematskim dekoracijama koje se mijenjaju kroz kalendarsku godinu. Gardens godišnje posjeti više od 10 milijuna ljudi.
Sentosa
Sentosa je najbliži otok s kojim je Singapur spojen mostom i žičarom. Najčešće idemo tamo žičarom koja ide i duž cijelog otoka. Slogan je “Sentosa for fun” i zaista je jako zabavan.
Tamo možete biti danima. Universal studio, Madame Tissue, lijepe plaže, zip-line, beach barovi, ludge, vidikovci, luksuzni resorti i restorani, vodeni sportovi…samo je dio onoga što Sentosa nudi.
Marina Bay Sands
Marina Bay Sands je jedna od najskupljih građevina na svijetu (4 puta skuplja od Burj Kalife) s pregršt sadržaja. To je ujedno i luksuzni hotel s 2500 soba. Uz to, ima kazalište, muzej, shopping centar, noćni klub, restorane, rooftop barove itd. Možete se i gondolom voziti kroz dio u kojem je shopping centar. Poseban je u božićno doba, jer ga svake godine urede na drugačiji način. Ove godine ima više od sto božićnih drvca, a nekolicina su viseći borovi.
Jewel
Jewel u sklopu zračne luke Changi je u definiciji shopping centar, međutim daleko je od običnog. To je urbana oaza koju krasi 40 metara visoki ‘’rain vortex’’ koji stvara ‘’wow efekt’’ čim uđete. U Jewel-u imate više od 2000 stabala i palmi, 100 000 raznih grmova.
Roboti su česta pojava – neki patroliraju kao prometni policajci ispred ulaska u Jewel kako se automobili ne bi zadržavali, neki nose vodu turistima, neki čiste, pjevaju a u hotelima obavljaju ‘’room service’’. i spektakularni Changi Experience studio – koji na vrlo moderan i interaktivan način opisuje povijest, sadašnjost i budućnost aerodroma. Tu je i labirint od živice, stakleni labirint te Canopy Park koji nudi dosta sadržaja za djecu…
ZOO
ZOO je impresivan, velik, besprijekorno održavan i sastoji se od više sektora: večernji safari, riječno krstarenje, klasični zoo, a nedavno su dodali ogroman ptičji park i kids zoo. Za svaki ZOO se posebno kupuju ulaznice – jednokratne i godišnje.
Tekst i fotografije: Bojan Mirković