Najstariji poznati maraton u Hrvatskoj u svom jubilarnom 40. izdanju očekuje rekordan broj sudionika iz cijeloga svijeta.
Nacionalni park Plitvička jezera s nestrpljenjem očekuje sudionike 40. izdanje Plitvičkog maratona, koji će se održati 7. i 8. lipnja 2025. godine te nastavlja svoju bogatu tradiciju okupljanja vrhunskih i rekreativnih trkača iz cijelog svijeta.

Više od dva mjeseca ostalo je do početka utrke, a lista sudionika za najstariji poznati hrvatski maraton brzo se popunjava, pa ih je već sada oko 400. I ove godine sudionici mogu birati između maratona (42) i polumaratona (21) koji će se održati 8. lipnja, a dan ranije na rasporedu je Plitvička petica, utrka u dužini od 5 km namijenjena rekreativcima i obiteljima s djecom. Sve staze vode kroz čarobne šumske predjele i uz kristalno čista jezera te garantiraju jedinstveno trkačko iskustvo u srcu netaknute prirode.

Tomislav Kovačević: Plitvički maraton je zasigurno najstariji poznati maraton u Hrvatskoj
Pripreme su u punom jeku, jer se kao i prijašnjih godina očekuje mnogo sudionika, pa treba voditi računa i o zaštiti prirode, a istovremeno očuvati tradiciju najstarijeg poznatog maratona u Hrvatskoj, ističe ravnatelj Nacionalnog parka “Plitvička jezera” Tomislav Kovačević i dodaje da je Plitvički maraton prvi put održan 18. listopada 1981. godine.

“U našim nastojanjima da dođemo do podatka o najstarijem maratonu u Hrvatskoj, obratili smo se Hrvatskom atletskom savezu, međutim zbog nedostatka dokumentacije za razdoblje prije 1992. godine nije moguće precizno odrediti koji je zaista bio najstariji. Prema dosadašnjim saznanjima, nakon Plitvičkog maratona koji je započeo 1981., u Zagrebu je prvi maraton održan 1986. godine, a u Gvozdu (ex Vrginmost) 1988. godine.
Iako je utrka privremeno prekinuta zbog ratnih zbivanja od 1992. do 1995. godine, njezin kontinuitet i rast kroz desetljeća svjedoče o iznimnoj vrijednosti ovog događaja za hrvatsku atletiku, lokalnu zajednicu i razvoj sportskog turizma.”
Od samih početaka, Plitvički maraton bio je puno više od sportske utrke – postao je pokretač razvoja sporta u regiji i simbol aktivnog načina života.
“Još osamdesetih godina 20. stoljeća Nacionalni Park Plitvička jezera je raspolagao sportskom dvoranom, vanjskim sportskim terenima, šetnicama, drvenim čamcima na vesla te zimi stazama za skijanje. Jedan od prioriteta u ponudi sadržaja bilo je približiti staze uz jezera i slapove ljubiteljima trčanja u prirodi te pokrenuti što veći broj ljudi na fizičku aktivnost. Potencijal za sportsko-rekreativni turizam je bio evidentan, kao i za poboljšanje kvalitete života zaposlenika i mještana u okolici Nacionalnog parka. Pošto se maraton održavao u kontinuitetu, mladi s Plitvičkih jezera su se uključivali, najprije kao volonteri, a potom i natjecatelji u Plitvičkom maratonu te poticali jedni druge na sudjelovanje. Danas ćete primijetiti da ima sve više trkača koji u slobodno vrijeme treniraju u okolici Plitvičkih jezera, što je dobar pokazatelj da se sportski turizam polako u regiji razvija.” – ističe ravnatelj Nacionalnog parka Plitvička jezera Tomislav Kovačević.
Trčanje u jednom od najljepših nacionalnih parkova u Europi, pokraj jezera i slapova zasigurno je nešto čega će se mnogobrojni trkači sjećati, bez obzira na koliko su lijepih lokacija dosad sudjelovali. Plitvički maraton iz godine u godinu raste – dok je na prvom izdanju 1981. godine sudjelovalo 167 trkača, 2024. ih je bilo 1184, što pokazuje kako je ovaj događaj postao nezaobilazna destinacija za ljubitelje trčanja iz cijelog svijeta.


Kao dio zaštićenog područja, Plitvički maraton organiziran je u skladu s principima održivog razvoja. Očuvanje prirodne ravnoteže ostaje prioritet, poručuje ravnatelj NP Plitvička jezera Tomislav Kovačević i dodaje:
“Velika sportska događanja su zaista izazovna u smislu organizacije i održivosti, ali treba uzeti u obzir da u Nacionalni park Plitvička jezera inače dolazi velik broj posjetitelja tijekom godine. Plitvički maraton ima i određeni gospodarski utjecaj pogotovo na privatni smještaj, jer je taj vikend sve popunjeno sportašima i njihovim obiteljima. Nadalje, ovdje se uzima sve zdravo za gotovo ali treba naglasiti kako zbog očuvanja prirode netko mora kontinuirano raditi na praksama održivosti i smanjivati negativan utjecaj na ekosustav Plitvičkih jezera. Korištenje biorazgradive ambalaže, pojačan broj kanti za smeće i volontera koje se brinu o čistoći tijekom maratona, majice i startne vrećice izrađene od materijala s certifikatom održivosti, posebna regulacija prometa, djelić su praksi održivosti koje se provode prigodom tog sportskog događaja.
Izuzetno smo ponosni što je Plitvički maraton tijekom godina ugostio mnoge sportske legende među kojima je i naš Franjo Mihalić, olimpijski srebrni maratonac iz Melbournea 1956. godine, koji je bio jedan od sudionika maratona. Još jedno veliko ime hrvatske atletike s malih ekrana Milka Babović, pratila je prvi Plitvički maraton 1981. godine kao novinarka, a 2015. godine bila je počasna gošća jubilarnog 30. izdanja. Od mlađih generacija ističe se Ivan Dračar, hrvatski maratonski prvak.” – dodaje Kovačević.
Maraton će ove godine prvi put biti bez vanjskih sponzora i bez dodatnih reklama koje imaju određeni efekt i poruku, a koja nije baš u skladu s našim ciljem sporta u prirodi i zaštićenom području.

“Nekako, svi vole isticati brojke kao neki pokazatelj uspješnosti, no ja mislim da to nije uvijek tako. Onima koji trče zasigurno je važan rezultat iako većina trkača isto tako ističe da ovdje sudjeluju zbog prirode, tradicije, kontinuiteta i sl. Mi moramo duh sporta i natjecanja prenijeti na mladu populaciju i dakako, pozitivan odnos prema prirodi.
Svim trkačima i njihovim pratnjama želim ugodan boravak u Nacionalnom parku Plitvička jezera. Neka im taj vikend, osim po sportskom rezultatu, ostane u sjećanju i po ugodnom boravku u jednom od najljepših svjetskih prirodnih bisera.” – poručio je ravnatelj Parka Tomislav Kovačević.
Plitvički maraton nije samo utrka, već iskustvo koje se pamti. Budite dio 40-godišnje sportske priče u srcu Plitvičkih jezera i trčite pokraj veličanstvenih slapova i smaragdnih jezera u najtraženijem nacionalnom parku Europe.
Prijave su otvorene na službenim stranicama događaja The Great Refresh ili stotinka.hr.
Naslovna fotografija: Vedran Božičević