Posao ravnateljice Javne ustanove „Nacionalni park Krka“ Nella Slavica uspješno obavlja već drugi mandat. Bilo je izazovnih trenutaka, posebno na početku.
Trebalo se pokazati i dokazati. No, činjenica jest da posao ravnatelja ovakve ustanove može raditi samo netko tko iznimno poštuje i cijeni prirodu. I poznaje materiju. Stoga, intervju stiže u pravo vrijeme za presjek i rezime svega što je napravljeno i što se tek planira.
– Posao ravnateljice Javne ustanove „Nacionalni park Krka“ odgovoran je, izazovan i raznolik, ali prije svega, veliko zadovoljstvo za svakoga tko voli i poštuje prirodu. Moj prvi mandat dijelom je obilježila pandemija koronavirusa kojoj smo se uspješno prilagodili i još dodatno približili naš Park domaćim posjetiteljima. S ciljem provođenja aktivnih mjera očuvanja i revitalizacije, u Nacionalnom parku „Krka“ donesene su određene upravljačke novine u skladu s dugotrajnim strateškim ciljevima i uspostavljenim mjerama održivog upravljanja, ističe Nella Slavica.
Puno je projekata odrađeno proteklih godina. Na koje ste najviše ponosni?
– Pored svih tekućih obaveza i zadataka, najveći broj aktivnosti bio je usmjeren na realizaciju projekta financiranog sredstvima Europske unije – Nepoznata Krka: skrivena blaga gornjeg i srednjeg toka rijeke Krke. U svibnju 2022. otvoren je Eko kampus „Krka“ u Puljanima, posjetiteljski centar edukativnog karaktera s prihvatnim kapacitetima, koji uz ostalo našim posjetiteljima nudi sasvim novi vid posjećivanja. U sklopu Eko kampusa „Krka“ otvorena je Arheološka zbirka, Laboratorij prirode, Hram prirode, Internet cafe i blagovaonica, restauratorska radionica, apartman i Hostel Titius, pa tako NP „Krka“ prvi put od svog osnutka ima smještajne kapacitete. Ovaj projekt nam je donio i pokretanje četiriju volonterskih programa kao i porinuće dvaju električnih brodova kao najboljeg mogućeg ekološkog rješenja.
– Od 2018. godine Javna ustanova „Nacionalni park Krka“ uredila je poučno-pješačke staze, biciklističke rute, uredili smo i sva pristaništa u Parku, uključujući i ono u Skradinu u sklopu kojeg smo i sanirali dio obale grada Skradina i tako spriječili poplave uslijed oborina na tom području. No, najponosnija sam na projekte iz zaštite prirode, primjerice partner smo Ministarstvu gospodarstva i održivog razvoja na projektu Life contra ailanthus, na projekt čišćenja jama i špilja na području Parka, te sanaciju divljih deponija, na projekt selektivnog izlova invazivnih vrsta riba u suradnji s lokalnom zajednicom, povratak barske kornjače na Skradinski buk i prisutnost vidre duž cijelog toka rijeke Krke. Naravno, ponosni smo i na našu kulturnopovijesnu baštinu koju restauriramo i na arheološko blago i nalaze, kao što je, primjerice, pronalazak mačkule kod utvrde Nečven. Posebno me vesele i svi projekti koje smo proveli u suradnji s lokalnom zajednicom.
Krka je jedan od naših najposjećenijih nacionalnih parkova. Što govore dosadašnje sezonske brojke i kakve su povratne informacije posjetitelja?
– Park ostvaruje dobre rezultate i bilježi veliki interes posjetitelja, što je pokazatelj da su upravljačke odluke koje Ustanova donosi ispravne, prepoznate i nagrađene. Sezona u Nacionalnom parku „Krka“ još uvijek traje. Vrijeme je ugodno i toplo, pa i staze u Parku vrve posjetiteljima, ali nije gužva stoga svatko može kreirati vlastiti itinerar i doista uživati u izuzetnim prirodnim vrijednostima i bogatoj kulturnopovijesnoj baštini Parka. Podaci govore u prilog vremenskoj disperziji posjetitelja. Raduje nas što je pritisak u srpnju i kolovozu ipak nešto smanjen, a gosti otkrivaju ljepotu Parka u svim godišnjim dobima. I ne samo to, otkrivaju ga i u punom obuhvatu, čime se ostvaruje i prostorna disperzija posjećivanja.
Park je živi organizam, pa tako prostora za napretkom i još boljim razvitkom uvijek ima. Koji su
sljedeći planovi i projekti?
– Otvorenje Eko kampusa „Krka“ u Puljanima bilo je kruna dugogodišnjih nastojanja na valorizaciji gornjeg toka rijeke Krke. Taj se projekt nastavlja, ali se prvo moramo opet spustiti nizvodno i urediti glavni ulaz u Park – Lozovac. Ali tako da bude središnje mjesto na kojem će posjetitelj dobiti informacije o svim lokalitetima u Parku, prijedloge ruta, obilaska, s kvalitetno organiziranim prijevozom do Skradinskog buka, kao i mogućnošću za prezentaciju lokalnih proizvoda. Moderan i funkcionalan glavni kolni ulaz u NP „Krka“ bio bi ujedno i prostor za aktivnosti lokalnog stanovništva koje živi u neposrednoj blizini.
– Trenutno privodimo kraju posjetiteljski centar „Krka-vrelo života u Kistanjama“, a završili smo i projekt izgradnje pješačke staze uz desnu obalu Krke, koja, prolaskom ispod Skradinskog mosta, povezuje novu gradsku pješačko-biciklističku stazu Skradin – ulaz u NP „Krka“ i pješačko biciklističku stazu koja od mosta vodi do Skradinskog buka. Time omogućujemo veću sigurnost prometovanja na toj dionici ceste, objašnjava Nella Slavica.
Svega ovoga ne bi bilo bez sjajne ekipe NP ”Krka”
– Čast mi je i zadovoljstvo što imam priliku raditi s istinskim stručnjacima i zaljubljenicima u prirodu. Oni su nositelji dobre energije i često znamo reći da se u Nacionalnom parku Krka ne radi, već se Nacionalni park Krka živi 24 sata, 7 dana u tjednu. Svatko je zadužen za svoj sektora, ali isto tako zajednički radimo na osmišljavanju i provođenju strateških projekata. Naravno, ništa ne bi bilo moguće bez zaposlenika na terenu. Oni su prvi kontakt posjetitelja s Parkom i svake godine, zaista, odrađuju lavovski posao. Svatko od nas treba biti najbolji glasnogovornik Nacionalnog parka „Krka“ i ponosan što ima priliku raditi i sreću živjeti u okruženju prirode takve vrijednosti i ljepote.
Postoji li recipročna suradnja Parka s lokalnim stanovništvom?
– Već sama činjenica što se u Šibensko-kninskoj županiji nalaze dva nacionalna parka i dva parka prirode, iznimno je vrijedan dar, na koji su, vjerujem, ponosni svi stanovnici. Stav JU „NP Krka“ je da blizina Parka treba pomoći razvoju krajeva uz Park i lokalnog gospodarstva. Primjerice, infrastrukturni projekti koje Ustanova provodi, poput Eko kampusa „Krka“ u Puljanima, važni su i za razvoj turističke i ugostiteljske djelatnosti područja uz Krku, pogotovo onih ruralnih, gdje pokretanje takvih aktivnosti znači ekonomski boljitak i demografski oporavak. S druge strane, i za Nacionalni park „Krka“ je važno da na svom širem području ima ponudu autohtonih gastronomskih proizvoda i ambijentalnih smještajnih jedinica, kako bi posjetitelji mogli u potpunosti doživjeti način života krajeva uz Krku.
– Javna ustanova „Nacionalni park Krka“ snažno podupire lokalnu zajednicu, pa primjerice sufinanciramo i podržavamo mnoge projekte iz naše županije. Sukladno Zakonu o potpomognutim područjima, dio prihoda uplaćujemo jedinicama lokalne samouprave s našeg područja, sufinanciramo rad hitne medicinske pomoći u Skradinu, s Hrvatskom gorskom službom spašavanja imamo ugovor o poslovnoj suradnji, surađujemo i s dobrovoljnim vatrogasnim društvima, ali i Javnim vatrogasnim postrojbama Grada Šibenika i Knina i još mnogim drugim subjektima, ističe Nella Slavica.
– Zaštita prirode je poseban sektor koji od nas traži stalni angažman i budnost. Ali nam omogućuje i boravak u toj istoj prirodi. Nekada su moji dani sastanci ili autocesta, a nekada imam priliku dan provesti na terenu, u okruženju jedinstvene prirode i kulturnopovijesne baštine kakvu NP „Krka“ ima. I jedno i drugo ispunjava čovjeka kada voli svoj posao i radi ga u najboljoj namjeri, zaključila je Nella Slavica.