Plavi rak koji je uvršten na popis najagresivnijih invazivnih vrsta u Mediteranu pronađen je na području Parka prirode Lastovsko otočje. Porijeklom je sa zapadnih obala Atlanskog oceana i Meksičkog zaljeva, a slučajno je unesen u Europu i Aziju. U Jadranu je prvi put zabilježen 2004. godine kod Pelješca gdje je dospio najvjerojatnije balastnim vodama.
„Sinoć smo po dojavi lokalnog ribara u Parku prirode Lastovsko otočje otkrili invazivnog posjetitelja – plavog raka (lat. Callinectes sapidus).
Ovaj slučaj otkrivanja četiri plava raka u plutajućoj mreži podiže alarm o mogućnosti prisustva te invazivne vrste unutar Parka prirode Lastovsko otočje. Od tri preživjela primjerka, dvije su ženke i jedan mužjak. Do sada, zabilježeni primjerci nisu bili dio ekosustava Lastovskog otočja, što ukazuje na mogućnost da su ovi rakovi, plutajući zapetljani u mrežu koja nije u vlasništvu lokalnih ribara, doplovili iz drugih područja.
Prisutnost plavih rakova u Jadranskom moru, koji inače žive u Atlantskom oceanu, izazivaju zabrinutost ribara, školjkara i ekologa. Najčešće se plavi rakovi nalaze na ušću Neretve u Hrvatskoj, preferirajući boćatu vodu i muljevito dno. Imaju tendenciju brzog razmnožavanja i proždiranja lokalnih školjkaša, posebno dagnji, što može dovesti do narušavanja prirodne ravnoteže.
Iako se ovdje radi o izoliranom slučaju, djelatnici Parka prirode Lastovsko otočje apeliraju na sve posjetitelje i lokalno stanovništvo da ukoliko ih primijete, odmah dojave u Javnu ustanovu „Park prirode Lastovsko otočje“.“
Centar za invazivne vrste plavog raka opisuje kao načelno morsku vrstu koja za mrijest bira boćate vode. Oklop mu je maslinasto boje, a noge i kliješta su plavi. Peta noga mu ima oblik vesla, kliješta nisu robusna, a oklop je relativno tanak i lagan, što su prilagodbe za izuzetno dobre plivačke sposobnosti. Dosegne masu od 0,45 – 0,9 kilograma. Problem je što se hrani zavičajnim vrstama pa remeti ravnotežu lokalne zajednice, a jedina dobra vijest je ta što je zdravi obrok.