Sahara je najveća vruća pustinja na svijetu čije neprestano širenje i golema prostranstva oduzimaju dah. Dine što ih oblikuje vjetar stalno se mijenjaju, ovisno o smjeru tako što se pijesak prebacuje na zavjetrinsku stranu. Njezin najveći dio je u Maroku, zemlji egzotike, šarenila, tajinea i deva.
Ime je Sahara dobila po arapskoj riječi “sahra”, što znači kamena pustinja. Iako je mnogi zamišljaju kao područje prekriveno isključivo pijeskom koji tvori pokretljive dine, dio Sahare je golema kamena pustinja u kojoj prevladavaju ogoljeli sedimentni slojevi.
Sahara se prostire kroz 11 zemalja te zauzima gotovo trećinu afričkog kontinenta. Njezina ukupna površina od 9.100.000 km² čini ju trećom najvećom pustinjom iza Antarktika i Arktika. Karakterizira ju iznimno mala količina oborina. Prosječna godišnja temperatura iznosi 31°C, a doseže i 50, dok se noću spušta ispod ništice. Najveća ikad zabilježena temperatura je 58°C.
Kročiti nogom u Saharu i osjetiti milijune zrnaca pijeska ili se pak popeti na jednu od dina čija visina može doseći 160-180 metara, nezaboravan je trenutak svakog boravka u pustinji.
Sve u svemu, pustinja Sahara u Maroku je izvanredna destinacija koja posjetiteljima nudi nezaboravno iskustvo zadivljujućih krajolika, jedinstvenog životinjskog svijeta i bogate kulturne baštine.
Na putovanju Saharom nikako ne smijete zaobići nomadska plemena. Jedna obitelj posjeduje 3-4 šatora od kojih svaki ima svoju namjenu (kuhinja, dnevni boravak, spavaonica). Uzgajaju domaće životinje poput koza i kokoši. Žene se uglavnom skrivaju od stranaca, pa ćete nerijetko doživjeti da vas dočeka svježe pripremljeni čaj, no domaćicu nećete vidjeti.
Doživjeti dine u Maroku
Jedno je gaziti po dinama, posebno ujutro kad su netaknute i svježe oblikovane vjetrom, a sasvim drugo doživjeti ih jašući deve, ili pak prelazeći preko vrhova kvadom i džipom, u kojem ćete iz prve ruke doživjeti svu raskoš i umijeće svog vozača. Doživljaj prelazaka preko dina, spuštanje, dizanje možemo samo opisati kao vožnju najboljim roller coasterom.
Jahanje deva je poseban doživljaj, posebno ako potraje nešto duže od sat vremena. U svakom slučaju, moguća je lagana upala mišića nakon održavanja ravnoteže dok deva mirno korača pijeskom. Svaki njezin korak u daljini je davao kombinacije koje ni najbolji slikar ne bi mogao zamisliti. Naše deve elegantno su gazile preko dina Erg Chebbi prema našem odredištu, mjestu usred pustinje i Desert Majestic Luxury Campu. Kao što samo ime govori, luksuzno je toliko da imate sve. Doslovno. Struju, vodu u izobilju jer kamp je podignut na jednom od izvora, pa čak i vino. Butelja kvalitetnog crnog vina stajat će vas dvadesetak eura, što je naš pojam luksuza diglo na još viši nivo. Vodič kroz Maroko pročitajte OVDJE.
Saharska klima
Sahara kakvu danas poznajemo nije oduvijek suha i vruća. Postoje brojni dokazi o promjeni klime u Sahari. Sahara je prije 5000 godina bila plodna, puna bujne vegetacije i života. Brojni artefakti i crteži pronađeni u špilja svjedoče da je nekada bila vlažnija i povoljnija za razvoj biljnih i životinjskih vrsta, a time i pogodna za život ljudi. U razdoblju od 5000-10000 godina prije nove ere južni dio Sahare bio je prekriven šumom, a sjeverni travom. Posebno na južnome dijelu postojala su i jezera u kojima su obitavale brojne vrste riba.
Maraton Des Sables
Još jedna zanimljivost vezana za Saharu je šestodnevni ultramaraton u dužini od 251 km. Najteža utrka na svijetu Marathon Des Sables održava se svake godine od 1986. u Sahari u južnom Maroku.
Trkači danima trče preko beskonačnih pješčanih dina i dovode svoj organizam do samih granica. Svaki trkač mora biti samodostatan, odnosno nosi svoj ruksak i vodu. Onoliko koliko smatra da mu je dovoljno za taj dan. Iako djeluje izazovno, ovo je jedna od najopasnijih utrka na svijetu zbog visokih temperatura koje dodatno iscrpljuju organizam. Temperature dnevno dosežu više od 50 stupnjeva, a zbog vrućina rijetki uspiju stići do cilja.
Pravilo je jedno: ako te deve dostignu, ispadaš!
Maraton je bio zamisao francuskog koncertnog promotora Patricka Bauera koji je 1984. prešao pustinju Saharu pješice i sam. U 12 danas prešao je 350 km. Dvije godine poslije održan je prvi Marathon des Sables. 23 trkača sudjelovala su u utrci tada, a danas tisuće. Cilj maratona je među ostalim pomoć djeci i populaciji u nepovoljnom položaju, prvenstveno zdravstvenom i obrazovnom.
Iako izazovno, putovanje u Saharu uistinu je iskustvo koje bi svatko trebao doživjeti barem jednom u životu.
Fotografije: Domagoj Sever