Okolica Plitvica pravi je outdoor raj. Četiri dana istraživali smo područje Slunja, Rastoka, Plitvičkih dolina, Rakovice i Cetingrada i otkrili što nikako ne smijete propustiti.
Nakupljeni stres i gradsku vrevu već ovoga vikenda zamijenite prirodom, fenomenalnim aktivnostima i domaćom kuhinjom. Napravite totalni reset i napunite baterije. Slunj, Rastoke, Rakovica i Cetingrad imaju ono nešto, spoj koji očarava, a mi vam donosimo detaljan vodič što obavezno morate doživjeti.
Šetnja i planinarenje u Slunju, Rastokama, Cetingradu i Plitvičkim dolinama
Okolica Plitvica nudi pregršt aktivnosti zbog kojih ćete se uvijek vraćati, a šetnje šumama i planinarenje stazama do vrhova s kojih pucaju nenadmašni pogledi samo su jedna od mnoštva.
Za ljubitelje šetnje i planinarenja Osim nezaobilaznog Nacionalnog parka Plitvička jezera, preporuka su za početak šetnje Plitvičkim jezerima i Rastokama.
Uživajte u silini prirode, mirisu i zvuku slapova te prirodnom bogatstvu kakvo samo ovdje možete pronaći. Male Plitvice, kako odmilja zovu Rastoke udaljene su od Plitvičkih jezera 20-ak kilometara, a od Zagreba oko sat i pol. Ovo bajkovito vodeničarsko naselje oblikovano dvjema rijekama Koranom i Slunjčicom, najljepše opisuje kako se to bogatstvo hridi i otočića ispreplelo s mlinicama. Prva datira iz 17. stoljeća, dok je najveći dio sagrađen s kraja 19. i početka 20. od drveta i sedre. Prije 60-ak godina ovdje su postojale čak 22 mlinice, 4 stupe za sukno, 7 koševa za ispiranje biljaca i šarenica te su 1969. uvrštene u Registar nepokretnih spomenika kulture. Imanje Slovin Unique Rastoke u vlasništvu obitelji Holjevac u srcu vodeničarskog kraja brižno čuva ostatke nekadašnjeg izvora života. Šećući imanjem vidjet ćete niz sedrenih barijera i slapova od kojih svaki ima svoje ime, a u njegovom podnožju i špilju do koje vode uske stepenice.
A tek vilinski vrt…
Rastokama čak ni vile nisu uspjele odoljeti, a jedan od slapova nosi ime Vilinska kosa.
Ovdje ih još uvijek možete pronaći, a svakako provjerite i i vaše vilinsko ime. Legenda o vilama u Rastokama kaže da dok su mlinari u svojim mlinicama noćima mljeli kukuruz u brašno, vile su krale konje i vraćale ih pred zoru.. umorne znojne, s brojnim pletenicama spletenim od grive.
Do imanja vas vodi novouređena šetnica “Vodene tajne” za koju je potrebno kupiti ulaznicu po cijeni od 5 eura po osobi, ili pak obiteljsku za 9 eura (4 osobe). Ulaznicu možete kupiti na kiosku na Ulazu 1 u Rastoke ili online na OVOM LINKU.
Zanima li vas povijest ovoga kraja svakako uzmite kostimiranu vođenu turu pod nazivom “Putevima hrvatskog vojnika”. Vodič Josip Kolakovića upoznat će vas sa svim zanimljivostima i vojnim činjenicama, a turu možete bukirati na broju mobitela +385 98 945 8158 ili mailom: kolakovicjosip@gmail.com.
Šetnice pored Korane pogodne su i za meditativne šetnje. Stapanje s prirodom uz miris i zvuk šume i rijeke za čas vas odvodi daleko od svega. Prepuštate se sebi, osjećate sebe i primate iz prirode samo najbolje uz stručno vodstvo, a opširnije o programu potražite OVDJE.
Naša je meditativna šetnja trajala oko 45 minuta, krenuvši uz Koranu, šumskim putem sve do Napoleonovog magazina uz vođenje sjajne Vanje Bastaja.
Osim Plitvičkih jezera koja su priča za sebe i jedno od naših najvećih prirodnih bogatstava, za ljubitelje planinarenja okolica Plitvica nudi kilometre i kilometre uređenih staza koje će vas provesti zelenim dolinama, riječnim kanjonima i planinskim vrhovima. I baš svatko će pronaći onu koja njemu odgovara, a odaberite ih OVDJE.
Cetingrad je također prava riznica planinarskih staza, a s jednim su nas dijelom upoznali članovi Planinarskog društva „Crvene stijene“ kojima je vrlo važna staza Koranski planinarski put. To je kružna planinarska staza koja počinje u selu Gnojnice i vodi uz ponor Jovac, a zatim kanjonom Korane preko vidikovca Crvene stijene sa kojeg se pruža prekrasan pogled na kanjon Korane.
Jesen je idealno vrijeme za posjet Cetingradu koji među ostalim, krije mnoge lokacije dobro znane ljubiteljima gljiva i kestena.
Prošetajte šumskim putem do utvrde Cetin po kojoj je Cetingrad i dobio ime. Povijesno vrlo važan lokalitet jer je 1. siječnja 1527. godine na Cetinu održan Cetinski sabor na kojem je hrvatsko plemstvo izabralo austrijskog nadvojvodu Ferdinanda I. Habsburga za hrvatskog kralja. U hrvatsko-turskim ratovima utvrda je više puta razarana i popravljana, a s vremenom biva napuštena.
Biciklom u istraživanje prirodnih ljepota i kulturne baštine okolice Plitvica
Biciklističke staze protkale su gotovo cijeli krajolik. Okolica Plitvica stoga je idealna outdoor destinacija sa stotinama kilometara biciklističkih staza koje vjerojatno nećete proći u jednom posjetu, ali ćete jednako uživati u krajoliku od kojih svaki priča svoju priču. I ne, ne morate imati svoj bicikl. Dovoljno je javiti se u Bike & Bed Travel Agency gdje možete iznajmiti električni ili klasični bicikl te dogovoriti i vođenu turu. Ako pak želite istraživati sami najjednostavnije je preuzeti aplikaciju Bikemap – Cycling Map & GPS iz Google Play na Androidu ili App Store na iOS-u. U tražilicu upišite “Slunj” i odaberite redni broj rute koja vam najviše odgovara.
Biciklom možete posjetiti i Stari grad Drežnik, pa od njega dalje nastaviti do Baraćevih špilja te na kraju Speleona. Toliko toga u blizini, da je šteta propustiti bilo koju od aktivnosti. Šetnja do Gornje Baraćeve špilje šumskim putem traje desetak minuta i proći ćete pored Donje Baraćeve špilje (koja nije otvorena za javnost). Doživite prirodu kakvu su imali naši preci, zavirite u podzemlje svijet koji se krije ispod nas. Osvijetljenim putem među sigama koje su posvuda provest će vas stručni vodič, a u jednosatnoj šetnji čut ćete sve o njezinom tisućljetnom nastajanju, geološkoj građi i vrijednim arheološkim nalazima. Vidjet ćete kostur i stanište špiljskog medvjeda, mjesto pronalaska narukvice iz brončanog doba, šišmiše, a na kraju doživjeti i apsolutni mrak, ono kad baš ništa ne vidite, jer se oko na to nikad ne može adaptirati.
Nastavite biciklom uzbrdo do Posjetiteljskog centra Speleon gdje se čuvaju fosilni ostaci životinja iz ledenog doba pronađeni u Gornjoj Baraćevoj špilji. Obilazak centra moguć je također uz stručno vodstvo i traje oko 45 minuta, a sve informacije i cijenu ulaznice potražite OVDJE.
CIjela okolica Plitvica (Around Plitvice) povezana je mrežom biciklističkih staza, odnosno kraj je moguće istražiti na biciklu. Staze vode asfaltiranim cestama i makadamskim putovima. Biciklističke rute prolaze pored kulturno povijesnih lokaliteta, kroz očuvane prirodne predjele i pored obiteljsko poljoprivrednih gospodarstava, a na linku je kompletna mapa .
Zip-line
Ovo je definitivno adrenalinski osjećaj broj 1! Zip-line je dužine 300 m, vrlo brzo prođe jer jurite i do 70 km/h. Isplati se svaka kap adrenalina, jer pogled na kanjon kao i sam let je jedinstven. Možete ga bukirati internet stranici ekipe iz Adrenalin parka Plitvice, koji će vas prije leta osigurali i objasniti vam kako se ponašati. A osjećaj je nezaboravan.
Kajakarenje i vožnja quadom
Još jedna adrenalinska poslastica, ovoga puta na vodi i (ponekad) u vodi. 4 sata potpunog uživanja i istraživanja tirkizne rijeke Mrežnice. Vožnja kajakom kroz netaknutu prirodu na gornjem toku rijeke Mrežnice vašem će outdoor vikendu dodati sasvim novu dimenziju. Kajaci su na napuhavanje za dvije odrasle osobe i jedno dijete, a prelazeći preko mnoštva brzaca i sedrenih barijera osjetit ćete pravu draž ovoga sporta s ekipom iz agencije Rastoke Active. Inače, kajaci su stabilni i jednostavni za korištenje, što će vam i objasniti vaši vodiči, pa svakako računajte na ovu avanturu s dolaskom toplijeg vremena.
Ako ste se barem jedom u životu vozili moćnim quadovima po nepristupačnim šumskim stazama znate da je riječ o doživljaju koji se ne zaboravlja. Upravo takvim doživljajima posvećena je agencija Quad & Buggy Plitvice čije će vas off-road vožnje šumama i gorama Plitvičkih dolina natjerati na ponovni dolazak i nastavak istraživanja. Nemate prethodno iskustva u vožnji quadovima? Ne brinite, sve vožnje predvode iskusni vozači i vodiči agencije Quad & Buggy Plitvice.
Jahanje
Wild Spring Ranch najljepša je priča koja spaja aktivnost u društvu životinja i vlasnice Petre Gregl. Prije nekoliko godina ova je Zagrepčanka život u metropoli zamijenila onim u totalnoj ličkoj divljini u društvu konja. Bez signala, s puno zelenila, životinja i mira u selu Stara Kršlja kupila je zemljište i podigla ranč s konjima, ali i drugim životinjama.
Ovdje možete jahati, družiti se s konjima i naučiti sve o toj plemenitoj životinji. Wild Spring Ranch nalazi se samo 3 km Baraćevih špilja, pa zašto ne otići kočijom do njih?! Upoznajte Petru i predivne pejzaže Rakovice u društvu konja, a svoj posjet najavite na OVOM LINKU.
Ribolov
Ribolov na rijeci Slunjčici u društvu članova ŠRD Slunjčica ne smijete propustiti kad dođete ovdje. Svoju ljubav prema prirodi prenose i na mlađe te aktivno rade na uključivanju i aktiviranju djece i mladih u očuvanje prirode promičući razvijanje ekološke svijesti, sklonost volontiranju i ljubav prema sportskom ribolovu.
Okušali smo se i mi u mušićarenju, no ovako na prvu nismo bili spretne ruke. Ovaj vid ribolova je na principu catch and release, tj. uhvati i pusti. Ulovili nismo ništa, ali nam je zato jedan od članova društva zorno demonstrirao kako se to radi, ulovio ribu i pustio je dalje svojim putem.
Plitvička jezera i okolica nude pregršt aktivnosti koje će vas ostaviti bez daha, a tko zna, možda poput Petre jednog dana nastavite život u srcu zelenila. Okolica Plitvica iznenadit će vas srdačnošću domaćina od kojih je dobar dio upravo došao iz velikih hrvatskih gradova i ovdje pronašao svoj mir. Na kraju, često nam svima mir, tišina i zvuk prirode treba više od svega.
Fotografije: Tea Rožman Svedrović