U noći s Velikog četvrtka na Veliki petak na otoku Hvaru održana je Procesija “Za križen”, tradicija duga 500 godina koja ima snažno vjersko značenje za sve hodočasnike. Od 2009. godine nalazi se na UNESCO-voj listi nematerijalnih dobara svjetske baštine.
Noćna procesija prošla je kroz šest mjesta otoka Hvara (Jelsa, Pitve, Vrisnik, Svirče, Vrbanj i Vrboska). Iz svakoga mjesta hodočasnici su krenuli u 22 sata, hodalo se u smjeru kazaljke na satu, a sve je završilo oko 7 sati ujutro.
Osim što procesija “Za križen” ima snažno vjersko značenje, vrlo je atraktivna i zbog slikovitosti jer duge kolone paraju noć feralima i velikim svijećama. Iza križonoše i pratnje pjevači i hodočasnici pjevali su stare crkvene napjeve tijekom cijele procesije.
Scene križonoše koji nakon cjelonoćnog nošenja križa bosonog trči u zagrljaj župnika najsvečaniji je trenutak koji obilježava i kraj 24 kilometra duge procesije.
Procesija “Za križen” duboko je upisana u identitet i srž Hvarana. Noć procesije u svakom otočaninu – bio blizu ili negdje daleko – budi najsnažnije osjećaje, vraća sjećanja i, najvažnije, povezuje njihove korake s koracima predaka te vraća vjeru u bolje sutra.
Život na otoku pun je radosti i tuge. Hvarani su svoje brige, sumnje, dvojbe, radosti, žalosti i svoje osobne križeve tijekom stoljeća utkali u procesiju Za križen, drevni običaj obilaska Božjih grobova u župnim crkvama središnjeg dijela otoka.
Putevi kojima prolaze procesije vrijedni su posjete u svako doba godine, a onaj tko se odluči prošetati, planinariti ili biciklirati nesumnjivo će uživati u otočnim pejzažima. Arhaična sela, visoki zvonici, trsovi u poljima, pučina, tišina – sve to čini ovu šetnju pomalo meditativnom te pomažu doživjeti ono što otok zaista jest.
“Tu se ne pita kada je Uskrs, već kad se GRE ZA KRIŽEN”.