U srcu Ličko-senjske županije Općina Perušić čuva svoja prirodna bogatstva koja morate doživjeti.
Nekad je Perušić, baš kao i cijela Ličko-senjska županija bio bogat i napučen kraj u kojem su ljudi uglavnom živjeli od poljoprivrede i stočarstva. Danas je slika potpuno drugačija, a jedino što je ostalo isto jest nestvarna ljepota netaknute prirode. I upravo ta prirodna bogatstva polako ali sigurno pretvaraju ovaj kraj u sve poželjniju destinaciju. Destinaciju koja će vam biti savršena oaza u vrijeme ljetnih vrućina. Na putu prema moru ili unutrašnjosti, dvjestotinjak kilometara udaljen od Zagreba i Rijeke, stotinjak od Zadra, čeka vas Perušić.
Zelenilo kud god se okrenete, a u većini slučajeva i vrijeme će vas pomaziti. Općinu Perušić često zaobilaze oni najgori crni oblaci, čemu smo i sami nedavno svjedočili. Usprkos najavama nevremena ostali smo tek povremeno na par kapi kiše. Kažu nam domaćini, to je zbog planina koje zaustavljaju nadolazeću naoblaku i štite regiju od vlažnih južnih vjetrova s mora. Stoga zastanite i ostanite, rezervirajte barem jedan dan za ovaj raj. Ostavite sve brige van granica Perušića i prepustite se blagodatima Like, Ličana, beskrajnog zelenila, zaštićenih krajobraza i neizostavnog dijela za sve gurmane: lokalnih suhomesnatih proizvoda popraćenih junakinjom – ličkom šljivovicom.
Što vam daje Općina Perušić? Savršenstvo! Proveli smo nezaboravan dan tamo i donosimo vam vodič što posjetiti, gdje jesti, kako se zabaviti, odmoriti ali i vratiti u povijest.
Rakija za dobro jutro
Svaki Ličanin zna što je dobra šljivovica, što znači jutarnja čašica i kakav je to eliksir. I naš lički izlet krenuo je iz tog smjera. Junački i udarno, kako i dolikuje gospođi Liki. Degustacijom rakija i likera, u kušaonici Stilanova Lika u Prvan Selu. OPG Ivan Vlainić proizvodi 11 vrsta rakija i likera (šljivovica, dunjovača, viljamovka, jabukovača, medovača, višnjevac liker, višnjevača, rogačica, borovica, liker od jagoda, liker od malina) vrhunske kvalitete. Kušali smo neke i oduševili se. Ali pomalo, dan je tek počeo, a iskusni Vlainići uz rakiju su imali spremnu vodu te domaće kobasice, sir i pancetu.
Cijeli proizvodni proces kušaonice Stilanova Lika temelji se na tradicionalnoj proizvodnji uz primjenu suvremenih tehnoloških postupaka i opreme što već petu generaciju sada njeguje najmlađi Ivan. Tako je već 140 godina u obitelji Vlainić, jer sve je davno započeo Ivanov šukundjed Ivan Vlainić-Stilan, po kojem je kušaonica i dobila ima. Tradicija u modernome.
Pećinski park Grabovača
Općina Perušić ima još jednu prednost. Puno toga možete doživjeti u malo vremena. Sve je blizu i nema puno vožnje, pa ćete tako do Pećinskoga parka Grabovača iz centra Perušića udaljenog tek 2,5 km, automobilom stići za par minuta.
Park je pravo bogatstvo. Osnovan je 1886. godine i jedini je pećinski park u Europi. Zbog široke lepeze sadržaja koji nudi iznimno je posjećen, pa tako ovdje možete posjetiti Biljni park s hobitskom kućicom koji će zasigurno oduševiti sve ljubitelje filmskog serijala Gospodar prstenova. Kućicu možete uz najavu razgledati iznutra te vidjeti replike namještaja iz spomenutog serijala.
Nakon toga svakako se isplati popeti na obližnji vidikovac te uz pogled na netaknutu prirodu, ostatke Starog grada Perušića i crkve Uzvišenja sv. Križa slušati pjesmu vjetra. Na deset metarskom vidikovcu postavljene su šumske orgulje, odnosno 6 cijevi koje stvaraju zvuk uslijed puhanja vjetra i strujanja zraka. Jednostavno zastanite ovdje i prepustite se pjesmi koju za vas komponira priroda.
Pećinski park Grabovača ima 4 poučne staze pa ako volite planinariti preporučujemo jednu od njih. Staza Čovjek i krš laganim hodom odvest će vas kroz šumu do najljepšeg vidikovca “Ploče” na visini od 734 metra s kojeg se pruža pogled na kanjon rijeke Like, Ličko polje, te u daljini Velebit. Idealna lokacija za kratak odmor i fotografiranje, te nastavak prema najvećoj atrakciji jedinog pećinskog parka u Europi – špilji Samograd.
Špilja Samograd
Špilja Samograd udaljena je svega 750 metara od parkinga i suvenirnice. Ulazeći strmim stepenicama osjetit ćete nagli pad temperature koji u prosjeku iznosi 8 stupnjeva, pa svakako imajte uz sebe nešto za odjenuti. Špilja je dugačka 345,8 metara i jedini je speleološki objekt otvoren za posjetitelje.
Ovdje ulazite u podzemlje, ali uz prethodnu najavu i obaveznu pratnju vodiča koji će vas na osebujan način upoznati s poviješću starom milijunima godina. Prilikom vođene ture koja traje 50-ak minuta čut ćete puno zanimljivih informacija o prošlosti ali i sadašnjosti špilje, te pritom prijeći ukupno čak 948 stepenica.
U špilji su pronađeni ulomci keramičkih posuda i ljudske kosti između 12. i 1. st. pr. Kr. Na ovom je području zabilježeno čak 19 vrsta špiljske faune. Špilja Samograd tipski je lokalitet za kornjaša Typhlotrechus bilimekii kiesenwetteri koji je ujedno i endem Like.
I na kraju, uzmite si zrak. Umjesto već izlizanih suvenira u obliku magnetića, poklonite špiljski zrak. Jedan od originalnijih suvenira koji smo vidjeli i odlična ideja za poklon. Špiljski zrak pakiran u bočici od 20 ml. Bez alergena i uzročnika bolesti, bez ozona i konzervansa, s visokom koncentracijom iona. Takva su uputstva na bočici. Originalno, zar ne?!
Novouređeno izletište uz rijeku Liku
Ako ste se pitali kakva je ponuda outdoor aktivnosti u Općini Perušić, budite sigurni da se nećete razočarati. Rubnim dijelovima Parka protječe rijeka Lika. S tokom od 78 km najduža je hrvatska ponornica i druga europska. Ova lička ljepotica izvire podno Velebita nedaleko Medka, a ponire u Kosinjskoj dolini.
Na poznatoj lokaciji Ćojluk možete istraživati Liku kanuom u čemu će vam pomoći sjajna ekipa iz Prvog ličkog veslačkog kluba. Za one željne adrenalinskih aktivnosti tu je paintball, igra koja u svakome od nas budi dijete, natjecatelja i želju za pobjedom. Za masnice ne brinite, jer vrhunska oprema neće ostaviti većih tragova. Možda tek pokoja, no vjerujte kad sudac zviždaljkom označi početak igre, modrice ćete brzo zaboraviti.
Izletište uz rijeku Liku vam nudi i mjesto za roštilj, kućicu s hladnim napitcima i ležaljke s pogledom. Jednostavno uživajte u prirodi s obitelji i prijateljima.
Kako ne možete posjet Lici započeti bez šljivovice, tako ne možete otići bez da kušate neke od jela koja u restoranu Albatros rade s lokalnim namirnicama. Krenite s domaćim sirom škripavcem i sušenom šunkom, a završite sa slasticama pripremljenim od svježeg ličkog sira poput cheesecakea s bobicama šumskog voća.
Fotografije: Domagoj Sever