Između Atlantskog oceana i Karipskog mora nalazi se Saint Martin. Najmanji naseljeni otok na svijetu koji je podijeljen između dvije države, Francuske i Nizozemske. Granica je neprimjetna i slobodno se možete kretati po otoku koji je otkrio 1493. Kristofor Kolumbo. Glavni grad francuskog dijela otoka je Marigot, a nizozemskoga Philipsburg.
Tražite savršenu lokaciju za odmor u dijelu godine kada je kod nas u Hrvatskoj zima? Saint Martin sa noćnom temperaturom oko 25°C i dnevnom oko 30°C pravi je raj.
Na otoku prevladava tropska topla i vlažna klima s malim varijacijama temperature tijekom cijele godine, a koje ublažuju stalni pasati koji pušu s istoka i sjeveroistoka. Otok je savršena mješavina više od 120 različitih nacionalnosti koje govore više od 80 jezika. Najpoznatiji je po aerodromu koji se nalazi uz samu plažu Maho. Nizozemska strana Saint Martina poznata je po noćnom životu, plažama, nakitu, pićima spravljenim od autohtonih likera na bazi ruma i kockarnicama. Francuska strana otoka poznata je po predivnim plažama, te francuskoj i indijsko karipskoj kuhinji.
Iako je otok pet puta manji od Krka, ako ga želite cijelog istražiti potreban vam je rent a car.
Kako je većina gostiju iz Amerike gotovo svi auti su automatici i uzmite obavezno dodatno auto osiguranje. Amerikanci ga ne uzimaju, jer je njihovo auto osiguranje vezano uz osobu, a kod nas u Europi je vezano uz auto. Autobusne linije ne vode do svih zanimljivih lokacija i nema nekog posebnog reda vožnje. Ukoliko želite uštedjeti i nije vam bitno doći do svih plaža i skrivenih lokacija, možete se koristiti i lokalnim kombi prijevozom. Prepoznat ćete ga po specifičnim oznakama na vjetrobranskom staklu, a cijena im se kreće od jednog dolara do nekoliko dolara po vožnji. Kao vozaču otok će mi u sjećanju ostati i kao otok ležećih policajaca. Ima ih uistinu na svakom koraku i samo na nekim dionicama je moguće voziti brže od 50 km/h.
Mi smo rezervirali dva apartmana, jedan na južnom (Simpson Bay) i jedan na sjevernom dijelu otoka (Orient Bay). Zašto?
The Horny Toad Guesthouse koji nam se na prvu svidio nije imao deset dana slobodnog smještaja. S druge strane i vožnju smo htjeli smanjiti na najmanje moguće udaljenosti da ne moramo često putovati s jednog dijela otoka na drugi. Bez imalo razmišljanja mogu reći da je The Horny Toad Guesthouse na Simpson Bayu bio primjer gotovo idealnog smještaja. Kuća uz samu plažu sa predivnom terasom i pogledom na more jednostavno ostavlja bez daha. Neprocjenjivo je kad se ujutro ustanete prije zore i nakon samo dvadesetak koraka nađete na plaži koja oduzima dah. Više videa iz apartmana možete vidjeti u highlightsima na Instagramu.
Plaže – na otoku ima 37 predivnih pješčanih plaža i obišli smo ih gotovo sve. Maho Bay je s razlogom najpoznatija plaža na otoku. Nezaboravan je doživljaj ležati na plaži i fotografirati avione kako slijeću na aerodromsku pistu koja je 50 metara od vas. Mnogi stoje na samoj ogradi aerodroma prilikom polijetanja aviona i snimaju što uzrokuje “jet blast”. Silu ili vjetar koji nastaje iza mlaznog motora aviona, posebno za vrijeme ili prije polijetanja kada je postavljena puna snaga motora. Sam sam se uvjerio kako su neki od snage motora završili u moru. Na internetu se mogu pronaći i članci o tragičnim događajima na plaži Maho.
Izlet na maleni pučinski otočić Isla de Pinel koji dio je rezervata Naturelle Saint Martin idealan je za cjelodnevno uživanje na plaži.
Do otočića možete doći sa malim brodom koji vozi svakih pola sata iz Cul de Saca. Cijena je 5 dolara ili možete iznajmiti kajak ili SUP i sami doveslati do njega. Na putu možete zastati na otočiću petit Clef i roniti, jer ovo je jedno od područja sa najljepšim podmorjem. Uz malo sreće možda vidite morske kornjače ili raže. Na Isla de Pinel nalazi se i velik broj iguana uz samu plažu, pa ponesite i nešto povrća ili voća i hranite ih.
Otok je i poznata gastronomska destinacija. Za to su velikim dijelom zaslužni i ljudi sa svih strana svijeta koji su se nastanili na Saint Martinu.
Posjetili smo nekoliko boljih restorana od kojih bi istaknuo Bistrot Caraibes (vlasnik je slučajno bio i vlasnik apartmana kojeg smo iznajmili). Kasnije smo vidjeli da je i broj jedan na Trip Advisoru. Le Piment na Orient Bayu je cjenovno puno pristupačniji, a menu je slična mješavina francusko karipske kuhinje. Jeli smo i u manjim restoranima i ono što je najbitnije nigdje nismo bili razočarani. Koliko para, toliko muzike.
Saint Martin je kao i veći dio Kariba pogodio razoran uragan Irma u rujnu 2017. Oštećeno je ili uništeno oko 90% svih građevina.
Danas, samo četiri godine kasnije posljedice uragana gotovo su neprimjetne i možete ih uočiti samo na malom broju lokacija. Ulice šarenog Philipsburga genijalne su za fotografiranje, a ako ste željni adrenalinske zabave isprobajte najstrmiji zipline na svijetu koji je otvoren 2017. Za vrijeme vožnje po 850 metara dugim kablovima postiže se brzina do 90 kilometara na sat.
Na cijelom otoku možete plaćati i u dolarima i u eurima.
Iako je lokalna službena valuta na nizozemskom dijelu otoka Antillean Guilder ili Florin (preporuka je da u francuskom dijelu plaćate u eurima, a u nizozemskom u dolarima). Ne morate kupovati kartice njihovih teleoperatera, jer wifi imate uistinu na svakom koraku. Kako je francuski dio otoka dio EU, najnormalnije sam koristio roaming bez ikakvih troškova. Ponesite bolju kremu za sunčanje (baby 50 faktor je idealan) za jako karipsko sunce i deet 50 protiv komaraca, jer klima im pogoduje i ima ih dosta.
Na kraju, znam da vas mnoge zanima koliko novaca treba izdvojiti za ovakav odmor?
Za apartman, rent a car, izlete i hranu (mi smo trošili umjereno, doručak smo jeli u apartmanu, ostale obroke u pravilu vani) po osobi je potrebno oko 8.000,00 kuna za 10 dana plus avionske karte. Letjeti možete iz Zagreba preko Pariza (Air France) ili Amsterdama (KLM), nama je najpovoljnija bila veza KLMom preko Amsterdama. Super mi je bio noćni let na povratku tako da smo mogli iskoristiti cijeli zadnji dan na Saint Martinu, a prespavati veliki dio puta u avionu.
Karipsko sunce, tirkizno more i bijeli pijesak dovoljni su za savršen odmor, a Saint Martin nudi vam i mnogo više od toga.
Foto i tekst: Domagoj Sever