Martinje ili blagdan Svetog Martina, mnogima je, a posebno štovateljima dobre kapljice, jedan od omiljenih dana u godini. Kako i ne bi, kada je to dan pretvaranja mošta u mlado vino i prvog kušanja. Pradavni pučki običaj koji se u mnogim krajevima naziva i krštenje mošta u mlado vino obilježava se 11. studenoga, na dan Sv. Martina.
Mošt se smatrao nečistim i grešnim sve dok se ne pretvori u vino, pa se zbog toga uvelo tzv. krštenje. Na Martinje, dan kad se prvi put kuša mlado vino, sam čin krštenja obavlja biskup. Naravno, ne pravi biskup, već netko tko obuče kostim biskupa i dobro odigra ulogu. Nije dovoljno samo preliti svetu vodu preko mošta i proglasiti ga vinom, već je tu cijela procedura poput molitve i kumova. Biskup često bude domaćin, druga osoba bira kuma vinu, a tu su i ostali vinski službenici. Molitve kojima se zahvaljuje bogu vina i slavi mlado vino šaljivog su karaktera, baš kao i cijela ceremonija krštenja.
Zašto baš 11. studenog?
Tog je datuma 397. godine pokopan Sveti Martin, biskup grada Toursa i prvi svetac koji nije bio mučenik, a ima svoj blagdan. Bio je veliki ljubitelj vina, ali i vojnik velikoga srca koji se prikazuje kao zaštitnik siromašnih i potrebitih.
Davno je jedan siromah zatražio od njega milostinju. Gledajući ga kako se smrzava, Sveti Martin tada je odrezao pola svoga plašta i dao siromahu da se ogrne. Druga legenda kazuje da je imao svog poslužnika prema kojemu se odnosio kao prema bratu te mu čak čistio obuću, što je bilo vrlo neuobičajeno.
Tijekom stoljeća ovaj tradicionalni pučki običaj nije ostao samo na krštenju vina, već je pretvoren u prave male festivale. Tog dana priprema se i bogata trpeza, pa ćete na stolovima najčešće pronaći jela karakteristična za određenu regiju, a tradicionalno se to odnosi na gusku s mlincima. Guske su prema legendi zaslužne za njegovo imenovanje biskupom. On se prvotno protivio da postane biskupom, pa se pred imenovanje sakrio među guske. Ove su pak počele graktati i tako ga odale, te je ipak postao biskupom.
Svet Martin umro je 8. studenog, a pokopan 3 dana poslije. Upravo je taj dan odabran za spomendan, koji je tijekom stoljeća prerastao u najvažniji za sve vinare, vinogradare, ali i vojnike, konjanike uzgajivače konja i gusaka, liječene alkoholičare čiji je zaštitnik.
Mjesta u “vinskim” regijama Hrvatske, 11. studenog pretvaraju se u okupljališta kušača vina. Gradovi i mjesta gdje se njeguju običaji krštenja mladog vina (poput Zagorja, Slavonije, Baranje, Istre…) organiziraju razne manifestacije s ciljem privlačenja turista, a često se bira i najbolje vino.
Ne zaboravite, iako se na Martinje slavi vino koje se pritom kuša, pijte, ali nemojte voziti.