Armenda Filipaj osnivačica je KFV Prishtina, ženskog nogometnog kluba nastalog 2019. godine upravo iz potrebe i želje da djevojčice treniraju baš kao što to čine i dječaci. Ujedno radi u UN-u kao asistentica u globalnoj misiji UN Women za rodnu ravnopravnost i osnaživanje žena.
Fer prilika i jednakost za sve
Jedan od naših najvećih napora je promicanje uključivog okruženja za sve djevojčice koje žele igrati nogomet, bez obzira na kulturne ili ekonomske pozadine. KFV Prishtina je bio i ostaje veliki zagovornik rodne ravnoteže u sportu, nudeći mogućnosti i podršku svim djevojkama koje žele napredovati u nogometu. Uz podršku važnih organizacija poput UEFA Foundation for Children i pod pokroviteljstvom predsjednice Vjose Osmani Sadriu, predani smo stvaranju svijetle budućnosti za ženski nogomet na Kosovu i šire, ističe Filipaj.
Armenda Filipaj jedna je od rijetkih žena na Kosovu koja se godinama bori za jednakost i fer priliku za djevojčice, kako u životu tako i na terenu.
KFV Priština osnovan prije 5 godinama bio je na marginama, a danas je zahvaljujući upornosti i borbi Armende Filipaj registrirana nevladina organizacija s više od 300 registriranih djevojčica u dobi od 5 do 17 godina. Donatori uključuju Zakladu UEFA-e, UN i lokalne tvrtke na Kosovu. Na prednjem dijelu dresova ponosno je istaknut lik predsjednice Kosova Vjose Osmani, još jedne žene koja snažno podupire klub s ciljem promicanja ženskog sporta.
Priča o KFV Prishtina počela je iz strasti prema nogometu i nastojanja da se promovira rodna ravnoteža u sportu. Klub je osnovan 2019. godine s ciljem da djevojčicama, djevojkama i ženama pruži prostor u kojem mogu razvijati svoj talent i imati jednake mogućnosti s dječacima i muškarcima u sportu. Postojala je očita potreba za stvaranjem platforme za djevojčice koje žele igrati nogomet i za izazivanje tradicionalnih percepcija o ulozi žena u sportu i društvu.
Kakvo je stanje ženskog nogometa na Kosovu s obzirom na političku i multikulturalnu situaciju?
Stanje ženskog nogometa na Kosovu se poboljšava, ali i dalje postoje brojni izazovi. Zbog političke i multikulturalne situacije, nastojanja za promicanje ženskog nogometa suočavaju se s preprekama, ali predanost razvoju sporta za djevojke donosi pozitivne promjene. Posebno je važno napomenuti da je KFV Prishtina jedini klub na Kosovu koji nudi treninge za djevojčice od 5 godina, bez obzira na etničku pripadnost i bez naknade. Ovaj uključivi pristup bez financijskih barijera igra ključnu ulogu u povećanju broja djevojčica koje sudjeluju u sportu.
Godinama se borite za rodnu ravnotežu u nogometu, je li došlo do povećanja interesa među djevojčicama?
Da, primijetili smo značajan porast interesa među djevojčicama za nogomet. Naši napori za promicanje rodne ravnoteže i pružanje besplatnih treninga donijeli su rezultate. Djevojčice su sve motiviranije sudjelovati u nogometu, a zajednice su sve otvorenije za podršku njihovom angažmanu. Napravili smo značajan napredak u pružanju besplatnih treninga i surađujemo s različitim institucijama kako bismo osigurali više resursa kako bi sve djevojčice imale jednake mogućnosti za sudjelovanje u sportskim aktivnostima.
Na koji način se financira ženski nogomet na Kosovu? Imaju li žene jednake šanse i mogućnosti kao muškarci?
Financiranje ženskog nogometa na Kosovu još uvijek je izazov, ali postoje značajna poboljšanja. Zakon o sponzorstvu je vrlo povoljan za sportske klubove, a izmjene Zakona o sportu pozitivno su utjecale na podršku sportovima za žene. Također, Strategija za mlade u okviru Ministarstva kulture pomaže u razvoju ženskog nogometa. KFV Prishtina financira se iz UEFA Foundation for Children, a naša razvojna strategija provodi se pod pokroviteljstvom predsjednice Vjose Osmani Sadriu. Osim toga, u listopadu ćemo donijeti Kamp Barcelone na Kosovo, koji će biti otvoren za svu djecu, dječake i djevojčice, širom Kosova, stvarajući nove prilike za sve. Samo ove godine smo realizirali 6 međunarodnih utakmica, uvijek s ciljem promicanja ženskog nogometa, objašnjava Armenda FIlipaj.
Koliko je važno za Kosovo da djevojke sudjeluju na međunarodnoj sceni kao što su kvalifikacije za EURO 2025?
Sudjelovanje djevojaka iz Kosova u kvalifikacijama za EURO 2025 je veliki uspjeh i izvor ponosa za cijelu zemlju. Ovaj uspjeh pokazuje napredak koji je postignut u ženskom nogometu na Kosovu i predstavlja važan korak prema rodnoj ravnoteži u sportu. Predstavljanje Kosova na međunarodnoj sceni jača sliku zemlje i pokazuje da ženski nogomet ima izniman potencijal. Naše djevojke su primjer osnaživanja žena i inspiracija za mlade generacije koje žele slijediti svoje snove u sportu, zaključila je Armenda Filipaj.
Fotografije: Armenda FIlipaj, KFV Prishtina