Mirela Kardašević (37), hrvatska reprezentativka u ronjenju na dah, opet nas je nedavno obradovala novim setom medalja i novim svjetskim rekordom.
Na Svjetskom prvenstvu u bazenu kojem je domaćin bio Beograd osvojila je tri medalje i postavila novi svjetski rekord. Osvojila je zlatnu medalju u dinamici s monoperajom postavivši i novi svjetski rekord (282 metra) te srebrne medalje u dinamici s bifin perajama (260 metara) i u dinamici bez peraja (209 metara).
– Vrlo sam zadovoljna rezultatima, jer su sva tri moji najbolji rezultati dosad. Nadala sam se možda malo boljem rezultatu u prve dvije discipline, no s obzirom na to da se dvije godine nisam natjecala na Svjetskom prvenstvu, moram biti skromna i zahvalna na ovom što sam uspjela postići, pogotovo zadnji dan kada je stres bio najveći i samu sebe sam iznenadila ovim rekordom – rekla je Mirela Kardašević.
Problemi sa Savezom
Problemi se odnose na Savez. Naime, Mirelu Kardašević te još devet vrhunskih sportaša i trenera nedavno je suspendirao Hrvatski ronilački savez. Ova odluka izazvala je kontroverze u sportskoj zajednici, a Inicijativa Apnea S.O.S. 2021, koju čine hrvatski reprezentativci i treneri ronilačkih sportova, javno je izrazila nezadovoljstvo zbog tog poteza Saveza.
– Uz sve poteškoće i stres koje smo prolazili moji kolege i ja zadnja dva-tri mjeseca zbog suspenzije, postići ove rezultate velika je stvar i pokazuje još jednom da je Hrvatska među najjačim zemljama svijeta u ronjenju na dah. Sve to dugujemo našem treneru Ivanu Drvišu, koji nas je uspio održati motiviranima unatoč brojnim preprekama – istaknula je Mirela Kardašević.
Sada je stanka do velikih natjecanja sve do svibnja sljedeće godine.
– Sljedeće sezone orijentirat ću se samo na bazen, a dubinu ću ostaviti za neka druga vremena. Jer, u bazenu me čeka Svjetsko prvenstvo u Saudijskoj Arabiji te Svjetske igre u Kini. Radujem se što će ronjenje na dah biti u programu Olimpijskih igara u Los Angelesu 2028. godine.
U dubini joj je rekord zaron do 100 metara s perajama te 75 metara bez. O čemu razmišljate kada ronite u te dubine?
– Zaron traje samo tri minute, a u bazenu četiri. Vjerujte da se ne stigne ni o čemu razmišljati, samo sam fokusirana na zaron. Nekad znam razmišljati kad ronim o nekim negativnim stvarima, ali brzo ih potisnem – istaknula je Mirela.
Zanimljivo je da se ovim sportom bavi tek sedam godina, a ronjenjem na dah svladala je strah od dubine.
– Prvi put kada sam se suočila s tim strahom srce mi je jako brzo radilo. Nije mi bilo nelagodno, ali vidjela sam da su ljudi oko mene ronili, da im ništa nije, da nemaju straha, tako da sam se upustila u to i jednostavno sam osjetila slobodu. Počela sam s ronjenjem kada sam napunila 30 godina. Upoznala sam se s tim sportom i htjela sam se okušati u njemu s obzirom na to da je voda oduvijek bila moj medij. Počela sam se baviti ronjenjem isprva kao hobijem, a zatim sam se zaljubila u njega i posvetila mu se potpuno jer sam htjela vidjeti koliko daleko mogu ići. U tome uvelike zasluge imaju moj kompetitivni karakter i veliko sportsko srce. Vjerujem da me i život učinio psihički jakom osobom pa se ispostavilo da je ronjenje sport baš za mene. A zašto tek u 30-im godinama? Zato što sam dvadesete posvetila sinovima i odlučila da je ovo sada vrijeme za mene – rekla je Mirela.
Samohrana majka
Zašto u početku baš plivanje?
– Počela sam se baviti plivanjem kada sam imala šest godina jer sam kao mala oboljela od dječje bolesti kuka. Imala sam tri operacije na desnoj nozi, zbog kojih i danas imam poveći ožiljak na toj nozi. Plivanje su mi preporučili kao terapiju i od tada je voda zapravo moj dom, odnosno mjesto gdje se osjećam najsigurnije. Kada ste dijete i drugačiji od ostalih, a druga djeca su me takvom smatrala jer sam nosila aparat za nogu i imala veliki ožiljak na malom tijelu, niste nikome nimalo atraktivni. Plivanje mi je tada postalo ono nešto gdje mogu zaboraviti tko sam jer u vodi nisam bila drugačija od ostalih.
Udala se mlada, no život ju je odveo na drugu stranu te se rastala. Bivši muž živi u Americi pa je sinove Romela i Nahla odgajala sama.
– Nije lako, no bitno je da imam dobar dnevni raspored. Kod mene ne smije biti “danas mi se ne da”. Imam odgovornost prema sebi i svojim sinovima i kada mi se nešto učini teškim, oni su ti koji me najviše motiviraju. Istina je, nemam baš dana kada bih mogla dulje spavati, nisu to u mom životu ni subote i nedjelje, no to je postao moj životni stil.
Do koje dobi ronioci mogu postizati velike uspjehe?
– Ide to i poslije 45. godine. Mislim da je velika Natalija Molčanova rušila svjetske rekorde i s 50 i više godina, zaključila je Mirela Kardašević.
Foto: Mirela Kardašević, privatni album