Trakošćansko jezero izgradio je grof Drašković u razdoblju 1850. do 1862. godine za uzgoj ribe, među ostalim. U to doba jezero se praznilo svakih nekoliko godina, pokupio se mulj i ponovno napunio vodom, čime je ujedno obavljeno i poribljavanje. A danas?
Danas je situacija takva da je isteklo nekoliko rokova za dovršetak radova. Zadnje izmuljivanje jezera obavljeno je davne 1960. godine, a novo je započelo 2021. izlovom i premještanjem ribe. Najavljeno je tada da će sve biti gotovo kroz nekoliko mjeseci. Voda iz jezera se potpuno ispustila, čekao se zimski period kako bi mulj i talog s dna jezera očvrsnuli, te se na proljeće trebao izvaditi. No, s isušivanjem i izmuljivanjem se stalo. Tvrtka koja je prije dvije godine započela čišćenje prije dva mjeseca je definitivno prekinula radove. Hrvatske vode su nakon prekida suradnje krajem lipnja ove godine raspisale novi natječaj, kojega su danas poništile.
Propala kulturna baština
Trakošćansko jezero sastavni je dio neprocjenjive kulturne baštine, što će shvatiti svatko tko barem jednom prošeta oko dvorca. Na kraju, na službenoj stranici dvorca stoji da je neposredna okolica dvorca oblikovana kao pejzažni park u kojem jezero, livade, grupacije drveća i grmlja čine skladnu hortikulturnu cjelinu. Perivoj se dijelom razvio iz autohtone šume hrasta kitnjaka i običnog graba. U njemu su posađene različite egzotične vrste drveća koje mu, osobito ujesen, daju šarenilo i dinamiku. Prisutnost crnogoričnih vrsta (osobito jele), na ovim visinama (250 m), dokazuje vegetacijski obrat, odnosno, prisutnost vrsta značajnih za veće nadmorske visine i obratno, na višim obroncima susrećemo bjelogorične vrste karakteristične za niže nadmorske visine. Osobito i prepoznatljivo obilježje Trakošćanu daje veliko umjetno jezero, dugo oko kilometar i pol, čija površina iznosi oko 17 hektara, a dubina oko 2,5 metra. Voda se ljeti ugrije i do 22° C. U zimi se površina jezera zaleđuje i led na njoj ostaje oko tri mjeseca. Od samog nastanka jezero je imalo dvojaku funkciju – gospodarsku, kao ribnjak i estetsku, kao dekorativni element uobičajen u romantičarskoj parkovnoj arhitekturi.
Projekt izmuljivanja Trakošćanskog jezera vrijedan je oko 2 milijuna eura, što otvara i puno dodatnih pitanja.
Fotografije: Domagoj Sever