Uskrs je najveći kršćanski blagdan koji slavi Isusovo uskrsnuće, simbol života, nade i pobjede.
Diljem svijeta vjernici slave Isusovo uskrsnuće, a zanimljivo je da jaja, među ostalim imaju prilično dugu povijest i tradiciju koja se veže za najveći kršćanski blagdan. Još su ih stari Egipćani darivali u proljeće. S dolaskom kršćanstva, jaje je postalo simbol Isusova uskrsnuća.
Od 15. stoljeća jaja se tradicionalno boje crvenom bojom, simbolom Kristove krvi, a danas je prava čarolija vidjeti svu njihovu šarolikost, ljepotu i simboliku.
Običaji vezani uz Uskrs uistinu su različiti. I dok kod nas ljudi na Uskrs odlaze na blagoslov s košaricom punom jaja i ostalih namirnica s blagdanskog stola, s druge strane zemljine kugle sasvim drugačija slika.
- U Australiji djeca umjesto zeca traže čokoladnog bilbyja, simbol nade za tamošnje divlje životinje. Cilj prihvaćanja Bilbyja kao službene uskršnje životinje u Australiji potiče interes javnosti za očuvanje divljih životinja.
- Na grčkom otoku Krfu stanovnici bacaju glinene vrčeve kroz prozore kako bi otjerali zle duhove. U Norveškoj je pak popularno čitanje kriminalističkih romana tijekom Uskrsa, poznato kao “uskrsni krimići”, dok u Finskoj djeca odrasle lagano udaraju brezovim grančicama za sreću. U Irskoj se pale veliki krijesovi kao znak novog života.
Evo još nekoliko zanimljivosti o Uskrsu:
Uskrs uvijek pada između 22. ožujka i 25. travnja, ovisno o proljetnom punom mjesecu.
Prva čokoladna jaja nastala su u 19. stoljeću, a danas se godišnje proizvede oko 90 milijuna čokoladnih zečića.
U Hrvatskoj su pronađena glinena jaja stara tisućama godina, a tradicionalne pisanice iz Međimurja boje se prirodnim bojama poput soka od bazge.
Jaja su kao simbol novog života i plodnosti korištena tisućama godina prije kršćanstva. Obojana jaja pronađena su u pretpovijesnim grobovima, a iranski narodi bojaju jaja već više od 2500 godina, posebno za Novruz, iransku Novu godinu. Stari Egipćani i drugi narodi darivali su jaja u proljeće kao znak obnove života.
S pojavom kršćanstva, simbolika jaja preuzeta je i prilagođena novoj vjeri: jaje je postalo simbol Isusova uskrsnuća i novog života. U srednjem vijeku Crkva je zabranila konzumaciju jaja tijekom korizme, pa su se nakupljena jaja ukrašavala i darivala na Uskrs.
Danas su uskrsna jaja neizostavan dio običaja diljem svijeta, bilo da su kuhana, bojana prirodnim ili umjetnim bojama, ili izrađena od čokolade i drugih materijala.