Venecija je postala prvi grad na svijetu koji je uveo naplatu ulaska svim svojim turistima kako bi stao na kraj sve prisutnijem masovnom turizmu.
Tako je ovaj povijesni talijanski grad od 25. travnja krenuo s naplatom dnevnih turističkih karata, a probni perod trajat će sve do sredine srpnja kada će donijeti odluku o tome ima li naplata smisla i efekta.
Cijena dnevne ulaznice za turiste je 5 eura, što je otprilike cijena dvije kave, a to pak sigurno neće odbiti turiste u želji za upoznavanjem Venecije. Jedino ćemu se vlasti u tom gradu mogu veseliti jest punjenje prihoda grada, a ako višak novca ulože natrag u grad bit će to višestruko korisno za sve. Kako za turiste u smislu boljeg i ljepšeg iskustva, tako i za lokalno stanovništvo u smislu poboljšanja života.
Ulaznice po cijeni od 5 eura kupuju se online i mora ju imati svaki turist koji ulazi u Veneciju. Fizičkih prepreka nema, no inspektori zaduženi za provjeru kupljenih ulaznica provjeravat će nasumično turiste, a prekršitelje kazniti novčanom kaznom u iznosu od 50 do 300 eura.
Veneciju je samo u prošloj godini posjetilo više od 20 milijuna ljudi. Kad znamo da govorimo o gradu koji broji 49 tisuća stanovnika, računica je jasna. Osim naplate ulaska, Venecija je potpuno zabranila uplovljavanje velikim kruzerima, a najavljena su i nova ograničenja u veličini turističkih grupa. Venecija je na neki nači i primorana uvesti naplatu ulaska jer je prošle godine za dlaku izbjegla stavljanje na UNESCO-ov popis ugrožene svjetske baštine, djelomično zato što je to tijelo UN-a zaključilo da se gradske vlasti ozbiljno bave problemom masovnog turizma.
Fenomen masovnog turizma nije samo problem Venecije, pomalo se događa i Dubrovniku koji će zasigurno u dogledno vrijeme morati naći slično rješenje.