Najveća džezva na svijetu dolazi iz Bosne i Hercegovine.
Vispakova najveća džezva na svijetu proizvedena je od bakra 2004. godine u Bosni i Hercegovini. Kao najveća posuda za pripremanje i posluživanje kave upisana je i u Guinnessovu knjigu rekorda. Od tada, kavu su iz ove džezve pili milijuni ljudi diljem svijeta.
Džezva je visoka je 124 cm, promjera 95 cm i daje nevjerojatnih 8000 šalica kave. Preneseno u kilograme i litre, za punu Zlatnu džezvu potrebno je 65 kg mljevene kave, od čega nastaje oko 650 l napitka bez kojega mnogi ne mogu zamisliti početak dana. Za cijeli proces potrebno je oko sat vremena.
– Obišla je cijeli svijet i još će dugo trajati. Nema gdje nas nema, rekao nam je njezin tvorac, najstariji sarajevski kazandžija Nasir Jabučar koji od 2004. sa Zlatnom džezvom obilazi svijet i promovira pravu bosansku kafu.
– Bili smo čak i na Svjetskom prvenstvu u Brazilu 2014. godine. Stojimo na Copacabani taman pred utakmicu BIH protiv Argentine i dolaze Brazilci do nas: Koju kavu točite?
– Pa vašu, koji ću?!
– Sljedeći dan osvanuo je naslov u novinama: Bosanci došli s tajnim oružjem, kroz smijeh se prisjetio Nasir.
– Bili smo i na raznim drugi manifestacijama diljem svijeta, u Europi, Americi po nekoliko puta, dodao je Nasir i natočio svakom po čašicu. Inače se pije s rahatlukom ili kockicom šećera, no nama je onako originalna bez ičega dala baš autentični doživljaj.
Jednostavno smo htjeli ljude počastiti kavom
Nasir je četrnaesta generacija kazandžija u obitelji, sin mu je petnaesta i nastavljaju dalje. Ne namjeravaju stati, ipak je ovo duga i vrijedna tradicija. I ne, nisu krenuli radi Guinnessa, već da ljude počaste kavom.
Tako je s najvećom džezvom na svijetu započeo i nedavno održani Mundijal prijateljstva u Ulcinju, koji je okupio najveće sportaše, uglavnom nogometaše, bivše Jugoslavije. Ujutro na Maloj plaži, gdje se održavalo otvorenje Mundijala, Nasir je stigao prvi, kako bi svi sudionici odmah po dolasku popili šalicu prave bosanske kave koja se peče.
Vispakova najveća džezva na svijetu tijekom gotovo dvadeset godina postala je zaštitni znak Bosne i Hercegovine i kave koja se peče.