Međunarodni dan žena obilježava se 8. ožujka svake godine. To je dan koji slave društvena, ekonomska, kulturna i politička postignuća žena, ali i dan kada se obilježava borba žena za ravnopravnost, pravdu i njihova prava. No, to je samo jedan dan u godini koji obilježavamo, borba je s druge strane svakodnevna.
Međunarodni dan žena bilježava se već više od stoljeća. Službeno je prvi put obilježen 1911. godine, a sve je počelo 3 godine prije. 1908. godine 15 000 žena marširalo je New Yorkom tražeći bolje radne uvjete, kraće radno vrijeme, bolje plaće i pravo glasa. Već sljedeće godine u SAD-u je obilježen prvi Nacionalni dan žena koji je trajao sve do 1913.
1911. prvi Međunarodni dan žena
U međuvremenu, veliku ulogu u iniciranju Međunarodnog dana žena imala je Clara Zetkin. 1910. godine predložila je da se svake godine u svakoj zemlji održi obilježavanje na isti dan i da to bude Dan žena. Prijedlog je prihvaćen, a prvi je obilježen 1911. u Austriji, Danskoj, Njemačkoj i Švicarskoj 19. ožujka. Više od milijun žena i muškaraca prisustvovalo je skupovima za prava žena na rad, glasanje, obuku, obnašanje javnih dužnosti i okončanje diskriminacije.
Međutim, manje od tjedan dana kasnije, 25. ožujka, tragični ‘Triangle Fire’ u New Yorku. Tijekom štrajka, radnice su zatvorene u tvornici koja je izgorjela, pri čemu je stradalo više od 140 žena, većinom talijanskih i židovskih imigranata.
Ovaj tragičan događaj u New Yorku bio je jedan od ključnih trenutaka koji je potaknuo borbu za ženska prava i jednakost širom svijeta. Kao rezultat toga, Međunarodni dan žena je uspostavljen kako bi se podsjetilo na borbu žena za prava i jednakost te se promovirala solidarnost među ženama diljem svijeta.
Danas se Međunarodni dan žena obilježava različitim događajima, manifestacijama i akcijama koje promiču prava žena i podižu svijest o njihovim izazovima i dostignućima.
Ove godine tema Međunarodnog dana žena jest „Potaknimo uključenost”, što je u skladu s ovogodišnjom temom Ujedinjenih naroda „Ulaganje u žene: ubrzavanje napretka”.