Odlučite li da će Bratislava biti vaša sljedeća destinacija, svakako odvojite više od dva dana za posjet glavnom gradu Slovačke. Toliko vam je naime, dovoljno da tek zagrebete po površini ove ljepotice koju godišnje posjete milijuni turista.
Bratislava će vam se predstaviti kao moderan grad jedinstvene povijesti, zanimljive arhitekture, brojnih znamenitosti i atrakcija, bogate kulture i izvrsne gastronomije. Definitivno nedovoljno za dva dana boravka, ali i poziv za ponovni dolazak. I nije daleko, od Zagreba je udaljena 400-injak kilometara.
Doček Nove u Bratislavi
Doček Nove godine u gradu upola manjem od Zagreba, bio je puno pogodak.
Ulicama starog grada iz svakog kafića i restorana glazba, mirisi kobasica i kuhanoga vina. Nakon prigodnog večernjeg programa, nešto prije ponoći rijeka ljudi slila se prema Dunavu i SNP mostu, u potrazi za što boljim mjestom i pogledom prema Bratislavskom dvorcu, odakle je u ponoć počeo spektakularan vatromet, kojim je obilježeno 30 godina od neovisnosti Slovačke.
Grad s nešto manje od 450 000 stanovnika, udaljen je svega 60 km od Beča, što ih čini najbližim glavnim gradovima u Europi.
Zanimljivo je i da je jedini glavni grad na svijetu smješten na tromeđi, Slovačke, Austrije i Mađarske.
Danas moderna europska metropola i atraktivna turistička destinacija, Bratislava je prvi veći rast doživjela u vrijeme vladavine Marije Terezije (18. st.), kada je i Bratislavski dvorac (danas glavna atrakcija) postao reprezentativno kraljevsko sjedište. Bilo je to doba kad su grad redovito posjećivali glazbeni geniji Wolfgang Amadeus Mozart, Ludwig van Beethoven, Joseph Haydn, Franz Liszt i mnogi drugi. Tradicija njegovanja glazbene umjetnosti je nastavljena, pa se i danas u Bratislavi održavaju brojni festivali.
Simbol i glavna atrakcija grada – Bratislavski dvorac
Bratislavski dvorac nekad je bio sjedište vladara, a danas Povijesnog muzeja i ureda Vlade. Smješten je na brežuljku iznad Staroga grada i Dunava, s kojeg puca prekrasan pogled na grad i susjedne zemlje.
U 9. stoljeću na tom je mjestu podignut kameni dvorac, a današnju formu počeo je dobivati u 15. st.
1811. godine u dvorcu je krivnjom vojnika izbio požar i pretvorio ga u ruševinu. Dugo je takvo ruglo dominiralo gradom, da bi konačno 1953. počela temeljita obnova, prva od nekoliko zbog kojih je danas ponos Bratislave.
Michael’s Gate
Jedina gradska vrata sačuvana od srednjovjekovnih utvrda, te se ubrajaju među najstarije gradske građevine. Vrata su sagrađena oko 1300. godine, a današnji su izgled dobila nakon baroknih rekonstrukcija 1758. godine. Tada je na njezin vrh postavljen kip sv. Mihovila i zmaja, a danas je u tornju izložba oružja Gradskog muzeja.
Grad za gurmane
Tradicionalna slovačka kuhinja sastoji se od mnogih specijaliteta, od divljači do ribe, a nas je oduševila ponuda u restoranu Modra Hviezda, u neposrednoj blizini Bratislavskog dvorca.
Meni je u cijelosti ispunjen lokalnom ponudom.
Nakon juhe, pečena patka s pirjanim crvenim kupusom i lokšama (nešto poput mlinaca od krumpira, ali nisu trgani već se poslužuju kao palačinka), te gulaš od jelena s knedlama od kruha, ostavili su nas bez daha, ali i prostora za desert. Stoga smo odlučili još malo prošetati i ostaviti taj dio za neku drugu lokaciju.
Most SNP i spektakularan pogled s vrha restorana UFO
Most SNP (Slovenského národného povstania – Slovačkog nacionalnog ustanka) cestovni je most preko Dunava, koji spaja Stari grad s četvrti Petržalka. Most je moderno remek-djelo dugačko 430m i najduži most na svijetu s jednim pilonom i jednim užetom.
Još jedna velika atrakcija Bratislave, s vidikovcem i NLO restoranom na vrhu koji podsjeća na svemirsku letjelicu. Na visini od 95 metara dovest će vas lift u kojega stane 8 osoba i kreće se brzinom od 3m/s.
Pogled je spektakularan, na Dunav i cijelu Bratislavu, a osim toga u restoranu ispod vidikovca možete odmoriti, popiti i pojesti (uz prethodnu rezervaciju).
Ulaznica za NLO košta 9,90 €, no za 3 eura više isplati se kupiti varijanta Day&Night koja vam omogućuje dva posjeta u danu.
Obavezno fotografiranje s bratislavskim skulpturama
Nekoliko je nezaobilaznih lokacija u Bratislavi za fotografiranje s poznatim bratislavskim kipovima koji su se pojavili 1997., nekoliko godina nakon neovisnosti Slovačke.
Čumil, Man at Work – čuveni kip muškarca koji viri iz šahta, djelo je slovačkog kipara Viktora Hulíka. Simbol je užurbane Bratislave, a prema legendi, onome tko dotakne Čumilovu kapu ostvarit će se želja. Naravno, samo uz uvjet da ju nikome ne oda.
Schöner Náci – kip je postavljen u ulici Rybně brána, u spomen na lokalnog zabavljača čija je ljubaznost mamila osmjehe mnogim prolaznicima. Nema baš nikakve veze s nacistima.
Napoleónec – naći ćete ga na trgu Hlavné námestie. To je kip koji predstavlja Napoleonovog vojnika koji je tu postavljen kako bi obilježio opsadu grada koja se dogodila 1805. i 1809.
Puno je kipova ostalo neistraženo. Još puno atrakcija, muzeja i zanimljivosti bratislavske kraljice, pričekat će sljedeći dolazak.
Naslovna fotografija: Martin Katler