Kosinj je kulturološki vrlo značajan dio Hrvatske smješten na području općine Perušić u Ličko-senjskoj županiji. Bogat kraj prepun znamenitosti, obasut netaknutom prirodom i oaza za sve one koji traže mirno mjesto za aktivan odmor idealna je vikend destinacija.
Jeste li znali da je u Kosinju tiskana najstarija i prva hrvatska knjiga pisana glagoljicom i hrvatski jezikom „Misal po zakonu Rimskog dvora“ iz 1483. godine?
Evo što još sve morate vidjeti:
Krenete li putem Kosinja, sići ćete s autoceste A1 na izlazu Perušić, a potom na prvom velikom raskrižju skrenuti desno prateći putokaz za Ličko Lešće i Varoš. Vozite dalje i nakon 5 kilometara stići ćete do dijela na kojem skrećete lijevo za Kosinj. Nastavite pratiti cestu još desetak kilometara i stižete na odredište. Prva pomisao već nakon silaska s autoceste jest da je ovdje vrijeme stalo. Niste daleko od istine, no upravo ta činjenica, na sreću ili žalost, ovo područje čini malim rajem na zemlji. Posebno za ljubitelje povijesnih znamenitosti i događanja.
Kosinjski most
Jedna od povijesnih znamenitosti koju ćete odmah uočiti je Kosinjski most. Kameni most dugačak 70, širok 5,5 metara spaja Gornji i Donji Kosinj preko rijeke Like. Sagrađen je tehnikom starohrvatske mostogradnje „uklinjenje kamenja“, a njegova unikatnost krije se u otvorenim lukovima koji usred velike visine vodostaja rijeke u zimskim razdobljima rasterećuje most od vodenog vala. Projektirao ga je Milivoj Frković u 19. stoljeću.

Crkva Sv. Vida
Crkva sv. Vida sadrži glagoljičke natpise u kamenu iz 1517. godine. Uz njega je uklesan grb kneza Anža Frankopana koji na pročelju crkve stoji naopako.
Pisani kamen
Također, Kosinj čuva zapis iz 1. stoljeća prije Krista, Pisani kamen. Antički spomenik nalazi se uz šumski put u blizini izvora Begovača, uklesan u prirodnoj stijeni. Radi se o sporazumu između dva japodska plemena – Parentina i Ortoplina. Prema legendi, oni su se sporili oko zemlje i izvora vode na kojem su napajali stoku. Spor je riješilo tadašnje vodstvo vlasti, Rimsko carstvo, a pisani prijevod kamena glasi: „Po dogovoru, granica između Ortoplina i Parentina , prilaz do žive vode Ortoplinima 500 koraka, 1 širine.“
Jela Car
Jedan od prirodnih fenomena koji se smjestio u Kosinjskom Bakovcu je Jela Car. Radi se o najvećoj jelu u Europi visokoj 42,5 metara, a opseg joj je 5,42 metra. Njezina starost nije poznata, no pretpostavlja se da živi već nekoliko stoljeća.
Markov ponor
Uz razne povijesne znamenitosti, u Kosinj se veže i Markov ponor, hidrološki aktivan speleološki objekt. Nalazi se na jugozapadnom dijelu Lipovog polja u Kosinju. Dug je 2240 metara, a najniža točka je 65 metara ispod zemlje. Unutar ponora pronađeno je više tisuća reliktnog dinarskog endema i jednog živućeg slatkovodnog podzemnog školjkaša.
Kosinjska dolina jedinstven je prostor koji je ostao netaknut industrijalizacijom i velikim prometnicama. Prvenstveno se može pohvaliti s velikim brojem biljnih i životinjskim vrstama, jamama, špiljama i ponikvama i izvorima iznad kojih se proteže planinski vrh Kalić s fantastičnim pogledom.