Tvrđava svetog Mihovila na Ugljanu omiljena je i nezaobilazna točka svih ljubitelja aktivnog odmora i istraživanja povijesne baštine. Sama činjenica da je smještena na jednom od najviših vrhova otoka Ugljana stvara mogućnost uživanja u pogledima koji oduzimaju dah.
Otok Ugljan nudi bezbroj mogućnosti za aktivan odmor u sezoni, ali isto tako i izvan nje. U tom mnoštvu aktivnosti ističe se nezaobilazna tvrđava svetog Mihovila. Uzdiže se na vrhu istoimenog brda iznad mjesta Preko, do kojega će vas dovesti trajekt iz Zadra za dvadesetak minuta.
Povijest s pogledom
Ova impozantna tvrđava ima dugu povijest i predstavlja nezaobilaznu destinaciju kako za ljubitelje aktivnog turizma, tako i za one željne istraživanja i povratka u prošlost. Uistinu će vas boravak na tvrđavi vratiti u prošlost. Stojeći na njezinom vrhu s pogledom na Zadar, Velebit, Iž, Pag, Dugi otok, Pašman, Sestrunj, Žut i mnoge s druge otoke zadarskog arhipelaga uključujući i Nacionalni park Kornate, vrlo lako možete zamisliti kako je ovdje nekad bilo.
Tvrđava svetog Mihovila sagrađena je kao obrambeni kompleks te je kroz povijest imala važnu ulogu, osobito za vrijeme mletačke opsade grada Zadra 1345. i 1346. godine. Mletačka Republika u to je vrijeme gradila tvrđave duž jadranske obale kako bi osigurala svoje posjede od neprijateljskih napada.
Zbog teško pristupačnog položaja bila je pogodna kao izvidnica važna za obranu grada s mora.
Utvrda se prvi put spominje sredinom 14. st., a vjeruje se da je nastala na temeljima starije utvrde iz 6. st. Na prostoru utvrde se nekada nalazio i benediktinski samostan sv. Mihovila s istoimenom crkvicom koji je djelovao sve do 15. stoljeća. U prošlosti, mještani Preka i ostalih mjesta na otoku povodom blagdana sv. Mihovila Arkanđela hodočastili su u crkvicu sv. Mihovila, koja je srušena u Drugom svjetskom ratu, gdje bi se slavila misa. Tijekom godina, tvrđava je prošla kroz različite faze dogradnje i rekonstrukcije. Od izvorne srednjovjekovne strukture doživjela je promjene pod vlašću različitih vojnih sila, uključujući mletačku, francusku i austro-ugarsku vojsku.
Tvrđava svetog Mihovila predstavlja iznimno arhitektonsko čudo. 1973. godine uvrštena je u Registar nepokretnih spomenika kulture, a od 2004. je u Registru kulturnih dobara RH. Građena je u obliku trokuta, s tri kule postavljene na strateškim točkama kako bi osigurale potpunu kontrolu nad okolnim područjem. Unutar tvrđave nalazi se srednjovjekovni dvorac s različitim prostorijama, uključujući kapelu, vojničke barake i spremišta za oružje.
Do tvrđave pješice, biciklom ili automobilom
Tvrđava svetog Mihovila na Ugljanu mnogima je omiljeno odredište, a možete ju istražiti tijekom cijele godine. Nekoliko je pješačkih staza, a najčešće se starta iz Preka. Do tvrđave svetog Mihovila pješačit ćete oko sat i pol, a odlučite li još dodatno otići do Šćaha (286 m) najvišeg vrha otoka Ugljana računajte na još dodatnih sat vremena. Ukupno oko 6 kilometara uz nevjerojatne vidike.
Ako ste pak za nešto kraću šetnju do Šćaha, postoji i put od zaselka Turkija dužine oko 2 kilometra, no u tom slučaju tvrđava svetog Mihovila neće vam biti na ruti. U svakom slučaju tvrđava svetog Mihovila oduvijek je imala izniman kulturni i povijesni značaj te je jedinstvena prilika istraživanja tragova vremena i povratka u prošlost.
Tvrđava svetog Mihovila na otoku Ugljanu svjedok je burne povijesti ovog dijela Jadrana. Njezina impozantna prisutnost i kulturni značaj čine je nezaobilaznom destinacijom za sve ljubitelje povijesti, kulture i prekrasnih pejzaža. Posjet tvrđavi svetog Mihovila pruža jedinstvenu priliku da se uroni u prošlost i istraži tragove vremena na ovom očuvanom povijesnom lokalitetu.
Fotografije: Tea Rožman Svedrović