Smješten na jugu Crne Gore Ulcinj je pravi turistički biser na samoj granici s Albanijom. Poznat po svojim dugim pješčanim plažama očarao nas je šarmantnim uličicama, srdačnošću, prepoznatljivoj mediteranskoj arhitekturi ali i bogatom poviješću protkanom brojnim pričama i legendama. Mjesto gdje se isprepliću povijest, kultura i tradicija.
Uživanje u ljetnim mjesecima na dugim pješčanim plažama, čistom moru uz odličnu ponudu smještajnih kapaciteta visoke kategorije na samoj obali. Kad tome još dodate srdačne domaćine i odličnu hranu pitanje je samo koliko ćete se dugo zadržati ovdje. Daleko od toga da je Ulcinj blizu, no i desetak sati automobilom od Zagreba isplatit će se u svakom pogledu. Ako niste ljubitelj dugih vožnji putovanje do Ulcinja možete skratiti letom do Dubrovnika ili još bolje Podgorice (samo u ljetnim mjesecima) pa dalje automobilom. Ovisno o gužvi na granici skratit ćete si putovanje i do 5 sati.
Grad gusara, Miguela de Cervantesa i Don Quijotea
Ulcinj je najjužniji grad na crnogorskoj obali, a osnovali su ga Iliri u 5. st. prije nove ere. U to doba zvao se Olcinium, kasnije i Dulcinium, a imao je značajnu ulogu jer su tuda prolazili važni pomorski putevi.
Ulcinj je kroz povijest bio poznato gusarsko mjesto. Grad su od 14. stoljeća naseljavali gusari iz Malte, Tunisa i Alžira. Obalni dio, od današnjeg Ulcinja pa sve do Kotora, bio je piratsko utočište. Piratske bande svakodnevno su napadale i pljačkale trgovačke brodove koji bi prolazili onuda, a bili su poznati i po trgovini crnim robljem. Sredinom 17. stoljeća Ulcinj je postao jedna od najvažnijih tržnica robovima. Tu je uglavnom bilo mjesto njihovog otkupa, a većina je bila iz Italije i Dalmacije. Ulcinjski gusari su na obalama Apulije i Sicilije uglavnom pljačkali bogate vile, a sa sobom su odvodili njihove vlasnike koje su potom prodavali kao robove. Ulcinjani su robovima omogućavali da se jave kući kako bi od obitelji i rodbine mogli tražiti dobru otkupnu cijenu.
Među starim Ulcinjanima i danas se spominju priče o tome kako je do 1878. godine u Ulcinju živjelo stotinjak crnaca kao i to da je među robovima krajem 16. stoljeća bio i jedan od najvećih književnika u povijesti Miguel de Cervantes po kojem se jedan od ulcinjskih trgova prozvan Trgom robova. Španjolski pisac u Ulcinju je zarobljen proveo dobar dio svog života te je navodno tamo i nastao njegov roman Don Quijote. Krajem 16. stoljeća slavni pisac prema legendi pet je godina proveo kao rob u Ulcinju, a neki istraživači u glavnoj junakinji njegova slavnog romana Dulcinei prepoznaju Ulcinjaknku. Naime, Don Quijote nastao je poslije Cervantesovog robovanja u Starom gradu koji se u romanskim državama i onda i danas naziva Dulcinjo. Stoga je izvjesno da je Dulcinea zapravo Ulcinjanka.
Što posjetiti u Ulcinju
Stari Grad u Ulcinju jedna je od najstarijih arhitektnsko-urbanističkih cjelina na Jadranu. Njegove slikovite srednjovjekovne, uske i krivudave ulice, zbijene kamene kuće s dekorativnim elementima renesanse i baroka vratit će vas u prošlost odlučite li se na šetnju Starim Gradom iznad ulcinjske Male plaže.
Ono što Ulcinj čini najprivlačnijim za ljetovanje svakako su pješčane plaže. Najpoznatija je Velika plaža, najduža pješčana plaža na Jadranu. Dugačka je 13 kilometara i može primiti čak 150 000 kupača. Zbog svega ju mnogi nazivaju ulcinjskom Copacabanom.
Na njezinom samom jugu nalazi se Ada Bojana trokutasti otok s pješčanim plažama, nastao deltom rijeke Bojane i Jadranskog mora. Bojana je prirodna granica Crne Gore i Albanije, a uz savršen dan na pješčanom otoku koji je omiljeno mjesto za kitesurfere, windsurfere i ljubitelje sportova na pijesku. Ima i nekoliko sjajnih restorana s domaćom kuhinjom i ribljim specijalitetima. Konoba Kod Ranka dočarat će vam Adu Bojanu na potpuno drugačiji način. Uživajući uz savršeno pripremljenu ribu i domaća vina na samoj obali s pogledom na rijeku koja se ulijeva u Jadransko more.
Ulcinj je oduvijek bio i ostaje grad kontrasta, mjesto gdje se isprepliću kultura, povijest, more, plaže, odlična gastronomija, srdačnost, hedonizam, sve što nam treba za savršen odmor.