Do nedjelje 26. veljače 2023. zagrebački Family Mall nezaobilazna je stanica za sve ljubitelje čokolade i kave. Međunarodna manifestacija “Dani čokolade i kave” koju organizira Muzej Čokolade Zagreb, okuplja 50 izlagača, pa tako osim proizvoda naših najvećih majstora, možete doživjeti delicije iz Italije, Slovenije, Srbije te Bosne i Hercegovine.
Na jednom mjestu saznat ćete sve o čokoladi i kavi, kušati i naučiti kako se rade artisan i craft praline, razlikovati kvalitetnu od nekvalitetne čokolade te popiti vrhunsku kavu. Možete sudjelovati u jednoj od radionica izrade prirodne kozmetike na bazi kakaovca, te naučiti osnove latte arta. Za najmlađe tu su kreativne radionice, a akademski kipar Petar Popijač izradit će čak 3 različite skulpture od čokolade.
Čokolada je izvozni broj 1 u Hrvatskoj
– Smatramo da smo okupili sve relevantne male proizvođače kave u Hrvatskoj. Jako nas veseli što možemo pomoći onima koji nemaju gdje plasirati i pokazati svoju ponudu. Ova manifestacija stvara jednu lijepu regionalnu priču.
– Jako je malo ljudi koji znaju da nam je na vrhu ljestvice izvoznih proizvoda upravo čokolada. Suosnivačica Muzeja čokolade Zagreb Ružica Božić Cerovac istaknula je samo neke od mnogih izlagača:
Taman Artisan Chocolates iz Zagreba je i ove godine s nama, a njegov osnivač Stiv Kahlina najnagrađivaniji je hrvatski čokolatijer, majstor koji ima 37 relevantnih svjetskih nagrada. Sa svojim je proizvodima uz bok svjetskim čokolatijerima.
Dražen Zeljković iz Chozena, naš je ovogodišnji predavač. Nedavno je postao i ambasador jedne od najvećih svjetskih akademije za čokoladu Barry Callebaut.
Akademski kipar dr. Petar Popijač i ove godine radi skulpture od čokolade. Svaki dan po jednu koja će biti ponuđena na aukciji, a kompletan prihod bit će uplaćen fondovima Zaklade Solidarna. Svaka skulptura ima svoju priču i usko je povezana s temom fonda koju prezentira. Jedna skulptura je za fond koji potiče razvoj ravnopravnosti žena, drugi za pomoć školovanju siromašne djece, a treći pomaže razvoju kulture. Svaka od skulptura teži oko 120 kg, a originalni blok od pola tone rezali smo motornom pilom.
S nama je ove godine prvi put mala Tvornica čokolade Yaya, manufaktura proizašla iz jednog OPG-a koja se inače bavi proizvodnjom borovnica. Odlučili su da će krenuti ne samo u proizvodnju sirovine kao borovnice, već joj dati dodanu vrijednost. Tako od ove godine nude svoju čokoladu od vlastitog liofiliziranog voća i to je samo jedna od mnogi super priča ovogodišnje manifestacije, ističe organizatorica Ružica Božić Cerovac.
Kava i čokolada u dva odvojena paviljona
– Kava je ove godine odvojena od čokolade, jer ona ipak traži i zaslužuje vrijeme za ispijanje i uživanje u svakom gutljaju. Isto tako, čim kročite u paviljon s kavom preplavit će vas onaj poznati neodoljivi miris tog mnogima božanskog napitka. Proizvođača je puno, svi su se dobro pripremili i imaju specialty kave. Raduje što se pojedini proizvođači okreću smanjenju plastičnog otpada i recikliranju, kao što je Julius Meinl primjerice, koji su počeli proizvoditi kapsule od papira.
– Lively Roasters i Steam Coffee imaju kave s porijeklom i njih svakako treba posjetiti, s time da Lively Roasters imaju i liniju kozmetike od kakaovca koju formulira jedna naša poznata farmaceutkinja.
Svatko ovdje može naći nešto što ga zanima, pa tako možete vidjeti djela ponajboljih barista, posebno kad govorimo o umijeću svojevrsnog crtanja caffe latte artu, objašnjava Ružica Božić Cerovac.
Čokolada je nekad bila rezervirana isključivo za odrasle muškarce
Theobroma cacao botanički je naziv za drvo kakaovca. Prvi napitak od zrna kakaa napravio je 2000 godina prije Krista narod Mezoamerike, pradomovine čokolade. Kakaovac je bio bitan raznim kulturama Mezoamerike, a radi njega se čak i ratovalo. No, ono što je svim kulturama zajedničko jest način izrade napitka i dodavanje različitih začina poput čilija i vanilije. Nakon velikih geografskih otkrića čokolada dolazi u Europu i tada kreće njezino novo poglavlje.
Čokolada je nekada bila samo za odrasle osobe više platežne moći. Danas je srećom dostupna gotovo svima u svijetu. Ako idemo još dublje u povijest, kod Indijanaca koji su konzumirali čokoladu, ona je bila rezervirana isključivo za muškarce.
Otkud Zagrebu Muzej čokolade?
Ideja o osnivanju ovakvog muzeja rodila se na jednom obiteljskom putovanju i danas mogu reći, da nije bilo naše djece naš Muzej čokolade nikad se ne bi dogodio. Naime, obilazili smo muzeje na tom putovanju kad je kći rekla da više nikad ne želi ići u muzej čokolade, jer su svi jednaki i dosadni. Imala je tada 12 godina, a s njom se složio i četverogodišnji sin. Bilo bi očekivano da su djeca te dobi najviše zainteresirana za takvu vrstu muzeja, međutim njima se nije svidjelo. Ideja je zapravo nastala u automobilu na putu kući. Razgovarali smo o doživljajima i tada je svatko iznio svoju viziju zanimljivog muzeja čokolade. Shvatili smo da zapravo imamo odličan koncept koji bi se vjerojatno svidio i drugim obiteljima i koji bi bio za sve generacije. I tako smo krenuli. Želja nam je djeci približiti muzeje i razviti ljubav prema muzejima, zaključila je Ružica Božić Cerovac.
Life is like a box of chocolate. You never now what you’re going to get.
Forrest Gump
Dani čokolade i kave traju do nedjelje 26. veljače 2023., a ulaznica u Family Mallu za sve starije od 18 godina stoji 3 eura.
Nemojte propustiti ovaj događaj koji će vas natjerati da se još više zaljubite u čoko-caffe kombinaciju.