Žižule su čudesno voće čiji plod izgledom podsjeća na datulju, izvrsno za naš imunitet. Naziva se još i kineska datulja, žižulja, čičimak, crni dud, činguljin, čičindra, crni šipak.
Raste uglavnom u Europi i Aziji, a kod nas posebno uspijeva u Istri i Dalmaciji, ali i u unutrašnjosti. Žižula (lat. Ziziphus jujuba) je potekla iz Kine, odakle se širila na ostatak svijeta. Godišnja proizvodnja žižule u Kini čini više od 90% ukupne svjetske proizvodnje.
Velike blagodati male voćke
Žižule su izvrsne za naš imunitet, pune su vitamina, minerala i vlakana.
Uz vitamin C, sadrže i vitamine A, B-kompleks, kao i minerale poput kalija, željeza, magnezija i cinka. Istraživanja su pokazala da imaju različite zdravstvene benefite, a s obzirom na to da dozrijevaju u jesen i prepune su vitamina C, idealne su za jačanje imunološkog sustava i pripremu organizma za hladnije, zimske mjesece.
Osim toga, odličan su izvor dijetalnih vlakana koja pomažu u reguliranju probave i sprečavaju probleme s konstipacijom. Plod žižule koristan je i za snižavanje krvnog tlaka, liječenje želučano-crijevnih tegoba, poboljšanje kvalitete sna te eliminaciju toksina iz organizma.
Nutritivne vrijednosti na 100 g:
Kalorije: 79 kcal
Masti: 0,2 g
Kalij: 250 mg
Natrij 3 mg
Bjelančevine: 1,2 g
Ugljikohidrati: 20 g
Plod žižule koristi se u narodnoj medicini već 4000 tisuća godina. Prema Huangdi Neijingu (knjizi drevne kineske medicine) žižula se smatrala jednom od pet najhranjivijih i najzdravijih vrsta voća. Danas žižule konzumiramo svježe ili osušene, a plodovi se koriste i za izradu džemova, likera, vina, sokova i sirupa. Svježe okusom podsjećaju na jabuke, a sušene na datulje.
Osim ploda, lišće i kora koriste se za izradu lijekova i čajeva. Stablo žižule otporno je na visoke temperature i sušu, a u zimskim mjesecima podnosi temperaturu i do -25°C, što je idealno za uzgoj ove voćke i u Hrvatskoj.
Žižula je namirnica koja sadrži niz bioaktivnih tvari poput polisaharida, polifenola, aminokiselina, nukleotida, masnih kiselina, dijetalnih vlakana, alkaloida i drugih nutrijenata. Ima antikancerogena, antioksidativna, protuupalna, antihiperlipidemijska, antihiperglikemijska, imunoregulacijska, neuroprotektivna, sedativna i antivirusna svojstva.
Ova mala, moćna voćka odavno je prepoznata kao kraljica voća i prirodni dar prepun vitamina, minerala i hranjivih sastojaka. Stiže nam svake jeseni, baš u pravo vrijeme za poboljšanje imuniteta.