Iako je početak godine uglavnom rezerviran za zimske aktivnosti, poput skijanja na koje godišnje odlaze stotine tisuća Hrvata, ima i onih koji jedva čekaju spremiti debele jakne, kapute, veste, čizme duboko u ormar. Jedna od odličnih destinacija baš u ovo doba godine je Cipar, a ako ste vješti u brzom pakiranju i organiziranju, povratne aviokarte iz Zagreba već od 24 eura možete pronaći ovdje.
Cipar je najsunčaniji europski otok, smješten u istočnom Sredozemnom moru poznat po prirodnim ljepotama i bogatstvima (jedno od najvećih nalazišta bakra), vrhunskim vinima i neodoljivim plažama.
U ovo doba godine prosječna temperatura zraka je oko 15 stupnjeva, noću još malo niža, a možete doživjeti i kišna razdoblja. No, ona nisu dugotrajna. Upravo zbog kiše ovo je doba godine kad možete doživjeti svu raskoš boja na Cipru.
Gastronomija
Jednostavno morate probati tradicionalno. Ciparska kuhinja je splet mediteranske i orijentalne tradicije. Cijeli spektar boja svakodnevno donose ciparski stolovi i gotovo je nemoguće ne isprobati barem dio lokalnih specijaliteta. Samo jedna od preporuka jest popularni sir nastao još u bizantsko doba, Halloumi, a poslužuje se svjež ili pečen kao predjelo. Za ljubitelje mesa, tu su souvlaki (ražnjići od mesa), afelia (marinirana i prepečena te u crnom vinu pirjana svinjetina), sheftalia (okruglice od mljevenog mesa koje se peku na roštilju) i još mnogo toga.
Ciprani obožavaju ušećereno voće i slastice poput baklava, a svakako morat probati shiamali, jednostavan kolač s jogurtom.
Cipar je poznat i po ukusnim vinima, a u Guinnessovoj knjizi naći ćete podatak o desertnom vinu, poznatom po jedinstvenoj aromi i okusu. Commandaria je nastariji brend vina na svijetu s 5000 godina dugom poviješću, a proizvodi se upravo na jugozapadnom području Cipra.
U svakom slučaju, na Cipru sigurno nećete ostati gladni niti žedni, a u nastavku vam donosimo i nekoliko prijedloga što posjetiti.
Paphos
Grad Paphos smješten je na zapadnoj obali Cipra i savršena je baza za istraživanje drevnih ruševina, planinskih sela i prekrasnih plaža, te istinski doživljaj prošlosti. U rimskom i helenističkom razdoblju Paphos je bio glavni grad Cipra.
Smatra se mitološkim mjestom rođenja Afrodite, grčke božice ljubavi, ljepote i plodnosti.
Turizam je i ovdje glavna grana gospodarstva, te se puno pozornosti pridaje održivom turizmu. Stoga ne čudi činjenica da je uz Sevillu, Paphos nedavno proglašen europskom prijestolnicom pametnog turizma za 2023. godinu.
Nicosia i zelena linija
Nicosia je zadnji glavni grad na svijetu podijeljen na pola. Južni dio pripada Republici Cipru, a sjeverni samoproglašenoj Turskoj Republici Sjeverni Cipar, (priznaje ju samo Turska).
Podijeljeni su takozvanom zelenom linijom, a turistima je vrlo zanimljiv jedinstven doživljaj prelaska granice. Najveći simbol podjele Nikozije jest ulica Ledra, glavna trgovačka prometnica koja povezuje sjeverni i južni dio, a turisti vole proći njome jer gotovo niotkuda, usred šetnje i razgledavanja izloga, prelazite granicu. U par koraka ulazite u drugi svijet.
Grobnice kraljeva
Velika nekropola iz 4. st. p. n. e. isklesane su grobnice u čvrstoj stijeni. Unatoč imenu, nema dokaza da je ovdje pokopana neka kraljevska osoba. Umjesto toga, mjesto je bilo posljednje počivalište ptolemejskih aristokrata i visokih dužnosnika.
Grobnice su dio Arheološkog parka Kato Pafos i jedinstvene su na Cipru. Vidljiv je jaki utjecaj drevne egipatske tradicije, kada se vjerovalo da grobnice za mrtve trebaju nalikovati kućama za žive. 7 istraženih grobnica razasuto je na širokom području, a najimpresivniji je broj 3, koji ima otvoreni atrij ispod razine tla, okružen stupovima. Druge grobnice imaju niše ugrađene u zidove u kojima su bila pohranjena tijela. Koristili su ih stanovnici Nea Pafosa tijekom helenističkog i rimskog razdoblja.
Cape Greco i morske špilje
Cape Greco je nacionalni park smješten na južnom kraju zaljeva Famagusta i to je najistočnija točka Republike Cipar i Europske unije. Park šuma obuhvaća 385 hektara nevjerojatne prirodne ljepote, te je omiljena oaza mnogih turista. Uz mrežu biciklističkih staza, vrlo lako možete istražiti područje na kojem raste oko 400 različitih biljnih vrsta, među kojima i endemske. Prema lokalnoj legendi, to je također dom ‘morskog čudovišta Ayia Napa’.
Morske špilje protežu se od istočnog ruba Ayia Nape prema Nacionalnom parku Cape Greco. Neke špilje dosežu dubinu od čak do 80 metara u stijenu.
Nissi plaža
Najpopularnija od mnogih plaža koje krase obale ljetovališta Ayia Napa. Ime je dobila po malenom otoku u blizini obale. Omiljena među mladima, zbog zabavnog sadržaja, ali i sitnog bijelog pijeska te čistoga mora. Idealna lokacija ako želite odmoriti uz koktel u poznatom baru Nissi Bay Beach gdje DJ-i puštaju glazbu danju i noću.
Uz to, na plaži je i centar za vodene sportove gdje posjetitelji mogu uživati u aktivnostima poput paraglajdinga, jedrenja na dasci, skijanja na vodi i dr.
Piroteskna sela
Lefkara je bajkovito selo u kojem se isprepliću čipka i srebrne rukotvorine. 2009. godine, kao karakteristična vrsta umjetnosti vezanja čipke upisana je u UNESCO-v popis nematerijalne kulturne baštine. Prema legendi, u 15. stoljeću Leonardo da Vinci posjetio je Cipar, te po povratku u Italiju sa sobom ponio čipku Lefkara koja danas ukrašava katedralu Duomo u Milanu. Fikardo je u potpunosti napušteno selo u koje se nalazi na 900 metara nadmorske visine, specifično po očuvanoj tradicionalnoj arhitekturi. Od 1978. godine na popisu je svjetske baštine.
Omodos je selo smješteno 42 kilometra sjeverozapadno od Limassola, idealno odredište za ljubitelje domaćeg vina, šetnje drevnim ulicama, posjete tradicionalnim seoskim kućama koje su pretvorene u muzeje.
Foto: Domagoj Sever