Dobrča i Šentanski vrh udaljeni su desetak minuta hoda, pa je odlično spojiti ta dva vrha u planinarski izlet savršen za napuniti baterije uoči novog radnog tjedna. Uz to, Slovenija vas neće razočarati ni ponudom hrane u svojim domovima, pa svakako svratite i u Koču na Dobrči.
Dobrča je planina u Sloveniji, smještena u zapadnom dijelu Kamniško-Savinjskih Alpi, između Begunja i Tržića čiji se istoimeni vrh nalazi na 1634 m. Pogled nije najljepši koji ste vidjeli jer zbog visokog drveća nije otvoren na sve strane, no vidjet ćete dio Julijskih Alpi te Karavanki. Samo desetak minuta hoda od vrha Dobrča stižete do metar višeg Šentanskog vrha na kojem ćete se poželjeti zadržati satima.
Iz Zagreba će vam do početne točke uspona u Tržiču trebati nešto manje od 2 sata. S autoceste Ljubljana – Jesenice idemo do izlaza Ljubelj i pratimo cestu naprijed u smjeru Tržiča. Neposredno prije benzinske crpke u Tržiču skrećemo desno (smjer Tržič) te odmah zatim lijevo (smjer Begunje) i vozimo dalje do naselja Brezje pri Tržiču. Automobil je najbolje ostaviti na parkiralištu pokraj crkve svete Neže.
Strmom stazom kroz šumu do vrha
Staza na početku prolazi pokraj kuća te nas nakon nekoliko minuta vodi u šumu. Sve je dobro markirano u početnom dijelu, pa samo treba pratiti oznake. Za onaj gornji dio bilo bi dobro imati skinutu rutu na mobitelu (Komoot ili Mapy.cz) zbog lakšeg praćenja i snalaženja putem.
Nakon početnog uspona šumom, stići ćete do pojilišta za životinje, a iako vas put dalje vodi ravno, zaustavite se desetak minuta, skrenite desno i nakon minuta, dvije hoda čeka vas pašnjak s predivnim pogledom i klupicom za odmor. Ostanite par minuta, odmorite i uživajte.
Nastavljamo dalje strmim usponom šumskim putem te nakon nekih sat vremena stižemo do još jednog pointa na kojem se vrijedi zaustaviti s pogledom na dolinu.
Ovdje staza vodi desno na Leščansku planinu, a mi nastavljamo ravno prema vrhu Dobrča hodajući strmim usponom.
Na višim predjelima ima sve više snijega na stazi, pa je dobro imati mini dereze, a nisu na odmet niti štapovi, tko je navikao hodati s njima. Nakon nešto više od 3 sata stižemo na vrh Dobrča na visini od 1634 metra gdje je i upisna knjiga.
Pratimo putokaz dalje za Šentanski vrh (1635 m) gdje nas čeka pravi ledeni raj. Hladno, sunčano s pogledom otvorenim na sve strane. Šentanski vrh pružit će vam poglede na najljepše slovenske vrhove poput Triglava, Stola, Grintovca, Begunjščice, Storžiča.
Koča na Dobrči
Pri povratku otišli smo do Koče na Dobrči (1478 m), prolazeći pašnjakom pored Lovačke kuće na Dobrči kojom upravlja LD Begunjščica, te kroz kratki uspon kroz šumu stižemo do Koče. Tu radimo dužu pauzu za ručak.
U ponudi je ričet, krvavice, kobasice, grah, zelje, pa sve do palačinki, štrudli i štrukli od kojih zastaje dah. Od božanstvenog okusa, ali i cijene. Potonju s borovnicom platit ćete 9,50 eura. No, sjetite se gdje ju jedete – skoro na vrhu brda s božanstvenim pogledom. Možda je cijena ipak opravdana?
Što je, tu je. Uz odlično društvo, kuhano vino, kavu, pivo ili sok cijena je zapravo samo broj.
Nakon ručka, silazak do početne pozicije ponovno šumskim putem traje oko 2 sata. Staza je prelijepa, tehnički nije zahtjevna, no imajte na umu da ćete prijeći oko 1000 metara nadmorske visine. Vrijeme uspona na tabli odmah na početku staze označeno je s 2,30, no za one slabije kondicije poput nas ovoga puta, uz dosta kraćih zaustavljanja bilo je i sat duže. Ipak, moram priznati da se putem na nekoliko mjesta zaista isplati zaustaviti, fotografirati i uživati u pogledu. Na kraju, na tim otvorenim dijelovima staze posebno u zimskim uvjetima valja upiti svaku zraku sunca.
Fotografije: Tea Rožman Svedrović