Kenija je jedna od onih zemalja koje će vas očarati na prvu, bez obzira jeste li putnik sklon afričkim zemljama ili ne. Volim egzotične destinacije i barem jednom godišnje s obitelji odem na takvo putovanje.
Piše: Miljana Šimić
Prošli smo jako puno destinacija, a posebno nas se dojmila Kenija koja je svijet za sebe. Od predivne prirode, srdačnih ljudi, safarija, divljih životinja koje vam čak ulaze u hotelsku sobu. Pomalo dramatično za nas Europljane, ali svakako dio koji cijelu afričku priču čini autentičnom.
Osnovne informacije bitne za samu organizaciju putovanja:
Jezik: svahili i engleski koji govore svi i nećete imati problema sa sporazumijevanjem. Kenijci žive po načelu hakuna matata, što na svahili jeziku znači nema problema i to je fraza koju ćete često ovdje čuti.
Viza: SINGLE ENTRY vizu zatražili smo preko stranice e-vize, a cijena je 51 euro. Zatražite ju najkasnije 2 tjedna prije putovanja.
Vremenska razlika: GMT +3
Aviokarte: od Zagreba do Mombase putovali smo ukupno 19 sati. Croatia Airlinesom do Frankfurta, a zatim Ethiopian Airlinesom najprije do Addis Ababa u Etiopiji te istim prijevoznikom do Mombase.
Temperatura: oko 30 stupnjeva, s time da je u kolovozu (kada smo bili) tada tamo bila zima. Za savanu smo uzeli topliju odjeću dugih rukava jer su noći i jutra hladnija. Uz to, uzeli smo i stabilnu zatvorenu obuću.
Valuta: kenijski šiling – možete ga kupiti tamo u bilo kojoj mjenjačnici. Plaćati možete karticama na svim mjestima, a primaju i eure i dolare, pa vam zapravo i nije nužno kupovati šilinge.
WiFi je svuda dostupan i besplatan tako da nema potrebe uzimati njihove kartice.
Vožnja lijevom stranom ceste.
Osiguranje nije obavezno, no svaki put prije putovanja uplatimo policu i to svima preporučujem. Dvadesetak eura za deset dana u cijeloj priči je samo kap, a može puno značiti. Standardne hitne pomoći u savani dakako nema, a ako se nešto dogodi po vas dolazi helikopter s tzv. letećim liječnicima i odvozi vas u bolnicu. Glavna Diani beach hospital je preko puta gdje smo bili smješteni (Leisure Lodge Beach & Golf Resort) s ljekarnom koja radi 24 sata. Ljekarna je opremljena i tamo možete kupiti sve potrebne lijekove, od paracetamola do lijekova protiv bolova, a možete ih čak kupiti u supermarketima.
Voda nije pitka, ali flaširanih ima u obližnjem supermarketu. Tu ćete čak naći i naše proizvode poput Linolade i Podravkine pileće paštete.
Dream Kenya Safaris
Agencija preko koje smo organizirali putovanje je Dream Kenya Safaris vlasnice Petke Coner, koja je iz Zagreba u Keniju odselila prije 9 godina. Njezina besprijekorna organizacija ostavila nam je jedino prostora u maksimalnom uživanju u svakom trenutku provedenom tamo. Brinula je doslovno o svemu što nam je svih 10 dana putovanja učinilo nezaboravnim. Preporučila nam je kombinaciju Diani obale i safarija. Doživljaj egzotike i bijelog pijeska s jedne strane te netaknute prirode i slobodne divljine s druge. Dodir s jednim svijetom gdje su mnoge stvari kao kod nas prije puno godina, gdje su djeca sretna igrajući se u prašini sa starom gumom ili krpenom loptom.
Cijepljenje nije obavezno, ali je preporuka od HZJZ-a. Mi smo se cijepili protiv trbušnog tifusa i hepatitisa A, sve smo obavili u Zagrebu. Tablete protiv malarije (Malarone) smo pili tjedan dana prije polaska, cijelo vrijeme tamo i još tjedan po povratku. Zbog ogromne razlike u cijeni, otišla sam do Brežica i tamo ih kupila u pola cijene.
Nakon tjedan dana uzimanja antimalarika, avantura počinje!
Hakuna matata (nema problema), s tom mišlju odlazimo na jedno od najljepših putovanja.
1. dan Diani Beach Leisure Lodge Beach & Golf Resort
Po dolasku u zračnu luku u Mombasi, prema dogovoru (u organizaciji Petke Coner) dočekao nas je vozač hotela i odveo u Diani Beach gdje smo u hotelu Leisure Lodge Beach & Golf Resort proveli prvu noć. Putem smo vidjeli tek djelić životinjskog carstva, predivne netaknute prirode i pomalo stekli dojam o svemu onome što nam Kenija priprema.
U hotelu su nas dočekali osvježavajućim napitkom od kokosa. 4 kokosova oraha s napitkom i slamkom u sredini izgledala su savršeno. Jedva sam čekala sjesti i srknuti gutljaj, no najprije smo trebali riješiti prijavu. I dok smo ih samo na minutu ostavili bez nadzora tražeći dokumente, naše napitke “napada” majmun. Pametan i domišljat, naviknut na turiste naivce, iskoristio je priliku, skočio na stol i poslužio se. I neka je, zaslužio je, a nama je ostavio tek simpatičan prizor i upozorenje za sljedeću akciju.
Nedugo nakon toga, evo nam još jednoga!
Taman kad smo se nadali kratkom odmoru unoseći prtljagu u sobu, za nama ulazi još jedan majmun. Poput udbaša u potrazi za hranom luduje i skače po sobi, razbacuje stvari. U tom trenutku bio je kao šlag na torti. Iako smo bili upozoreni da ne ostavljamo vrata otvorena, jer majmuni samo čekaju priliku za upad, taj djelić sekunde neopreza bio mu je dovoljan. Sigurno nismo prvi kojima je pretresao sobu. Onako umorni imali smo samo jedan cilj, a organizacija provođenja akcije izbacivanja majmuna iz sobe odmah je stupila na snagu. Nekako smo ga na brzinu uspjeli ostaviti iza zatvorenih vrata i konačno mogli malo odmoriti za sljedeća tri dana safarija. Čovjek uči dok je živ.
2. dan Ashnil Aruba Lodge safari
Vozač nas je iz hotela vozio prema Arubi koja je smještena u Nacionalnom parku Tsavo East. Safari vozač ujedno je i safari vodič, koji je cijelo vrijeme bio s nama. Vožnja je trajala 3 i pol sata, a na putu smo stali u Masai selu. Masai su nekad bili nomadski pastirski narod koji se kretao po cijeloj istočnoj Africi sa svojim krdima krava. S vremenom su im kretanja ograničena, a danas zabranjena, pa njih oko milijun živi u selima u nacionalnim rezervatima.
Ulaz smo platili 20 eura po osobi. Cijena nije uvijek ista, određuje ju starješina tek nakon što vas vidi i plaća se njemu na ruke. Starješina nas potom vodi u obilazak sela. Vidjeli smo kako žene izrađuju nakit, odjeću, suvenire koje tamo možete i kupiti, a otplesali su nam i svoj tradicionalni ples. Naučili smo kako upaliti vatru pomoću štapića i kravljeg izmeta što nije nimalo lako i nismo baš svi uspjeli.
Djeca. Ovaj dio me posebno dirnuo. Djeca su cijelo vrijeme bila s nama, bez galame i naguravanja tražili su samo malo pažnje. Svako toliko dolaze do vas, zagrle vas, traže ručicama da ih podignete i pomazite.
Osjećala sam potrebu da im nekako pomognem, ali kažu vodiči da je njima dobro. Sretni su. U selu gdje žive imaju školu koju pohađaju i uz svahili uče i engleski jezik. Petka koja nam je organizirala cijelo putovanje puno mi je pomogla i u ovom dijelu. Objasnila mi je kako stvari ovdje funkcioniraju, pa mi je nekako bilo lakše otići i ostaviti dječicu.
Na odlasku smo im ostavili hranu koju smo dobili u hotelu. Tu je nastala prava gužva s obzirom na to da im je takvo što nedostupno. Sve što stigne u selo prvo uzima starješina i on odlučuje tko će što dobiti i koliko. Dvojica mladića uspjela su prije njega uzeti jednu kutiju s hranom i pobjeći. Što je poslije s njima bilo ne znamo. Preostale 3 uzeo je starješina i nadamo se podijelio ostalima.
Od starješine sam na kraju dobila na poklon narukvicu koju je izradila jedna od njegovih žena. Koji je bio njegov motiv za poklonom, mogu samo pretpostavljati. Prihvatila sam ga uz zahvalu, ne pitajući zašto baš ja i nastavila dalje.
Put nastavljamo u Ashnil Aruba Lodge gdje smo u kampu i prenoćili. Putovanje džipom trajalo je 3 i pol sata, a putem smo vidjeli svu raskoš afričke divljine. Od predivne prirode, do slonova, žirafa, antilopi, zebri, bivola, gnuova, impala, babuna, mungosa i raznih vrsta neobičnih ptica.
3. dan Severin Safari Camp
Ujutro smo još bili u obilasku parka, vratili se na doručak i potom krenuli prema Severin Safari kampu smještenom u Nacionalnom parku Tsavo West. Do njega smo se vozili 4 sata uživajući u baš svakom dijelu potpuno drugačijeg svijeta od svega što smo dotad vidjeli. Cijelo životinjsko carstvo koje je posebno aktivno u jutarnjim satima. Prilikom vožnje nije dozvoljeno napuštati vozilo, ali gdje god želite vozač će stati za fotografiranje koliko god puta tražite.
Neopisivo lijepi prizori divljine
Nakon dolaska i kratkog odmora obišli smo kamp Severin. Dio kampa čini i predivna rijeka oko koje se slobodno kreću krokodili, zmije, gušteri, žirafe i ostale divlje životinje. To je ujedno bio jedini kamp u kojem su nam životinje doslovno mogle doći do ulaznih vrata šatora u kojem smo bili smješteni. Tako smo ujutro ispred šatora zatekli tri žirafe koje smo u tišini fotografirali ne želeći ih ometati u njihovom jutarnjim ritualima. Prizor kojega nikada nećemo zaboraviti i zbog kojega je ta divlja Afrika toliko čarobna.
Cijelo vrijeme našeg boravka u rezervatu uz nas je bilo ljubazno osoblje, uglavnom masai ratnici koji su nas štitili i vodili u obilazak. Objasnili su nam da se životinje ne smiju uznemiravati zbog naše i njihove sigurnosti.
Kamp je vrlo luksuzno uređen te ima i teretanu. Čak smo poželjeli preskočiti popodnevni game drive i ostati u društvu zebri, gazela ili posjetiti teretanu. Ovdje možete birati između luksuznih i običnih kampova, ovisno o budžetu. Zbog sigurnosti nismo se smjeli kretati sami, pa nas je tako od šatora u kojem smo spavali do restorana vodio masai.
4. dan SAROVA Salt Lick Safari Lodge
Ovo je jedno od najfotografiranijih safari smještaja na svijetu. Luksuzno uređene kolibe omiljeno su mjesto ljubitelja safarija diljem svijeta.
Smještene su u srcu rezervata za divlje životinje Taita Hills s pogledom na pojila i prostrane ravnice Nacionalnog parka Tsavo West. Svih 96 koliba podignuto je na stupovima i povezano visećim mostovima, imaju dvije razine te vlastite kupaonice. Pravi mali hotel u srcu divljine.
Promatranje divljači najbolje je rano ujutro ili kasno poslijepodne kada su najaktivniji, a u ovom ih rezervatu ima zaista mnogo i mogu se vidjeti izbliza. Najbolje ćete ih vidjeti ako iz hotela krenete podzemnim tunelom do pojila i to možete bez pratnje vodiča, jer ste cijelo vrijeme zaštićeni. Na kraju tunela je promatračnica zatvorena staklom i rešetkama.
5. dan povratak u Leisure Lodge Beach & Golf Resort preostale 4 noći
Po povratku u Diani beach otišli smo u razgled. Diani Beach jedno je od najljepših mjesta ovdje koje krasi jedinstven puderasti pijesak, zasljepljujuće bijele boje. Za vrijeme oseke proteže se čak do 150 metara i više je puta proglašena najljepšom afričkom plažom. Dugačka je 17 km, od ušća rijeke Kongo na sjeveru, pa sve do plaže Galu na jugu. Osim za šetače, ovo je omiljeno mjesto i za sve one koji su u potrazi za plivanjem, surfanjem, ronjenjem ali i sportovima na vodi poput jedrenja na dasci i kiteboardinga.
Kongo River Beach (Mwachema), već spomenuto ušće rijeke Kongo osobno mi je jedan od najljepših dijelova Diani Beacha. Od našeg hotela udaljen je oko 3 km, tako da smo do njega pješačili nekih pola sata i uživali gazeći po bijelom pijesku uz šumove valova Indijskoga oceana.
Plažu, hotele i resorte i onaj trgovačkim dio s druge strane dijeli dugačka cesta.
Tu ćete pronaći supermarket, štandove i male obiteljske trgovine. Do trgovačkog dijela svakako preporučujem vožnju TUKTUKOM. To je mala trokolica, zapravo oblik javnog prijevoza, idealan za vožnju gradom jer je brz i praktičan osobito za uske ulice. Vrlo popularan oblik prijevoza, kako među lokalnim stanovništvom, tako i među turistima. Svojevrsna alternativa taksijima i autobusima. Stalno kruže uokolo i nema potrebe za zvanjem i naručivanjem. Jednostavno im mahnete, oni dođu, dogovorite lokaciju, cijenu i vozi!
Hrana
Kenijci su mršavi, pa se kod nas nekako stekao dojam da nemaju što jesti. Međutim, hrana je izvrsna, obilna i gotovo da nisam jela nešto što mi nijebilo ukusno. Zapravo je dosta slična našoj. Na safarijima smo imali puni pansion, a u hotelu polupansion jer smo veći dio dana boravili u gradu i jeli u restoranima uz plažu. Hrana je svuda bila odlična, a svakako preporučujem chapati, nešto poput naše palačinke.
Baš kao i mi, Kenijci jedu puno povrća, pa se tako na stolovima često nađe piletina, grah, riža i riba. Pilau, nyama choma, mandazi, samosa i ugali samo su neka od nacionalnih jela Kenije u kojima smo svakodnevno uživali.
I na kraju, samo pole pole, kako bi rekli naši prijatelji Kenijci – polako!
Tekst i fotografije: Miljana Šimić