Nacionalni park Kornati svijet je čudesnog labirinta otoka, otočića i hridi drugačiji je od svih i nedostupan za mnoge.
Kornatski arhipelag, mjesto je skrivenih razlika, čiji oblik konstantno mijenja jačina valova, a boju pak sunčeva zraka. Ukupno 89 otoka, otočića i hridi godišnje ima čak 2700 sunčanih sati, površine oko 330 km2 i čak 238 km obalne crte. Samo je četvrtina nacionalnog parka kopnena, ostatak je morski ekosustav. Tu se isprepliću kopno i more, sve ostalo nestaje, utapa se u beskraju. To je neki drugi svijet čiju čaroliju svatko mora upoznati.
1980. godine, zbog izuzetnih krajobraznih ljepota, zanimljive geomorfologije, velike razvedenosti obalne crte i naročito bogatih biocenoza morskog ekosustava, ovaj dragulj proglašen je nacionalnim parkom.
No, njegova povijest seže puno dalje prošlost – još u doba neolitika o čemu svjedoči nalazak kamene sjekire pronađene podno brda Stranžica, na otoku Kornatu, čiji se originalni primjerak čuva se u Arheološkom muzeju u Zadru.
Bogata kulturna baština
No vrijeme Bizanta ostavilo je jedne od najvrjednijih građevina – crkvu Svete Marije ili Gospe o Tarca i utvrdu Tureta na otoku Kornatu iz 6. stoljeća, za koju se pretpostavlja da je imala vojnu namjenu sa svrhom osiguranja i kontrole plovidbe tada prilično nesigurnim Jadranskim morem. I uistinu odozgo puca impozantan pogled na sve strane svijeta. Starokršćanska trobrodna bazilika koja se nalazi u podnožju utvrde Tureta, s obzirom na svoju veličinu 30 x 13 m, daje naslutiti da je u to vrijeme na Kornatima boravio znatan broj stanovnika. U neposrednoj blizini crkve (u današnjem toru za ovce), nalaze se tragovi temelja nekadašnje zgrade za koju se dvoji je li se radilo o samostanu templara ili o benediktinskom samostanu.
Kristalno čisto more obavijeno oko otoka i hridi možete doživjeti i ovoga ljeta. Postoje svakodnevne ture turističkog razgledavanja brodovima, ili pak u doplovite u srce čarolije u vlastitom aranžmanu.
Najbliža polazna točka je Murter, ali možete stići i iz drugih dijelova. Primjerice, brodom iz Zadra, ovisno o brzini kretanja, do Kornata vam treba oko sat vremena. Putem gledajte što sve nudi naše more, igru vjetra i valova, netaknutu prirodu, stare kamene kućice.
Od svega što je stvorila kornatska ruka najupečatljiviji i najatraktivniji svakako je suhozid. Kilometrima dugi zidovi koji presijecaju kornatske otoke jedna su od najvećih turističkih atrakcija a znak borbe i rada Murterina dugačak je 330 km. A koliko je vremena i truda trebalo da bi ih se sazidalo? Kažu da dvojici muškaraca koji znaju kako se to radi treba oko 150-200 dana za zid dužine 2 km!