Općina Draž u Osječko-baranjskoj županiji, možda nema navalu turista i gužve na kakve smo navikli u nekim popularnijim mjestima u Hrvatskoj, ali ima dušu. Ovdje sasvim opušteno ulazite u svijet hedonizma, mira i odmora u društvu netaknute prirode.
Turizam se, uz poljoprivredu, ovdje polako pozicionira kao najvažnija grana gospodarstva, pa ne čudi da je većina privatnih iznajmljivača okrenuta ekološkom turizmu.
S obzirom na geografski smještaj i neposrednu blizinu Mađarske i Srbije, veliki broj gostiju dolazi upravo iz tih zemalja. Možete šetati netaknutom prirodom, vinskim cestama, voziti bicikl, baviti se lovom i ribolovom, promatrati životinje, pa čak i planinariti jer Baranja ima svoju planinu. Bansko brdo naziva se još i Banska kosa, Baranjska planina ili samo Planina, kako ju odmilja zove lokalno stanovništvo.
Surduci i gatori
Uz nezaboravnu vožnju vinskim cestama možete u Baranji možete vidjeti pravu turističku atrakciju ovoga kraja, autohtona naselja sa surducima i gatorima. Svatko tko barem jednom posjeti Baranju mora doživjeti surduke i gatore.

Surduci su kroz brdo usječene ulice i putevi koji ponegdje mogu doseći i do 10 metara te je pravi doživljaj prolaziti njima. Nešto poput vožnje tunelom s pogledom na nebo.
A samo mali pogled sa strane dovodi vas do upoznavanja s legendarnim gatorima. Jedinstvena arhitektura vinskih podruma ukopanih u zemlju i često obzidanih ciglom, tijekom cijele godine čuva idealnu temperaturu za vino, između 12 i 15 Celzijevih stupnjeva. Vlasnicima vinarija pravo su blago u izradi toliko omiljenih zlatnih kapljica.
Jedna od njih je i vlasnica OPG-a Bećaruša, Vlatka Jurković, koja se godinama bavi proizvodnjom vina, čiji vizualni identitet, prepoznatljivu štiklu, danas poznaje svaki enolog.
– Štikla je bila ideja jednog mog prijatelja koji mi je napravio dizajn. Predložio mi je tri ideje. Dvije su bile onako tradicionalne, a treća je bila štikla i ta je bila baš za mene. Nema puno vinarki, pogotovo u ovome kraju, i to je bila neka igra da skrenemo pažnju na bećarušu koja pleše u štiklama, jednu zabavnu priču uz vino. Imamo 2 hektara vinograda, polovica od toga graševina, zatim imamo sauvignon i od crvenog vina cabernet sauvignon. Ovisno o godini bude oko 5 tisuća litara vina. Vrijeme i klima imaju najveću ulogu tome, rekla je Vlatka Jurković.



Baranjski Maldivi
Općina Draž skriva i jednu od najljepših plaža u Hrvatskoj, koja s pravom nosi nadimak baranjski Maldivi. Pješčana plaža u Dražu idealna je oaza za one koji ne vole velike gužve kakvima svjedočimo u ljetnim mjesecima na Jadranu, a baš svatko će naći nešto za sebe. Osim kupanja i sunčanja na mekom pijesku, možete zaigrati odbojku na pijesku na obližnjem terenu, a nakon toga osvježiti se u obližnjem beach baru ili pak nastaviti put prelijepom novosagrađenom šetnicom uz plažu.

– Nastojimo što manje zadirati u prirodu. Moramo ju održati takvom kakva jest, jer ona je najvažnija u našem uspjehu. I ako tako uspijemo uklopiti sve naše projekte na način da zaštitimo prirodu, onda možemo govoriti o uspjehu. Ovakvih oaza mira, vode, biljnog i životinjskog svijeta na malom prostoru doista nema puno. Ovo je prepoznato sada u cijeloj Osječko-baranjskoj županiji i općina Draž doista tu ima najveće potencijale, istaknuo je načelnik općine Draž Stipan Šašlin.
Na Dunavcu, odnosno starom Dunavu kako ga mi zovemo, razvio nam se pravi mali biser. To je zapravo stari tok Dunava koji je prije 300-injak godina upravo tako tekao i kasnije je preuređenjem toka rijeke ostalo prekrasno jezero površine oko 400 ha. Ono je ostalo potpuno očuvano, nezagađeno, ponegdje dubine i 10 m, bogato raznim vrstama slatkovodne ribe i nastojimo to zaista očuvati. Plaža u Dražu je uređena, no planiramo još neke radove, a istovremeno radimo na uređenju plaže u Topolju. U konačnici želja nam je povezati te dvije plaže elektrobrodom, koji bi prevozio naše goste. Ovdje ih u sezoni bude i više od 1000, jer dolaze nam ljudi željni prirode, mira i tišine.

Veslanje i cikloturizam
Planiramo još napraviti i prijamni centar za posjetitelje, restoran, bungalove na vodi i veslački centar. Jako smo ponosni što u našem veslačkom klubu Baranja, koji bilježi sjajne uspjehe, imamo i hrvatsku reprezentativku Doru Balić, tako da stvaramo uspjehe i za razvoj sporta. Pokušavamo biti realni i razvijati ono za što imamo potencijal, zaključio je Šašlin.
Za ljubitelje cikloturizma i planinarenja preporuka je posjet Planini, kako lokalno stanovništvo zove Bansko brdo s najvišim vrhom Kamenjakom na svega 243 m, s kojega se pruža pogleda na stotine hektara vinograda i šuma, obrađenih polja kukuruza, žita. Upravo ovdje možete vidjeti ranije spomenute surduke a s hrpta pogled seže i do Mađarske, Srbije, Osijeka i Erduta. Otkuda naziv Planina objašnjava načelnik općine Draž Stipan Šašlin:
Zato što je jedina i zlata nam je vrijedna. Toliko je bogata i šarolika, pruža idealne uvjete za uzgoj vinove loze i svih vrsta voća. Doista su potencijali tog brda ogromni. Ona je naša Planina, naše male Alpe.
Baš kao i ostatak istoka naše zemlje, i općina Draž bilježi kontinuirani pad stanovništva. Ipak, taj pad sada stagnira jer se posljednjih godina velika pažnja pridaje upravo onima najosjetljivijima. Tako primjerice svako novorođeno dijete općina daruje sa 1000 eura, vrtići su besplatni za svu djecu, kao i udžbenici za sve razrede osnovne i srednje škole, besplatni je i prijevoz za učenike i studente, a svaki student koji upiše drugu godinu fakulteta dobiva stipendiju.
Stoga, posjetite Baranju! Istražite ju i možda vam se toliko svidi da poželite ostati.