Podno Velebita i Nacionalnog parka Paklenica smjestila se Općina Starigrad-Paklenica, savršena destinacija za sve ljubitelje planinarenja, slobodnog penjanja, mora i filma. Šezdesetih godina prošloga stoljeća ovdje su snimani filmovi o Winnetouu nastali prema romanima Karla Maya. I baš to je bio svojevrstan početak razvoja turizma na području općine Starigrad-Paklenica. Naravno, uvelike je pripomogla i bolja prometna povezanost, odnosno dovršetak Magistrale u to doba.
Filmovi o Winnetouu
Otvoren je prvi motel koji se zvao Paklenica i tu je boravila filmska ekipa u doba snimanja filmova. Sve to možete i danas vidjeti posjetite li spomen prostor sa stalnom izložbom u Starigradu-Paklenici. Izložba je postavljena u originalnom ambijentu starog dijela Bluesun hotela Alan, odnosno već spomenutog ondašnjeg motela Paklenica. Uz mnogobrojne filmske rekvizite, fotografije i ostali dokumentarni materijal, danas ovdje možete razgledati i autentične sobe iz tog vremena.
Čak 7 od ukupno 11 filmova iz serijala o Winnetouu snimano je u neposrednoj blizini Starigrada-Paklenice, koji je s godinama postao omiljeno odredište zaljubljenika u romane Karla Maya i filmove o Winnetouu. Nevjerojatan je interes stranaca, posebno Austrijanaca, Nijemaca, Nizozemaca, Čeha, Talijana koji i danas dolaze ovdje zbog omiljenih filmova. I danas se filmovi o Winnetouu u Njemačkoj smatraju najgledanijim filmovima svih vremena.
Rivijera Paklenica – tamo gdje planina dotiče more
Područje Općine Starigrad raspolaže s oko 8.500 registriranih kreveta od čega je najviše u obiteljskom smještaju (56%), potom u kampovima (29%), te u pansionima i hotelima po 7%.
Od 1. siječnja do kraja svibnja ove godine u Općini Starigrad ostvareno je oko 9.000 dolazaka turista i 32.000 noćenja od čega su oko 90% ostvarili strani turisti. Najčešće su to gosti iz Njemačke, Slovenije, Poljske, Austrije i Velike Britanije smješteni u komercijalnom smještaju (hoteli, kampovi, obiteljski smještaj, pansioni). Zadovoljni smo ovakvim brojkama jer je to negdje na razini 2019. Isto tako i 2022. kada je sveukupno ostvareno oko 90.000 dolazaka i oko 570.000 noćenja što se nadamo ponoviti i ove godine, ističe direktorica Turističke zajednice Općine Starigrad Marjana Marasović.
Ovdje je prednost to što gosti zaista mogu izabrati mnogo aktivnosti na odmoru. Neposredna blizina planine omogućava vam da ujutro primjerice odete planinariti, a potom se spustite i okupate u moru. Na samom ulazu u kanjon Velike Paklenice je i poznato penjalište. Sezona ovdje traje od početka proljeća pa sve do zime, a penjače svih dobnih uzrasta ovdje možete vidjeti cijeli dan. Kako i ne kad stijene visoke i do 400 metara krasi jednako toliko penjačkih smjerova različitih težina i dužina.
Rashladite se na nekom od velebitskih vrhova ili u špiljama
Nacionalni park Paklenica drugi je po starosti iza Plitvičkih jezera. Zaštićenim područjem proglašen je 19. Listopada 1949, zbog svoje jedinstvene prirodne osnove i izuzetnih geomorfoloških oblika, a osnovni razlog proglašenja ovog prostora nacionalnim parkom bila je zaštita najočuvanijeg i najvećeg šumskog kompleksa na području Dalmacije. S najviših vrhova Vaganskog vrha (1757 m) i Svetog brda (1753 m), ponijet ćete najljepše uspomene i velebitske prizore.
Poželite li se rashladiti, a niste ljubitelj kupanja predlažemo obilazak špija. Kad ste već na ulazu u Nacionalni park Paklenica, za samo sat i pol hoda poučnom stazom Velika Paklenica (sve je odlično označeno i markirano tako da ne možete pogriješiti) stići ćete do Manite peći, jedinog turistički uređenog speleološkog objekta u NP Paklenica. Ovdje je temperatura stalno 9 stupnjeva, tako da obavezno imajte nešto dodatno za obući. Svakako pripazite i na radno vrijeme jer se ulazi samo određenim danima prema unaprijed utvrđenom rasporedu uz pratnju vodiča.
Svakako posjetite Manitu peć. Ako se pitate odakle ime ovoj špilji, odgovor je da je to luda peć. Manita znači luda, sumanuta, a kako su u davna vremena neki ljudi ovdje dolazili po vodu, ostali su ih smatrali ludima, objasnit će vam vodič na početku obilaska. Osim Manite peći u blizini su i Modrić špilja i Cerovačke špilje.
Podzemni grad Paklenice
Na samom ulazu u Nacionalni park Paklenica otvoren je Posjetiteljski centar “Podzemni grad Paklenice”. U kanjonu Velike Paklenice nalaze se podzemni tuneli zvani “Bunkeri” koje je u razdoblju od 1950. do 1953. gradila Jugoslavenska vojska. Sve do početka Domovinskog rata bili su strogo čuvana tajna, no 1991. prostor od oko 1500 četvornih metara Hrvatska vojska počela je koristiti kao skladište. Po završetku Domovinskog rata Javna ustanova “Nacionalni park Paklenica” dobiva ovaj prostor na trajno korištenje te je započela uređenje za današnji Posjetiteljski centar. U srpnju 2022. godine Posjetiteljski centar je u potpunosti opremljen, pa su za posjećivanje otvorene i dvije dvorane u kojima se na zanimljiv i interaktivan način prezentiraju prirodne vrijednosti i kulturna baština Nacionalnog Parka i Velebita.
Rafting na Zrmanji
Rijeka Zrmanja je u neposrednoj blizini, tako da možete isprobati popularni rafting i kanuing. Rafting na razuzdanim brzacima gornjeg toka rijeke Zrmanje i najiskusnijeg će avanturista ostaviti bez daha. U ljetnim mjesecima pri nižem vodostaju organiziraju se vožnje kajacima i kanuima
Biciklističko putovanje kroz prošlost
Pješačko-biciklistička staza koja spaja mjesta Starigrad i Seline, morsku obalu s planinskim zaleđem, spoj je prošlosti i današnjosti. Krećete li iz Starigrada-Paklenice, očekuje Vas lagana šetnja ili vožnja starigradskim ulicama, koju možete upotpuniti obilaskom planinarske poučne staze Mirila Starigrad. Vidjet ćete kamene spomene smještene uz velebitske putove koji svjedoče o nekadašnjem načinu života i umiranja na velebitskim obroncima. U zaseoku Marasovići posjetite Etnografski muzej i dalmatinsku konobu u etno kući Marasović.
Općina Starigrad za bicikliste nudi i 4 atraktivne staze: Starigrad – Reljani, Mali kamenjar, Veliki kamenjar te staza Zrmanja. Sve vas vode atraktivnim, karakterističnim putevima koji će vam pokazati čarolije morsko-planinskog pejzaža.
Zbog šljunčanih plaža koje se protežu kilometrima, mjesto je prikladno za ljetni odmor obitelji s djecom, a teniski tereni, sportska igrališta i rekviziti za sportove na vodi dostatno su jamstvo za pravi aktivni odmor.
Fotografije: Ivan Čorić, Marin Majo Marasović, TZ općine Starigrad-Paklenica