U prostorijama Hrvatskog olimpijskog odbora (HOO) u Zagrebu završila je dvodnevna edukacija „Dani sigurnog sporta – mjesto gdje razgovor počinje”, usmjerena protiv nasilja u sportu i sa svrhom njegova preveniranja.
Nakon prvog dana, koji je obilježilo sudjelovanje više od 100 sportaš(ic)a, drugi dan je bio u znaku edukacije za trenere, a odazvalo ih se 70.
Nakon što su u pozdravnim riječima direktor HOO-ova Ureda za nacionalne sportske saveze i razvojne programe Neven Šavora i inicijatorica projekta, predsjednica HOO-ove Komisije za ravnopravnost spolova u sportu, Morana Paliković Gruden, pozvali trenere da se i vlastitim idejama i prijedlozima uključe u projekt, uslijedila su četiri predavanja eminentnih stručnjak(inj)a, blisko povezanih s tematskim područjem.
Temom “Siguran sport – temelj osobnog i profesionalnog razvoja sportaša”, drugi dan je otvorila izv. prof. dr. sc. Zrinka Greblo Jurakić s Odjeka za psihologiju Fakulteta hrvatskih studija u Zagrebu. I trenerima je, kao i dan prije sportašima, najprije ukazala na pozitivne i negativne učinke sporta, pri čemu imperativ rezultata nikako ne može biti nuštrb dobrobiti sportaša. Govoreći o vrstama nasilja i posljedicama koje može izazvati, odaslala je poruku da samo sigurno sportsko okruženje može donijeti vrhunsku sportsku izvedbu. Na kraju je pozvala i trenere da se upoznaju s pravima i mehanizmima zaštite od nasilja bilo koje vrste.
Pravobraniteljica za djecu Helenca Pirnat Dragičević i klinička psihologinja, voditeljica Centra za zdravlje mladih Ella Selak Bagarić prezentirale su temu “Prepoznavanje nasilja među sportašima – cyberbullying i seksualno nasilje”. Budući da su treneri definirani kao ključni nositelji kulture, sigurnosti i dostojanstva u sportu, predavanjem ih se pokušalo motivirati, potaknuti i osnažiti za aktivno uključenje u izgradnju sportskih okruženja koja su za djecu i mladež razvojno poticajna, emocionalno sigurna i zakonski usklađena. Tijekom izlaganja provedena je i anonimna anketa o najvećim rizicima za sigurnost djece u sportu, a odgovori su bili itekako konkretni: nekompetentni treneri, vršnjačko nasilje, preambiciozni roditelji, pritisak trenera i roditelja na rezultat, umor trenera koji su ujedno i vozači na dugim putovanjima…
Ravnatelj Centra za istraživanje i razvoj vrhunske sportske pripreme dr. sc. Igor Jukić govorio je o dvojakoj ulozi trenera: „Sportski trener – pružatelj i tražitelj zaštite”. U odnosu prema sportašima, trenerima je postavio „evolucijski” proces: čovjek – sportaš – igrač – pobjednik. Naglasio je da u današnjici sve veći broj natjecanja utječe na manjak treninga i tako stvara ugrozu za zdravlje sportaša, ustvrdivši i da demokratičniji stil trenera (makar bio nepopularan u praksi), može rezultirati manjim brojem ozljeda sportaša. Kao temelj svega postavio je – komunikaciju i težnju za postizanjem harmonije. Zaključio je da i treneri imaju pravo na sigurno okruženje, lišeno društvenog pritiska, kao i pritisaka koji dolaze od navijača, roditelja, novinara…
Dvodnevnu edukaciju predavanjem je zaključila mentalna trenerica Sandra Đurijanček s temom „Prepoznavanje i suočavanje sa stresom i pritiscima za postizanje rezultata”. Nakon što je trenere upoznala s mentalnim treningom, vrstama i posljedicama stresa te krugovima kontrole, fokusom i intenzitetom, odaslala im je i brojne korisne savjete. Ukazala im je kako u fokusu moraju imati na dohvatljive ciljeve koji se postupno mogu povećavati; moraju biti podrška sportašima, uz pohvale i za mali napredak, zatim ohrabrivanje i poticanje za daljnje ciljeve bez stvaranja pritiska. Budući da su pogreške sastavni dio procesa i da izvedba ne može uvijek biti 100-postotna, savjetovala je da u komunikaciji ne koriste kritičke tonove, nego rekapitulaciju: što je moglo biti bolje?
Zagrebačka edukacija „Dani sigurnog sporta – mjesto gdje razgovor počinje” samo je početak HOO-ova dugoročnog projekta za stvaranje sigurnog sportskog okruženja i novih normi u hrvatskom sportu.
Fotografije: Sanjin Hodžić