Vodič kroz Prag na jednom mjestu sadržava sve najvažnije onima koji u Prag putuju prvi put, ali i svima koji ga žele detaljnije upoznati i istražiti.
Bajkovit, mističan, romantičan velegrad po mjeri čovjeka. Prag nikog ne ostavlja ravnodušnim. Nije niti mene kad sam ovaj grad prvi puta posjetila 2007.g. Nakon prvog posjeta vraćala sam se kad god bih imala priliku. Povezivala se s mjestima i ljudima i željela usavršiti češki jezik. Po profesiji sam učiteljica, rođena sam u Daruvaru. S očeve strane imam češke korijene, od rođenja govorim češki tako da je njegovo usavršavanje osim iz profesionalnih bilo i iz osobnih razloga.
Od Daruvara do Praga
2016. g. sam preselila u Prag kad sam upisala studij češkoga jezika na Karlovom sveučilištu.
Odlučila sam ostati ovdje i okrenuti novu životnu stranicu jer su mi se ukazale prilike za to. Živjela sam u studentskom domu prvu godinu i priznajem da je bio doživljaj živjeti na takvom mjestu u 35. godini. Upoznala studente iz raznih zemalja svijeta. Tijekom studija sam se uvjerila koliko Karlovo sveučilište nudi širok raspon programa za strance i uvjerila se da je s razlogom na 248. na svjetskoj rang listi sveučilišta. Česi su svestrani i marljivi ljudi. Meni su se ovdje otvorile brojne mogućnosti. Zaposlila sam se nakon studija u jednoj praškoj osnovnoj školi kao učiteljica engleskoga jezika, uz to privatno vodim lekcije hrvatskoga jezika. Vikendom sam radila posao u kojem sam uživala, vodila sam turiste na biciklističke ture po Pragu.
Novi dom
Od početka sam se ovdje osjećala kao od kuće. Imala sam osjećaj kao da sam u najdražoj bajci iz djetinjstva, šetala sam krivudavim popločenim ulicama, otkrivala nasumično restorane, istraživala zanimljiva mjesta, ponekad se izgubila. Posebna je atmosfera noću kad se ugase neonska osvjetljenja i gotičke statue zure u vas, naročito zimi. Volim legende, sam centar grada prepun je mjesta za koja se veže jedna ili više njih. Upijala sam priče i zanimljivosti o kojima sam čitala i slušala, a koje sam prenosila turistima dok sam ih vodila na biciklističke ture.
Ako ste kao ja zaljubljenik u biciklizam prilikom posjeta upoznajte grad i iz te perspektive. Prag je pun zelenila i okružen je brežuljcima s brojnim vidikovcima. Biciklom ćete se lako i brzo maknuti od turistima prenapučenog centra u mirne parkove kamo će vas odvesti lijepo uređene biciklističke trase, a ujedno ćete biti nedaleko centra. Preporučujem biciklističku trasu koja vodi dolinom Divoká Šárka, šumskim područjem koje ćete doživjeti kao oazu u gradskoj vrevi. Predivna je i trasa pod nazivom A1 koja vodi uz rijeke Vltavu i Berounku. Odvest će vas do Karlštejna, dvorca slavnog Kara IV. iz 14. st., od Praga udaljenog tridesetak kilometara.
Više o biciklističkim trasama možete pročitati na fantastičnoj stranici OVDJE.
Čehe sam doživjela kao srdačne i dobronamjerne, i profesionalno i privatno. Vrlo druželjubive, jednostavne i otvorene. Sigurna sam da je tome pridonijelo moje znanje češkoga jezika jer su prijatelji stranci spomenuli poneko neugodno iskustvo s mrzovoljnim konobarom ili prilikom komunikacije u uredima. Oslanjali su se na engleski. Kod mene nije postojala jezična barijera, tu sam bila u prednosti. Česi stariji od 45 godina slabije govore engleski jezik jer se do ’89. god. zbog tadašnjeg režima ovdje učio ruski i njemački jezik. Osim znati češki prednost je biti iz Hrvatske jer našu zemlju Česi obožavaju.
Kako se kretati Pragom?
Ovdje živi oko milijun 300 tisuća ljudi i grad je podijeljen je na 22 općinska okruga (Prag 1 – Prag 22). Od prvog dana sam imala dojam da je Prag siguran grad i po mjeri čovjeka, volite li gradsku vrevu, kulturu, povijest, predivnu arhitekturu ili pak mir, sport, zelenilo. Svega toga je ovdje u jednakoj mjeri.
Što se gradskog prijevoza tiče povezanost je odlična, a to su mi potvrdili brojni stranci kojima sam bila vodič kroz Prag. Postoje 3 linije podzemne željeznice: metro A, B, C koje voze u jutarnjoj špici svake 2-3 minute, a poslije 8:30 svakih pet. Vikendom u razmaku od 7 min. Autobusi i tramvaji također voze u malim razmacima i rijetko kasne. Svi se oslanjamo na aplikaciju IDOS koja pokazuje sve potrebne detalje o tramvaju, busu ili vlaku kojeg čekamo.
Ako planirate posjetiti Prag slobodno se osim vožnje taksijem vozite i javnim prijevozom, pomoći će vam OVAJ LINK.
Javni je prijevoz povoljan, kupite li godišnju kartu koštat će vas 10 kruna / dan. Otkad živim ovdje auto mi nije potreban.
Kamo kad ogladnite i ožednite?
Ako ste ljubitelji nogometa i Hajduka sigurno znate za pivnicu i pivovaru U Fleků. To je jedna od najpoznatijih autentičnih čeških pivnica s odličnom hranom i pivom. Pivo se ovdje neprekidno proizvodi više od 500 godina. 1911. godine na derbi Sparte i Slavije u Prag je išlo šest studenata iz Dalmacije. Nakon utakmice, uz dobro pivo sinula im je ideja i tako je nastao splitski Hajduk.
Kad budete željeli popiti kavu zaustavite se u kavani “Dům u Černé Matky Boží”, za mnoge remek-djelo češke kubističke arhitekture. Nalazi se u ulici Celetná. Ovdje imate priliku kušati prefine i zaista prelijepe kolače svih mogućih oblika i boja.
Još je jedno čarobno mjesto u Pragu koje svakako posjetite jer pruža najljepši pogled na Starogradski trg. To je mala ali prekrasna terasa “U Prince”. Nalazi se na najvišem katu istoimenog hotela na Starogradskom trgu (Staroměstské náměstí). Restoran s predivnim pogledom na trg i Crkvu Majke Božje pod Týnom (Chrám Matky Boží před Týnem / Tynský chrám).
Uz lijevu i desnu obalu Vltave je jedna od omiljenih lokacija, popularna “Pražská náplavka” ili praški nasip. Vrvi ljudima iz svih krajeva svijeta, prava promenada! Ovo je mjesto za odmor ili tulumarenje, kulturu, food festivale. Uživat ćete u pogledu na rijeku, čarobnu Vyšehradsku stijenu i najveći drevni dvorac na svijetu Praški dvorac. Atraktivna je lokacija zbog food festivala, izložbi, sportskih aktivnosti. Ima tu restorančića i barova, što na brodovima sto u novouređenim tzv.”tamnicama” u zidu koje su nekad bile skladišta.
Naplavka je u blizini Kuće koja pleše / Dancing house / Tančící dům ili jednostavno Freda i Ginger. Moderno pročelje podsjeća na plesni par. Zanimljivost je da ju je dizajnirao hrvatski arhitekt Vlado Milunić. Tvrdili su da se ne uklapa u povijesni Prag. Prosudite sami, a možete i gore popiti kavicu i uživati u pogledu.
Želim spomenuti dvije kavane u Pragu: Louvre, nekad omiljeno mjesto Alberta Einsteina s prekrasnim interijerom, prefinim kolačima i predivnim osobljem te kavana Savoy koja će vas oduševiti interijerom i hranom.
Karlov most
Vodič kroz Prag nastavljamo na nezaobilaznom mjestu prilikom posjeta Pragu. To je Karlov most. Prije nego kročite na most zaustavite se kod statue Karla IV. i proučite kozmograme. Ima ih 12. Svaki je specifičan i predstavlja jednu od ovih kvaliteta: istina, ljubav, vjera, pravda, volja, poniznost, svjesnost, odgovornost, sklad, znanje, mudrost i kreacija.
U sredini kruga nalazi se ploča koja prikazuje raspored pojedinačnih simbola. Stanite na bilo koji simbol, utišajte svoj dijalog i crpite energiju. Ako se ovdje nađete na prvi dan ljeta na najpopularnijem ste mjestu za promatranje zalaska sunca. Gledajte u smjeru Hradčana. Prema legendi Karlo IV. je hram sv. Vida dao projektirati tako precizno da na najduži dan u godini sunce prilikom zalaska osvijetli sve tornjeve katedrale sv. Vida i zađe nad grobnice svetaca. Idealna je prilika za plovidbu brodom po Vltavi, vidjet ćete grad iz potpuno druge perspektive.
Gradnja Karlovog mosta također je pomno planirana. Sam kralj je položio kamen temeljac. Prema legendi, odredio je numerički izračun astrologa koji je u zapisu izražavao niz brojeva 1-3-5-7-9-7-5-3-1 1357. godine, 9. 7. u 5 sati i 31 minutu.
Jedno od četiriju mjesta gdje se prema legendama ostvaruju želje se također nalazi na Karlovom mostu. Turisti dodiruju za sreću kip Ivana Nepomuka na kojem su reljefi s prizorima iz svečeva života. No želja se želi na drugom mjestu, vidjet ćete rešetku koja se uzdiže na mjestu odakle je mučeni Nepomuk bačen u Vltavu. Prema legendi, kada je tijelo potonulo na površini Vltave pojavilo se pet zvijezda.
Kako zaželjeti želju na Karlovom mostu?
Svaki prst lijeve ruke mora dotaknuti zvijezdu na brončanom križu koji je postavljen u kamenu ogradu. Desna ruka treba dodirivati ležećeg Nepomuka na rešetki. Desna noga mora dodirivati malu mjedenu geodetsku točku koja se nalazi na kolniku. Svoju želju morate držati u tajnosti i namjera mora biti dobra. Tada će vam se ostvariti.
Otok Kampa
Spustite se stubama s mosta na otok Kampu. Prepuna je restorana ali i mjesto gdje možete odmoriti i opustiti se. Kampa je prepuna legendi, od obale je odvojena umjetnim kanalom Čertovka. Žašto Čertovka? Čert na češkom jeziku znači vrag. Prema jednoj legendi provokativna i problematična žena dolazila je na kanal prati rublje. Jednom je prilikom vikala na grupu mladića koji su je zbog toga prozvali vražicom i na kuću joj naslikali 7 vragova.
Kampa je otok na kojem je 1996. g. sniman film Mission impossible. Lihtenštajnska palača u filmu je predstavljala američku ambasadu. U blizini je zid Johna Lennona, zanimljivost iz doba komunizma osamdesetih godina. Skriven je između veleposlanstava, vrtova i trgova. Nakon smrti Johna Lennona predstavljao je pjevačev fiktivni grob. Na ovom su zidu studenti počeli pisati njegove stihove i tako izražavali nezadovoljstvo zbog ondašnjeg režima.
Danas je to zid koji predstavlja ljubav, toleranciju i mir, njegov izgled konstantno se mijenja, a svima je dopušteno po njemu slikati i pisati. Eto prilike da ostavite svoj trag, na licu mjesta imate mogućnost pisati i izraziti što želite.
Ptica je samo jedan detalj s Lennonovog zida, Vodič kroz Prag: Melita Podhola
Što je novo u gradu?
Lilith, remek djelo umjetnika Davida Černyja. Poznat je po bebama koje pužu po Kampi i TV tornju u dijelu grada po imenu Žižkov. “Šaka u oko”, mnogi su rekli za TV toranj koji je proglašen drugom najružnijom građevinom na svijetu 2009. g. Najviši je u Češkoj. Po njemu pužu crne bebe od bronce, a iz blizine ih možete vidjeti upravo na Kampi. Duge su 3,5 m a teže 350 kg, umjesto lica imaju utisnut kod. Sam umjetnik kaže da je time upozorio na primamljiv, a u isto vrijeme pomalo jeziv tehnološki napredak.
Lilith ćete vidjeti u praškoj četvrti Karlín i oduševit će vas. Visoka je 24 metra i teška 35 tona. Simbolično drži cijelu zgradu u svojim rukama. Nakon ponoći okreće glavu za 180°. Ovo je genijalno djelo instalirano je 2022. u rujnu. Do Karlína ćete jednostavno doći tramvajem ili možete do njega prošetati uz rijeku.
Starogradski trg
Starogradski trg je centar zbivanja, a vidjeti otkucaje astronomskog sata cilj je svakog posjetitelja. Možete se popeti se na toranj Starogradske vijećnice i uživati u najljepšem pogledu na Starogradski trg iz ptičje perspektive i Parišku ulicu koja je jedna od najskupljih shopping ulica u Europi.
U tornju možete vidjeti i apostole koji se na svaki puni sat pojavljuju s vanjske strane astronomskog sata.
Kad vidite Orloj ostavit će vas bez daha. To je sat koji jedini na svijetu specijalnim mehanizmommjeri osim vremena mjesečeve mijene, položaj sunca i planeta, horoskop.
Pored sata s lijeve strane su narcis koji se divi svom odrazu u ogledalu i predstavlja ljudsku taštinu te trgovac s vrećom blaga koji simbolizira ljudsku pohlepu. Turčin svira mandolinu i predstavlja nezasitnost te podsjeća na tursku invaziju. Vidjet ćete i kostura odnosno smrt koja drži pješčanik i simbolom je prolaznosti vremena. Legenda kaže da su tvorcu sata iskopali oči nakon što ga je izradio kako nigdje ne bi mogao napraviti slično djelo.
“Vidim veliki grad čija će slava dotaknuti zvijezde!”
Šetnja uz rijeku Vltavu u smjeru juga dovest će vas do dijela grada po imenu Vyšehrad.
Najstariji dio grada s kojeg je prema legendi kneginja Libuše izrekla proročanstvo: “Vidim veliki grad čija će slava dotaći zvijezde!” Navodno se njen duh još uvijek pojavljuje na zidovima u obliku bijele dame. Ona s velikim crnim psom čuva svoje blago skriveno u stijeni Vyšehrad. Oboje se ponekad odmaraju gledajući Prag sa stijene kako bi vidjeli kako je grad danas.
Pored katedrale sv. Petra i Pavla je Vyšehradsko groblje na kojem su pokopane slavne povijesne ličnosti, a iza nje su vražji stupovi o kojima je ispričana legenda. I park u kojem se nalaze stupovi je mistično mjesto.
Legenda kaže…
Prema legendi, vrag je donio ovaj stup iz Rima u okladi za dušu nekog nesretnog čovjeka. Sveti Petar je naredio vragu da, ako doista želi uzeti dušu nesretnog čovjeka mora donijeti stup iz crkve u Rimu na Vyšehrad prije nego što svećenik završi služenje svete mise u Vyšehradskoj crkvi. Vrag je velikom brzinom doletio u Rim, skinuo stup s prve crkve i paklenom brzinom odletio ravno natrag u Vyšehrad. Ali je zakasnio i izgubio okladu. Svećenik je upravo završio svetu misu. U ljutnji je vrag bacio stup na krov crkve, probio njime krov i svod, a stup je ostao ležati blizu crkve do danas.
S Vyšehrada puca predivan pogled na Vltavu i grad. Mirno mjesto za odmor, još jedna oaza u centru ovog prekrasnog grada. I prilika za planiranje sljedećeg posjeta Pragu. Još je toliko mjesta koja možete posjetiti i u njima uživati.
Do sljedećeg puta…
Melita
Vodič kroz prag i fotografije: Melita Podhola