Točno je 30 godina otkako je ris ponovno vraćen u hrvatske šume. U sklopu projekta Life Lynx, u naš najstariji i najposjećeniji nacionalni park Plitvička jezera nedavno je pušten ris Kras. 1973. godine pokrenut je projekt introduciranja ove zvijeri iz porodice mačaka u naše šume i od tada njihova brojnost kontinuirano raste.
Kako bi se povećala njihova genska raznolikost projektom Life Lynx s područja Karpata na područje Dinarida preneseno je 16 jedinki. 10 u Sloveniju i 6 u Hrvatsku.
Posljednji ris Kras, pušten je na području Nacionalnoga parka Plitvička jezera, u Čorkovoj uvali. Uhvaćen je u Rumunjskoj, a u Hrvatsku je stigao nakon što je prošao dvomjesečnu karantenu kojom je utvrđeno da je zdrav.
Kras je star oko pet godina, te se nadamo da će svojim dolaskom osnažiti populaciju na ovim prostorima.
U Nacionalnom parku Plitvička jezera godinama već sustavno prate pojavnost risa na njihovom području. Na 123 lokacije postavljene su foto kamere koje su zabilježile 26 različitih jedinki, no njihova pojavnost, ističu iz Parka, nije konstantna. Godišnje prostor koristi 7 do 9 jedinki, a nekima su stavljene telemetrijske ogrlice kako bi se pratilo njihovo kretanje.
8 zanimljivosti o risovima koje možda niste znali:
- Risa ćete u prirodi teško vidjeti jer je uglavnom aktivan noću, samotna je i neuhvatljiva životinja.
- Uglavnom lovi malu i srednju divljač poput srna ili divokoza. Ponekad napada i mladu jedinku jelena, a rijetko će loviti manju divljač poput zeca, lisice ili divlje svinje.
- Jednim ulovom hrani se oko četiri dana.
- Mužjaci i ženke se izbjegavaju osim kad je sezona parenja (veljača, ožujak).
- Ženka risa skotna je oko 70 dana, okoti 2-3 mladunca i o njima brine sama.
- Građa ušiju omogućava im da čuju i najtiše zvukove, čak i ljudsko disanje.
- Može skočiti do 6 metara u visinu.
- Euroazijska vrsta može živjeti na vrlo niskim temperaturama (-55).
Naslovna fotografija: Goga Iskrić