Zvuci fanfara i najljepši primjerci čipke iz osam europskih zemalja obilježili su 27. Međunarodni festival čipke u Lepoglavi.
Među brojnim izlagačima posebno se istaknuo slovenski, ovogodišnji partner festivala čipke u Lepoglavi.
Gradonačelnik Lepoglave Marijan Škvarić istaknuo je na svečanom otvorenju festivala kako je Lepoglava – grad čipke i čipkarstva, povijesno mjesto bogatog kulturnog nasljeđa i prirodnih znamenitosti.
– Naš je grad ponovo svjetsko čipkarsko središte, mjesto susreta čipkarica iz čak osam europskih zemalja: Slovenije, Mađarske, Belgije, Poljske, Italije, Bosne i Hercegovine, Malte i Crne Gore, zemlje koja svoju vrijednu čipkarsku baštinu prvi put predstavila na našem festivalu.
Univerzalna ljepota lepoglavske čipke
Na našem festivalu i ove godine predstavljale su i najljepše čipke iz Hrvatske. Čipke iz Paga, Primoštena, Splita, Sikirevaca, Križevaca, Trga kraj Ozlja, Svete Marije i Krašića. To su čipkarska mjesta koja, kao i Lepoglava, brižno njeguju i čuvaju svoju čipku, ponosni su na svoju vrijednu baštinu, svjesni kako je ona važan dio našeg identiteta s kojim se s pravom ponosimo. Univerzalna ljepota lepoglavske čipke Europu je zadivila još početkom 20. stoljeća, na izložbama u Berlinu, Parizu i Bruxellesu, zahvaljujući iznimnom trudu Zlate Šufflay i Danice Bressler. Upravo zbog zanimljivih uzoraka i karakteristika koje je uvela Danica Bressler, lepoglavska čipka postala je prepoznatljiva i drugačija od ostalih europskih čipki na batiće.
– Njihov rad nastavljaju naraštaji lepoglavskih čipkarica. Upravo njima, našim vrijednim čipkaricama, želim i ovom prigodom uputiti posebnu zahvalu na predanom radu na očuvanju umijeća izrade naše čipke i na njenoj promociji. Zahvaljujući njihovom umijeću opstala je lepoglavska čipka, čiju je ljepotu i vrijednost prepoznao i UNESCO, koji je lepoglavsku čipku 2009. godine uvrstio na svjetsku listu nematerijalne kulturne baštine čovječanstva – naglasio je gradonačelnik Marijan Škvarić.
Atraktivna ponuda zemlje-partnera
Gosti iz Slovenije na ovogodišnjem su festivalu uz čipku predstavili i svoj bogati folklor, ali i svoju gastronomsku i enološku ponudu.
Posebno me raduje da je zemlja – partner ovogodišnjeg festivala Republika Slovenija. Najljepše primjerke čipki iz Slovenije posjetitelji našeg festivala imali su prigodu vidjeti i ranijih godina, a ove godine je na festivalu taj vrijedan dio slovenske kulturne baštine predstavljen cjelovito, dodao je Škvarić.
Doprinos Lepoglave i njenog međunarodnog festivala čipke u očuvanju vrijedne kulturne baštine te promicanju umijeća izrade lepoglavske čipke istaknula je izaslanica ministrice kulture i medija Tatjana Horvatić, voditeljica Službe za pokretnu, etnografsku i nematerijalnu kulturnu baštinu.
Međunarodni festival u Lepoglavi na inovativan način prezentira čipku i decentnost njezine izrade. Zahvaljujući ovom festivalu čipkarstvo u Lepoglavi ima sigurnu budućnost – naglasila je izaslanica ministrice kulture i medija.
Izaslanik ministrice turizma i sporta Slavko Štefičar, ravnatelj Uprave za održivi razvoj i konkurentnost turističke destinacije rekao je da odredišta u kontinentalnom dijelu Hrvatske imaju mnogo toga ponuditi turistima. Bogata kulturna baština i prirodne ljepote u ovaj dio Hrvatske privlače sve više turista, a turizam i kultura generatori su održivog razvoja, što najbolje svjedočimo upravo u Lepoglavi – istaknuo je izaslanik ministrice turizma i sporta.
Međunarodni festival čipke u Lepoglavi posjetio je i veleposlanik Republike Slovenije u Hrvatskoj, Njegova Ekscelencija Gašper Dovžan: “Ulaskom Hrvatske u Schengen uklonjene su i zadnje barijere za jačanje naših susjedskih veza. Sada su nam otvorene nove mogućnosti za povezivanje i suradnju ne samo na području kulture i civilnog društva, već i na mnogim drugim područjima suradnje”.
Središte euroskog čipkarstva
Međunarodni značaj festivala čipke u Lepoglavi posebno je istaknuo i Zdravko Zima, izaslanik Predsjednika Republike Hrvatske Zorana Milanovića, visokog pokrovitelja festivala čipke u Lepoglavi
Ovaj festival već gotovo tri desetljeća prezentira bogatu tradicijsku baštinu i promiče ljepotu lepoglavske čipke. Zahvaljujući svojoj jedinstvenosti među brojnim festivalima u našoj zemlji stekao je i međunarodni ugled i postao je važan i u europskim okvirima – naglasio je izaslanik predsjednika Republike Hrvatske, koji je otvorio 27. Međunarodni festival čipke u Lepoglavi.
Na svečanosti otvorenja, koja je završila raskošnim vatrometom prigodan glazbeni program izveli su varaždinski glazbenici violinistica Ivana Šambar i pijanist Davor Brđanović.
Okusi Hrvatske i Slovenije
Atraktivni program ovogodišnjeg festivala čipke oživio je i 14. Sajam tradicijskog rukotvorstva i starih zanata. Bilo je tu i degustacije lepoglavskih i slovenskih jela i vina na priredbi Okusi Hrvatske i Slovenije, a publici su se s atraktivnim kulturno – umjetničkim programom predstavili Folklorna skupina Ivanjkovci iz Ormoža.
Dan Republike Slovenije na ovogodišnjem festivalu obilježen je i u lepoglavskoj crkvi nastupom kvarteta flauta – Inuaria te koncertom slovenskog glazbenika Zorana Predina.