Kulinarsko središte veljače, stup okusa, ukusa i tradicije su krafne, a mi vam donosimo recept koji ćete obožavati. Neodoljiva, mirisna, meka poslastica koja nas mami nevjerojatnim kombinacijama okusa i ovoga puta dolazi iz kuhinje naše food blogerice Marine Obradović – Priče jedne kuhače.
Recept donosimo u nastavku, no dok slatko prodirete zubima u nju onako meku i mirisnu, jeste li se ikada zapitali kakva je tradicija krafni na našim prostorima i šire?
Krafne su kolač koji ima dugu tradiciju na našim područjima. Njihova povijest seže čak do 16. stoljeća, a iznimno popularne postale su za vrijeme Austro-Ugarske monarhije te su nosile naziv Berliner.
Legenda o nastajanju ovog svima omiljenog pokladnog kolača kaže da je jedan Berlinski slastičar bio ađutant u njegovoj vojsci pri povratku u Berlin na svoje radno mjesto ispekao je prve krafne, prvo su se zvale Berlinske kugle jer su ga podsjećale na topovske kugle, tek poslije su dobile naziv krafne.
Prva verzija krafne sastojala se od pekmeza između dva komada dizanog tijesta prženog u svinjskoj masti. No kako je u Njemačkoj šećer bio vrlo skup, ljudi su ispočetka uglavnom pekli slane krafne. Dizano tijesto sljubljivali su s mesom, ribom, gljivama, sirom i drugim sličnim namirnicama.
Krafne, krofne ili pokladnice dobile su naziv po pokladama, starom običaju maskiranja (prerušavanja), pa su tako sinonim za maškare i njihova sezona traje sve do korizme.
Recept za čarobne krafne by Marina Obradović
Sastojci za cca 28 komada:
– 500 gr glatkog brašna
– 500 gr oštrog brašna
– 2,5 kockice svježeg kvasca
– 7 žumanjaka
– 100 gr šećera + 3 jušne žličice
– 10 gr soli
– 1 vanilin šećer
– 120 gr ulja
– 4,5 dcl mlijeka
– 1 čajna žličica arome vanilije
– šećer u prahu za posipanje
Punjenje:
Džem, marmelada, krema od vanilije, čokolada…
Priprema:
1. U dublju zdjelu stavite obje vrste brašna i dobro promiješajte.
2. U manjoj zdjelici izmrvite svježi kvasac, dodajte 3 jušne žličice šećera i 1,5 dcl mlakog mlijeka (odvojite od navedenih 4,5 dcl tako da kasnije u smjesu dodate još 3 dcl).
3. Sve dobro promiješajte da ne bude grudica, zatim napravite rupu u brašnu, ulijte smjesu s kvascem pa poklopite ostatkom brašna i ostavite sa strane.
4. Žumanjke odvojite od bjelanjaka, dodajte im šećer i dobro promiješajte mikserom dok se smjesa ne zapjeni.
5. Zatim dodajte sol, vanilin šećer, aromu vanilije, ulje i preostalo mlijeko.
6. Kratko sve promiješajte mikserom pa dodajte brašno s kvascem.
7. Sada sve zajedno miješajte mikserom (nastavak za tijesto), na srednjoj brzini, punih 15 minuta.
Koristite malo jači, po mogućnosti samostojeći mikser. Neka vas ne brine što će smjesa dugo biti ljepljiva, na kraju će sve dobro ispasti, samo nemojte prekidati miksanje niti dodavati još brašna.
8. Kada smjesa bude gotova (odvaja se od rubova zdjele za miksanje), odmah stavite grijati ulje u veću, širu posudu (ja sam ulila oko 1 l ulja) i to na najmanjoj vatri. Ulje sam grijala na plinu, na najmanjem plameniku, u poklopljenoj zdjeli.
9. Čim stavite grijati ulje, rukama uzimajte malo tijesta i stavite na vagu, neka težina bude 55-60 gr.
10. Oblikujte kuglice, slažite s razmakom na papir za pečenje, prekrijte krpom ili tankim stolnjakom te ostavite 50 minuta da se tijesto digne.
11. Ulje neka se lagano grije dok god se tijesto diže.
12. Nakon 50 minuta, kada su kuglice tijesta duplo povećale volumen, provjerite temperaturu ulja koja bi trebala biti oko 180 °C što lako možete provjeriti drvenom kuhačom. Donji dio kuhače (kraj drške) uronite u ulje i ako je ulje dovoljno vruće, oko kuhače ćete primijetiti lagane mjehuriće, kao da se ulje počne pjeniti.
13. Stavljajte jednu po jednu kuglicu u zagrijano ulje tako da donja strana na kojoj su kuglice tijesta „ležale“ bude gore (meni su stale 4 krafne u posudu), poklopite i pecite 2 minute.
14. Nakon 2 minute maknite poklopac, okrenite lagano krafne i pecite još 2 minute. Kod okretanja ćete vidjeti da se napravio „prsten“ po sredini krafne.
15. Pečene krafne izvadite iz ulja šupljikavom žlicom, složite na papirnati ubrus i ostavite da se ohlade.
16. Kada završite s pečenjem, u dijelu prstena napravite tankim nožem rupu i punite po želji.
Prije serviranja pospite šećerom u prahu.
Savjet:
Jaja neka po mogućnosti budu sobne temperature. Ako krafne radite prvi put, predlažem da smjesu napravite od polovine sastojaka (dobit ćete cca 14 krafni) u kom slučaju je duljina miksanja tijesta ista (15 minuta) kao i duljina dizanja tijesta (50 min).
Recept za krafne s pivom
Gotovo sve europske zemlje prigrlile su recept te napravile svoje verzije krafni. U Hrvatskoj imamo krafne, Poljaci jedu paczki, Austrijanci uživaju u krapfenu, a Rusi peku ponchiki. Sve su ovo samo varijante imena za istu slasticu – okrugle komade dizanog tijesta pečene u dubokom ulju odnosno masti te punjene pekmezom. Amerikanci su u međuvremenu napravili svoj donut s rupom, a ostatak svijeta počeo je eksperimentirati s okusima, nadjevima i preljevima. Marina Obradović poznata je po spravljanju jela i slastica s pivom, pa nije dugo trebalo da se na njezinom blogu nađe i recept za krafne s pivom, koji potražite OVDJE.
Dobar tek!
Recept i fotografije: Marina Obradović – Priče jedne kuhače