Inkluzivna farma inovativni je primjer pružanja psihosocijalne podrške za djecu i mlade s teškoćama u razvoj i odrasle osobe s invaliditetom na području grada Petrinje u prirodi.
Cijela priča zamišljena je da kroz cjelodnevni boravak svojim korisnicima Inkluzivna farma pruži bolje socioekonomske i životne uvjete. Ovdje se na neki način druže kroz obrazovanje i uče o uzgoju, preradi, obradi i pripremi povrća, bobičastog sitnog voća i aromatičnog bilja.
- Inkluzivna farma okuplja 20-ak mladih osoba s invaliditetom, jednom do dva puta tjedno u obliku trosatnog boravka kojeg mi zovemo „odmorom od skrbi“. Osim aktivnosti, za većinu njih imamo i organiziran prijevoz na farmu koja se nalazi udaljenost 5 km od Petrinje. Riječ je o mladim osobama s invaliditetom pretežito s intelektualnim teškoćama. Sadržaji na farmi prilagođeni su i osobama s tjelesnim invaliditetom u smislu povišenih gredica i dostupnosti svih neophodnih sadržaja za kvalitetan boravak na farmi.
- To su pretežito mlade osobe iz Siska, Petrinje, Mošćenice, Donjih Kukuruzara, Hrastovice koje su s navršenih 21 godinom života izašli iz pomoćnih odjela koja su osnovana pri osnovnim školama i nisu radno zapošljivi. Tek je nekolicina završila srednju školu pa smo u zadnje dvije godine, kroz poticaje HZZ-a i kratkoročne mjere javnog rada, uspjeli ponuditi im i prva zaposlenja na farmi i stjecanje radnog iskustva u trajanju od 6 mjeseci, objašnjava Snježana Tomašević, izvršna direktorica Udruge osoba s invaliditetom Sisačko-moslavačke županije.
Model preuzet iz Nizozemske
Socijalni model Inkluzivne farme u Hrastovici preuzet je kao primjer dobre prakse iz Nizozemske. Tamo se na taj način na više od 800 farmi danas zbrinjavaju sve ranjive skupine društva. Cjelokupna infrastruktura farme za aktivnosti radionica o uzgoju i branju povrća, bobičastog voća i aromatičnog bilja, radionice obrade voća i povrća i domaćinstva Udruga je financirala prijavom na natječaj Razvoj i provedba programa za socijalnu koheziju i povećanje zaposlenosti.
Cilj radionica bio je neformalno obrazovanje, izobrazba i stjecanje osobnih kompetencija za uzgoj i branje povrća, voća i aromatičnog bilja za osobe s invaliditetom, djecu i mlade s teškoćama u razvoju te njihovo rano osvještavanje o zdravoj prehrani, praćenja uzgoja i ubiranja plodova vlastitog rada čime smo poboljšali njihove socio-ekonomske i životne uvjete. Nakon isteka projekta u cilju održivosti kroz donacije je nakon potresa izgrađen budući Centar za poludnevni boravak mladih osoba s invaliditetom, a daljnji razvoj farme vidimo kao mjesto njihovog neovisnog življenja i izvaninstitucionalnog stambenog zbrinjavanja.
Dnevni program
Za vrijeme provedbe projekta na farmu su dolazili svakodnevno i možemo se pohvaliti sa 76 uzgojenih i njegovanih biljnih vrsta tijekom 2022. godine. Danas je to puno skromnije, ali radimo s njima jednom do dva puta tjedno na održavanju stečenih znanja. Tijekom boravka kombiniramo radionice vrtlarstva, domaćinstva, obrade i prerade gdje prolaze cijeli ciklus od vađenja i prikupljanja sjemena, sijanja, presađivanja, prate rast plodova, njeguju ih, zalijevaju, okopavaju, po sazrijevanju ih beremo te ih obrađujemo i prerađujemo u zdravu hranu.
Sve namirnice su ekološki uzgojene, bez umjetnih gnojiva i pesticida. Naravno, na farmi se ne radi stalno već im organiziramo i sportsko-rekreativne te glazbene radionice, radionice izrade uporabnih i ukrasnih predmeta na kreativnim radionicama, a tu su i grupe podrške na kojima razgovaramo o problemima, kako s njima, tako i s njihovim roditeljima.
Inkluzivnu farmu u Hrastovici u budućnosti vidimo kao mjesto neovisnog življenja osoba s invaliditetom kada u jednom trenutku članovi njihovih obitelji ne budu mogli skrbiti o njima.
Do tada farmu nastojimo učiniti što održivijom i neovisnijom od donacija i projektnih prijava tako da radimo na sustavnom financiranju kroz licenciranje usluge poludnevnog boravka s nadležnim Ministarstvom, a u budućnosti i možda dnevnog centra i kasnije centra neovisnog življenja. U svim tim slučajevima dio uštede troškova leži u samoj održivosti farme tako da mlade osobe s invaliditetom uzgoje potrebne namirnice za svoje i komercijalne potrebe, da se razvija i unaprjeđuje izrada ukrasnih i uporabnih predmeta, biljnih pripravaka u obliku začinskog bilja, ljekovitih čajeva i prirodnih krema, ističe Snježana Tomašević.
Robinzonski turizam
Inkluzivna farma smještena je u selu Hrastovica, nekoliko kilometara južno od Grada Petrinje. Leži na brežuljcima oko rječice Petrinjčice podno Hrastovačke gore, na kojoj leže ostaci stare obrambene utvrde Hrastovica – nekadašnje sjedište Hrastovičke (Banijske) Kapetanije. Od gospodarstva najznačajnije je poljodjeljstvo. U slobodno vrijeme Hrastovčani se posebice bave vinarstvom, a generacijama mjesne običaje i tradiciju njeguju KUD i NK Sloga te novoosnovani Županijski skijaški klub Vrelo.
Hrastovica je za vrijeme opsade Turaka bila sravnjena sa zemljom (16. st.), a ravno 500 godina kasnije isto joj se dogodilo i u Domovinskom ratu. Vrijedni Hrastovčani obnovili su kuće (uz pomoć države), vratili se svojim kućama, izgradili crkvu, školu, igralište, društveni dom i obnovili ceste, a danas se u Hrastovicu doseljavaju vikendaške obitelji iz Zagreba, Siska i okolice. Naselje ima trgovinu, ali i jedan kuriozitet: nema kafić.
U blizini Inkluzivne farme, u središtu sela nalazi se popularno Hrastovičko vrelo, pitki izvor vode omiljen i poznat u okolici. U blizini farme je i planinarska staza te bogata i puna potencijala Hrastovačka gora. Prva etapa planinarske staze započinje s lokacijom na kojoj se prakticira skijanje i gdje djeluje Županijski skijaški klub „Vrelo“ koji ima više od 150 članova, od kojih mnogi prelaze granice samog grada Petrinje, ali i Sisačko-moslavačke županije. Planinarska staza se penje zatim (cca 45 minuta) do omiljenog okupljališta-planinarskog doma na vrhu. U povratku putnik namjernik ima priliku vidjeti hrastovičke izvore fine kapljice, jer prolazeći kroz pitoresknu hrastovu šumu nailazi na nasade hrastovičkih vinara, koje može i u selu okušati kod nekoliko osnovanih OPG-ova.
Trenutna infrastruktura farme idealna je za tzv. robinzonski turizam koji je sve popularniji, a Inkluzivna farma već sada može ponuditi kvalitetan sadržaj potencijalnim turistima koji glavni užitak crpe iz boravka u prirodi i bavljenja raznim vrstama fizičkih aktivnosti.
Prometna povezanost
Dobar geoprometni položaj, blizina Zagreba (65 km) i Siska (30 km), blizina važnijih cestovnih koridora, blizina čvora Lekenik na autocesti A11, postojeća cestovna infrastruktura (dobra lokalna mreža prometnica) važne su karakteristike prometa za razvoj ovog područja.
S obzirom na to da je područje grada Petrinje uglavnom ruralnog karaktera, potencijal za razvoj ima i ruralni turizam. Turisti koji odmor provode u ruralnim područjima su dobro obrazovane osobe mlađe i srednje dobi, prosječnih ili natprosječnih prihoda. Odabir odmora u ruralnom području čini im se kao dobro rješenje za bijeg od svakodnevne, monotone rutine gradskog života i sve izraženijeg stresa na radnom mjestu. Nadamo se natječajima gdje ćemo održivost farme moži ponuditi i u turističkom segmentu u vidu smještaja, ali i gableca i okrijepe koju bi za goste pripremale osobe s invaliditetom koje će živjeti na farmi. Spoj inkluzije, tradicije i turizma svakako je turistički potencijal Inkluzivne farme u Hrastovici, zaključila je Snježana Tomašević.
Fotografije: Domagoj Sever