Paraolimpijske igre u Parizu održat će se od 28. kolovoza do 8. rujna 2024., a već sada imamo deset predstavnika koji će sigurno tamo nastupiti.
Nakon izuzetno uspješne 2023. godine, Hrvatski paraolimpijski odbor proglasio je najbolje. Dan hrvatskog parasporta u zagrebačkom hotelu Westin bila je prilika da porazgovaramo s predsjednikom HPO-a Ratkom Kovačićem o protekloj godini, ali i očekivanjima u Parizu.
– Prošla godina bila je izuzetno uspješna i jako smo zadovoljni. Naši su sportaši nastupili na 84 međunarodna natjecanja. Na svjetskim i europskim prvenstvima osvojili su čak 72 medalje, a ukupno na svim međunarodnim natjecanjima čak 307! Brojke su egzaktne, jasno je da naš paraolimpijski sport raste i da se prije svega kvalitetno radi. Sva ova natjecanja daju nam jasnu sliku o kvaliteti rezultata koju postižu naši parasportaši, istaknuo je predsjednik HPO-a Ratko Kovačić.
– Mi u ovom trenutku imamo 10 evidentnih paraolimpijskih kandidata u 6 sportova. Dakle, 10 sigurnih putnika na Paraolimpijske igre u Parizu, a očekujemo da će njih desetak još u ovih par mjeseci ostvariti normu za nastup. Pred nama su sada završne pripreme za Paraolimpijske igre u Parizu što znači da našim parasportašima moramo osigurati sve što je potrebno da se pripreme kako bi tamo ostvarili najbolje rezultate. Vjerujem da zajednički možemo puno napraviti.
Kakva je financijska situacija?
– Financijska situacija je zadovoljavajuća, imamo odličnu suradnju i potporu Vlade i Ministarstva turizma i sporta. Potpisali smo neki dan Ugovor o financiranju za 2024. godinu i mislim da zaista nesmetano možemo pripremati nastup na Paraolimpijskim igrama.
– Nastavljamo s programima za uključivanje što većeg broja soba s invaliditetom u sport i sportske aktivnosti gdje očekujemo financiranje i iz Europskog socijalnog fonda. U Hrvatskom paraolimpijskom odboru težimo stvaranju boljeg svijeta, svijeta u kojem će svako dijete s teškoćama u razvoju i svaka osoba s invaliditetom moći konzumirati svoje pravo na bavljenje sportom. Težimo stvaranju boljeg svijeta u kojem parasportaši neće biti marginalizirani i u kojem će svaka paraolimpijka i paraolimpijac dobiti onoliko pažnje, koliko truda, upornosti i volje ulažu u svoj sport i ostvarivanje sportskih rezultata.
Kakva su očekivanja od Paraolimpijskih igara?
– Očekujem da će tamo nastupiti dvadesetak hrvatskih parasportaša i da će u najboljem svjetlu predstavljati svoju zemlju. A što se medalja tiče, mislim da možemo nadmašiti prethodne Paraolimpijske igre u Tokiju kada smo se kući vratili sa sedam medalja. Vjerujem da ovogodišnji putnici za Pariz to mogu ponoviti, pa čak i više od toga. Imamo sportaše koji su na prvim mjestima svjetskih ljestvica, mislim da to dovoljno govori, rekao je Kovačić.
Emma Mečić i Dino Sinovčić najbolji
Priznanje za najboljeg parasportaša drugu godinu zaredom i treći put ukupno osvojio je Dino Sinovčić. Najbolji hrvatski paraplivač prošle godine je osvojio srebrnu medalju na 100 metara leđno u disciplini S6 na Svjetskom paraplivačkom prvenstvu u Manchesteru. Bila je to njegova treća medalja u nizu na svjetskim prvenstvima nakon dva zlata osvojena 2019. u Londonu i 2022. u portugalskom Funchalu na Madeiri.
“Sretan sam i ponosan što sam po treći put u svojoj sportskoj karijeri izabran za najboljeg parasportaša. Ova je nagrada priznanje da smo na dobrom putu i nagrada za sav uloženi trud. Međutim, vremena za puno slavlja nema, ispred nas je paraolimpijska godina i nastup u Parizu,” kazao je 31-godišnji Splićanin koji ima i broncu s posljednjih Paraolimpijskih igara u Tokiju u svojoj najjačoj disciplini 100 m leđno, te zlato s Europskog prvenstva u Dublinu 2018., srebro s EP-a 2021. u Funchalu i broncu iz 2009. u Reykjaviku.
“Zdravlje je dobro i to je najvažnije, nema ozljeda i tegoba, ne želim ništa obećavati, najvažnije je da u Parizu budem zdrav,” dodao je.
U ženskoj konkurenciji slavila je 16-godišnja Emma Mečić. Mečić je na SP-u u Manchesteru priredila senzaciju osvojivši srebrnu medalju na 400 m slobodno (S9) sa svega 16 godina. Bila je to prva srebrna medalja za hrvatsko žensko paraplivanje na svjetskim prvenstvima nakon 25 godina i srebra Ane Sršen 1998. u Christchurchu. Mečić, koja živi i trenira u Losoneu u švicarskom kantonu Ticino, ali nastupa pod hrvatskom zastavom, je najmlađa dobitnica ove nagrade u povijesti HPO-a. Trenira ju Luca Marin, proslavljeni talijanski plivač koji je osvajao medalje na svjetskim i europskim prvenstvima. Upravo je Marin i dobitnik nagrade HPO-a za najuspješnijeg stručnog djelatnika.
“Ovo je moja prva nagrada, ponosna sam i zahvalna. Prošla godina je bila sjajna, nitko nije očekivao tako dobar rezultat u Manchesteru. Osigurala sam Pariz i sada slijede pripreme. Nije bilo dvojbe između Hrvatske i Švicarske. Moje srce je vezano za Hrvatsku,” kazala je Mečić koja ide u drugi razred ekonomske škole.
Laureati
Nagradu za najuspješniju parasportsku ekipu dobile su parastolnotenisačice Helena Dretar Karić i Anđela Mužinić Vincetić koje su na Europskom prvenstvu u Sheffieldu osvojile zlato u paru. Prije toga četiri su puta bile europske prvakinje u ekipnoj konkurenciji.
Priznanje ‘Milka Milinković‘ dodjeljuje se po šesti put u spomen na našu slavnu paraolimpijku kao priznanje za dugogodišnji rad na razvoju sporta osoba s invaliditetom, a za 2023. godinu dobitnik nagrade je Dragan Rakić za svoj dugogodišnji rad u parastolnom tenisu. Priznanje za medijsku promociju parasporta dobili su novinar Tportala Silvijo Škrlec, te emisija “Sportsko Srce”.
Najuspješniji parasportaši u neparaolimpijskim sportovima/disciplinama su Stipe Barić (paratekvando) i Ruža Markešić (kuglanje za slijepe i slabovidne). Najuspješniji mladi parasportaš je Rudi Antolić (paraobaranje ruku), a najveće mlade nade parasporta su Sara Marić (paraatletika), Žade Banjad (paraskijanje), Danilo Premuš (paraplivanje), Lorena Rinčić (parastolni tenis) i Marko Radovanac (paraatletika).
Naslovna fotografija: HPO